Acum este Joi Mar 28, 2024 8:53 pm

Articole Nikonisti.ro

Noul Nikon Df

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Noul Nikon Df

Mesajde Tudor_dx » Mar Noi 05, 2013 10:19 am

Nikon anunta astazi modelul Df, un nou gen de aparat foto digital cu vizare prin obiectiv, in stil retro, dedicat pasiunii de a fotografia. Aparatul foto Nikon Df imprumuta aspectul fizic al aparatelor foto Nikon clasice cu vizare prin obiectiv, cu film de 35 mm, dar este construit pentru a raspunde cerintelor pasionatilor de fotografie digitale din zilele noastre.

Mai multe detalii pe nikonisti.ro.
Fişiere ataşate
Nikon_Df_sus.jpg
Nikon_Df_sus.jpg
Nikon_Df_spate.jpg
Nikon_Df_spate.jpg
Nikon_Df_lateral.jpg
Nikon_Df_lateral.jpg
Nikon_Df_fata_lateral.jpg
Nikon_Df_fata_lateral.jpg
Nikon_Df_fata.jpg
Nikon_Df_fata.jpg
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Noul Nikon Df

Mesajde bogdan_dumitru » Mar Noi 05, 2013 10:37 am

Un aparat care daca ar fi venit pe lume acum 5 ani, ar fi avut un cuvant greu de spus.
Altfel, ce rost mai are astazi sa cari atarnat la gat peste un kilogram de "materiale de calitate" (body + obiectiv).
Probabil ca mai avem de asteptat inca 5 ani pana la disparitia oglinzii la Nikon, timp in care alti producatori vor evolua si mai mult.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Nikon Df

Mesajde MariusP » Mar Noi 05, 2013 12:24 pm

@bogdan_dumitru: eu nu prea scriu pe-aici. Ma limitez la a citi ce scriu altii. Nu pot sa nu observ ca tu tot timpul ai ceva de obiectat la produsele Nikon. Si de cele mai multe ori sunt sub Canon din toate punctele de vedere, dupa parerea ta. Nu inteleg - de ce te mai obosesti sa scrii? Eu unul am inteles ca pentru tine Nikon e "cam naspa". Simti nevoia sa spui asta intr-una? De unde atata energie? :D

Daca tot stii asa multe, mai bine zi cam ce pret va avea. Pe mine aia ma intereseaza de exemplu. Ca a venit prea tarziu nu ma intereseaza. Imi place foarte mult Fuji X100S de exemplu, dar cand am vazut ce senzor are Nikonul, mi-am dat seama ca nu o sa se bata cu Fuji.

Zi si tu chestii de-astea, care intereseaza lumea in general. :)
MariusP
 
Mesaje: 52
Membru din: Joi Noi 25, 2010 12:30 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde JuravleCristian » Mar Noi 05, 2013 12:42 pm

se va gasi separat obiectivul? :))
Avatar utilizator
JuravleCristian
 
Mesaje: 164
Membru din: Lun Iul 01, 2013 1:32 am

Re: Noul Nikon Df

Mesajde Tudor_dx » Mar Noi 05, 2013 1:20 pm

JuravleCristian scrie:se va gasi separat obiectivul? :))


Obiectivul va veni doar la pachet cu aparatul. :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Noul Nikon Df

Mesajde MariusP » Mar Noi 05, 2013 1:37 pm

Am vazut acum pretul. 14000 de lei. Ma asteptam sa fie macar la acelasi pret cu D800E. Nu PESTE el... Come on... :shock:
MariusP
 
Mesaje: 52
Membru din: Joi Noi 25, 2010 12:30 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde JuravleCristian » Mar Noi 05, 2013 2:19 pm

Tudor_dx scrie:
JuravleCristian scrie:se va gasi separat obiectivul? :))


Obiectivul va veni doar la pachet cu aparatul. :)


http://photographylife.com/nikkor-af-s-50mm-f1-8g-special-edition-overview astia ce zic cu B&H

http://www.bhphotovideo.com/c/product/1013096-REG/nikon_2214_af_s_nikkor_50mm_f_1_8g.html
Avatar utilizator
JuravleCristian
 
Mesaje: 164
Membru din: Lun Iul 01, 2013 1:32 am

Re: Noul Nikon Df

Mesajde OsanaNikon » Mar Noi 05, 2013 2:37 pm

Tudor_dx scrie:
JuravleCristian scrie:se va gasi separat obiectivul? :))


Obiectivul va veni doar la pachet cu aparatul. :)


Se pare ca cei de la B&H n-au auzit de chestia asta "exclusivista"!
Nikonisti din toate tarile, uniti-va!
OsanaNikon
 
Mesaje: 188
Membru din: Mar Mai 14, 2013 2:01 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde OsanaNikon » Mar Noi 05, 2013 2:49 pm

MariusP scrie:Am vazut acum pretul. 14000 de lei. Ma asteptam sa fie macar la acelasi pret cu D800E. Nu PESTE el... Come on... :shock:


Poate n-ai citit anuntul cum trebuie. Acest aparat este "dedicat pasiunii de a fotografia". Ce, n-ai destula pasiune? :lol:

Eu cred ca Nikon se indeparteaza de (actualii si posibilii) clienti cu pasi repezi. Nu inteleg, totusi, de ce atita graba.
Nikonisti din toate tarile, uniti-va!
OsanaNikon
 
Mesaje: 188
Membru din: Mar Mai 14, 2013 2:01 pm

Re: Noul Nikon Df

Mesajde MariusP » Mar Noi 05, 2013 3:19 pm

Nu... Nu am chiar atata pasiune... :))

In orice caz, din cate vad eu, e un moft aparatul asta, o chestie excentrica, ceva ce o sa vina in intampinarea nevoilor publicului hipstaresc. :)) Desi... poate si publicul ala o sa se indrepte spre un Fuji X100S (care costa de aproape 3 ori mai putin) sau chiar a unui X20 (care e 2200 de lei parca) si care sunt ambele aparate f bune. Si se preteaza f bine unui hipstar. :))

Lasand gluma la o parte, aparatul e f fain. Ceva senzor imbunatatit? Varianta noua? Stie cineva? :)
MariusP
 
Mesaje: 52
Membru din: Joi Noi 25, 2010 12:30 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

cron