Acum este Mar Apr 16, 2024 5:58 am

Articole Nikonisti.ro

d90, d300 sau d7000?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: d90, d300 sau d7000?

Mesajde CTz » Mar Sep 23, 2014 9:12 pm

Bre' omu negru :), ia mai sapa, si ai sa afli ca se poate. Am incercat pe un d90, si a mers. Nu pot spune ca merge mult sau putin, am modificat cu -99 cadre, de curiozitate, dar se poate. Este o aplicatie cu care, teoretic, mai poti modifica si niste parametri pentru af, si asta ma interesa atunci...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: d90, d300 sau d7000?

Mesajde Toni Stefan » Mar Sep 23, 2014 10:01 pm

eu sunt de acord cu obama. plus ca sunt de parere ca un aparat la 70-80k (cu conditia sa nu fie entry level) este ok si ca pret si ca viață ramasa zic eu.
Avatar utilizator
Toni Stefan
 
Mesaje: 623
Membru din: Lun Mar 31, 2014 6:50 pm

Re: d90, d300 sau d7000?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Sep 24, 2014 7:52 am

CTz scrie:Bre' omu negru :), ia mai sapa, si ai sa afli ca se poate. Am incercat pe un d90, si a mers. Nu pot spune ca merge mult sau putin, am modificat cu -99 cadre, de curiozitate, dar se poate. Este o aplicatie cu care, teoretic, mai poti modifica si niste parametri pentru af, si asta ma interesa atunci...


Sigur ca se poate: asa cum aparatul poate sa creasca numarul odata cu fiecare cadru luat, tot asa se poate si descreste acest numar prin soft, folosind acelasi writer de eeprom prezent in aparat.
Probabil ca cei neincrezatori nu au facut niciodata o actualizare de firmware (actualizare facuta software prin copierea unei bucati de cod in eeprom-ul aparatului de pe cardul SD); principiul este acelasi, doar ca transferul codului nou se face prin USB, similar cu metoda folosita de Sigma prin intermediul USB-Dock-ului.

Din pacate acel hack, foarte eficient cu shutter-count-ul, nu este foarte bun pentru alte functii (AF-ul, video, etc.); aparatele cu un sistem de focalizare complex, cu multe puncte, au fost decalibrate (posibil si prin user-error).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: d90, d300 sau d7000?

Mesajde CTz » Mie Sep 24, 2014 8:53 am

Bogdan Dulgheru scrie:
Din pacate acel hack, foarte eficient cu shutter-count-ul, nu este foarte bun pentru alte functii (AF-ul, video, etc.); aparatele cu un sistem de focalizare complex, cu multe puncte, au fost decalibrate (posibil si prin user-error).



Eu am fost mai norocos, sau am acordat mai multa atentie. I-am rezolvat back-focus-ul, dar intradevar, nu e cei pentru slabi de inima. Aparatul respectiv statea degeaba, asa ca nu sfatuiesc pe nimeni sa faca asta daca nu stie ce are de facut. Riscati sa obtineti o caramida neagra, cu o gaura la mijloc.
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: d90, d300 sau d7000?

Mesajde obama » Mie Sep 24, 2014 11:14 am

Cum il brickuiesti, poti foarte bine sa-l si de-brickuiesti. Asa ca zi-ne si noua, astora mai prostuti, asa de curiozitate, ce/cum ai folosit.
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

Re: d90, d300 sau d7000?

Mesajde cata8_6 » Mie Sep 24, 2014 12:47 pm

Sau mai bine nu.Nu de alta da se vor inmultimi mesajele pe forum cum sa il repare ca cine stie ce soft au folosit si li sa stricat complet iar pe de alta parte daca intradevar merge se vor inmulti "tepele" si o sa fie intrecere pe nr de cadre.Tind sa cred ca se pot numara pe degete persoanele care au umblat la nr de cadre sau care au avut intentia(din curiozitate).E un risc care nu merita asumat,parerea mea
cata8_6
 
Mesaje: 488
Membru din: Sâm Sep 21, 2013 8:25 pm

Re: d90, d300 sau d7000?

Mesajde CTz » Mie Sep 24, 2014 1:02 pm

obama scrie:Cum il brickuiesti, poti foarte bine sa-l si de-brickuiesti. Asa ca zi-ne si noua, astora mai prostuti, asa de curiozitate, ce/cum ai folosit.


No f.... way. Unu la mana, nu e o idee buna, din mai multe motive, majoritatea tehnice :) Doi la mana, eu m-am chinuit ceva, nu vad de ce as da mura in gura tuturor idiotilor care vor sa treaga tepe (sper ca se intelege ca nu ma refer la cineva anume, ci la toti teparii de ocazie)...


Ca idee generala, verificati si starea generala a aparatului, tineti cont si ca la schimbarea shutter-ului se reseteaza si nr de cadre, iar daca tot vreti sa cumparati un aparat sh, ce nu mai este in perioada de garantie, interesati-va daca se mai serviseaza, si daca da, cam cat v-ar costa chestiile elementare, gen lampa blitz, shutter, mecanisme interne...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: d90, d300 sau d7000?

Mesajde obama » Mie Sep 24, 2014 1:57 pm

Pai nu ceream mura-n gura, evident. Doar doua vorbe trei minciuni. Iar ce face omul cu aparatul lui e treaba respectivului. Cat despre tzepe... sa fim seriosi, clar nu era vorba de asa ceva, poti sa-mi dai pm. Tzeparii nu cred ca stau ei sa rooteze un dslr. Eu am o parere mai buna despre comunitatea foto, fata de alte comunitati (auto, de ex).

Offtopic (de parca pana acum a fost ON): cu Magic Lantern cumva?
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

Re: d90, d300 sau d7000?

Mesajde CTz » Mie Sep 24, 2014 2:03 pm

Nop, magic lantern merge pe Canon, din cate stiu, si acolo nu prea am experienta. Inca... :evil:
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: d90, d300 sau d7000?

Mesajde obama » Mie Sep 24, 2014 2:09 pm

Deleted!
Ultima oară modificat de obama pe Mie Sep 24, 2014 2:22 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori