Acum este Joi Mar 28, 2024 9:20 pm

Articole Nikonisti.ro

Proble cu shutter-ul la D 60

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Proble cu shutter-ul la D 60

Mesajde lupu_cristian » Mie Ian 30, 2013 7:40 pm

Salutare Nikonisti,

Sunt nou pe aci. Stiti voi... cand avem probleme cautam...
Am un D60 cu obiectiv 18-55 VR de vreo 4ani si vreo 17203 cadre trase mai mult in mod automat.
Am problema cu eroarea aia de ''Press shutter release button again''.
Am cautat pe forumuri si am gasit rezolvarea cu uleiu minunat uw.
M-am apucat de surubarit, am desfacut aparatu', am uns si... in prima zi a mers vreo 20-30 cadre, apoi mort...
Am repetat figura de inca vreo 3-4 ori si ... tot vreo 20-30 cadre...
Am inteles ca poate fi si de contactele obiectivului???
Imi puteti da un sfat va rog? Mai este ceva de facut sau trebe sa-l duc la service sa-mi schimbe declansatoru'?
A facut careva asa ceva la un D60? aveti idee cat costa? Sau trebe scos la pensie?
Va multumesc pentru safaturi.
lupu_cristian
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Ian 29, 2013 4:09 pm

Re: Proble cu shutter-ul la D 60

Mesajde ikraft » Mie Ian 30, 2013 7:56 pm

probabil ca trebuie dus in service, intreaba cat ar costa reparatia si compara cu cit l-ai vinde dupa reparatie. Daca nu se merita, poate poti sa il vinzi pt piese.

ai verificat de mici mizerii? ca in tutorialul asta:
http://www.instructables.com/id/How-to-fix-Press-Shutter-Release-Button-Again-er/step10/a-closer-view-of-the-Gear-seen-through-a-Magnifyin/

vezi primul comment la filmuletzul asta youtube, tipul zice ca mai rau faci, depinde mult de ce fel de lubrifiant folosesti:
http://www.youtube.com/watch?v=W0bXoY9ZMZg
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Proble cu shutter-ul la D 60

Mesajde lupu_cristian » Mie Ian 30, 2013 8:34 pm

Merci de raspuns,

Am folosit uleiul UW 40 care a mai aparut pe forumuri si in vede de pe youtube, dar cei drept nu am dat cu spray-ul ci am pus pe o hartie si apoi am pus cu un betigas de urechi. Asta de frica sa nu intre un jet puternic in aparat.
Am miscat de rotita cu o scobitoare pana la momentul blocarii, apoi am dat invers. Mizerie nu am gasit deloc, m-a surprins si pe mine, era curat lacrima.
O sa mai incerc odata si am sa pun putin mai mult ulei...
poate il prajesc... :cry:
lupu_cristian
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Ian 29, 2013 4:09 pm

Re: Proble cu shutter-ul la D 60

Mesajde lupu_cristian » Vin Feb 01, 2013 9:29 am

am mai incercat odata ungerea si am patit la fel
20-30poze si gata

mai are cineva vreo idee reparat? acasa fara service?

merci
lupu_cristian
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Ian 29, 2013 4:09 pm

Re: Proble cu shutter-ul la D 60

Mesajde HAZARD » Sâm Feb 02, 2013 12:33 pm

Am patit si eu la al meu, dar mai avea 2 sapt garantie asa ca s-a rezolvat la service.
Daca nu ma insel costa 400 ron inlocuirea angrenajului, si nu este shutter-ul, ci este un angrenaj de roti dintate din plastic care ridica si coboara oglinda. Eu am patit la vreo 22k, acu 1 an jumate,de cand l-am schimbat n-a mai facut inca probleme,si are aproape 40k aparatul.
E o problema clasica la aparatele de la d40 pana la d5100
Cu stima
Radu
HAZARD
 
Mesaje: 202
Membru din: Dum Iun 21, 2009 4:10 pm

Re: Proble cu shutter-ul la D 60

Mesajde Emiltrt » Sâm Sep 24, 2022 6:11 am

ikraft scrie:probabil ca trebuie dus in service, intreaba cat ar costa reparatia si compara cu cit l-ai vinde dupa reparatie. Daca nu se merita, poate poti sa il vinzi pt piese.

ai verificat de mici mizerii? ca in tutorialul asta:
http://www.instructables.com/id/How-to-fix-Press-Shutter-Release-Button-Again-er/step10/a-closer-view-of-the-Gear-seen-through-a-Magnifyin/ word hurdle

vezi primul comment la filmuletzul asta youtube, tipul zice ca mai rau faci, depinde mult de ce fel de lubrifiant folosesti:
http://www.youtube.com/watch?v=W0bXoY9ZMZg

Maybe I did it wrong, I will try the way in the video, thanks
Emiltrt
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Sep 24, 2022 5:29 am

Re: Proble cu shutter-ul la D 60

Mesajde amityusa0106 » Sâm Dec 17, 2022 5:31 am

Eroarea ''Press shutter release button again'' este o eroare obișnuită atunci când utilizați prea mult camera într-un timp scurt. Cred că ar trebui să mergi la magazin pentru a o repara, deoarece încercarea de a o repara singur va dura mult timp. tetris unblocked
amityusa0106
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Dec 17, 2022 5:26 am

Re: Proble cu shutter-ul la D 60

Mesajde michsullivan15 » Mar Mai 09, 2023 5:16 pm

Când camera este folosită prea des într-un interval scurt de timp, apare adesea greșeala „Apăsați din nou butonul de declanșare”. Dacă nu doriți să petreceți mult timp reparându-l, vă recomand să îl duceți la magazin.

roofing contractors holmes beach
michsullivan15
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Apr 09, 2023 9:21 pm

Re: Proble cu shutter-ul la D 60

Mesajde victorpatrick » Lun Mai 22, 2023 7:02 am

Salutare!
Eroarea "Press shutter release button again" pe Nikon D60 poate avea mai multe cauze, iar contactele obiectivului pot fi una dintre ele. Înainte de a lua în considerare schimbarea declanșatorului sau scoaterea aparatului la pensie, există câteva lucruri pe care le poți încerca:
Verifică contactele obiectivului: Asigură-te că contactele obiectivului și cele de pe cameră sunt curate și nu prezintă murdărie sau coroziune. Poți utiliza o cârpă moale și curată îmbibată într-un solvent special pentru curățarea contactelor pentru a le șterge cu grijă.
Verifică obiectivul: În cazul în care ai acces la un alt obiectiv compatibil cu Nikon D60, încearcă să-l montezi și să vezi dacă eroarea persistă. Dacă problema dispare cu un alt obiectiv, atunci ar putea exista o problemă cu obiectivul actual și ar putea fi necesară o reparație sau înlocuire a acestuia. rankdle
victorpatrick
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Mai 22, 2023 6:53 am

Re: Proble cu shutter-ul la D 60

Mesajde Angel17 » Joi Aug 17, 2023 11:01 am

I enjoy reading this post. You provide a lot of useful information here. Hot Tub Removal
Angel17
 
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Iul 22, 2023 3:14 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori