Acum este Joi Mar 28, 2024 1:34 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D5300 kit

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Nikon D5300 kit

Mesajde serban_bogdan » Mie Iun 22, 2016 9:01 pm

Buna seara tuturor

Recent am achizitionat primul meu DSLR. E vorba de un Nikon D5300 in varianta kit cu obiectiv Nikkor 18-55 f/3.5-5.6G VR. Mentionez ca nu sunt un fotograf profesionist insa m-am apucat de invatat. Intrebarea mea este: cu ce obiectiv as putea sa schimb obiectivul actual pentru a acoperi o plaja mai mare de zoom si ce obiectiv sa achizitionez pentru fotografia de portret si eventual macro. Sper ca am explicat corect ceea ce imi doresc iar daca am gresit imi cer scuze dar sunt incepataor.

Va multumesc
serban_bogdan
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 22, 2016 8:52 pm

Re: Nikon D5300 kit

Mesajde emil » Joi Iun 23, 2016 9:32 am

Ai putea sa extinzi focalele cumparand de exemplu 55-200 sau 55-300.

Pentru portrete si macro sunt multe obiective bune, dar inainte de a te avanta la a le cumpara ar fi bine sa-ti cunosti mai bine echipamentul actual si sa inveti bazele fotografiei. Asa vei stii ce anume te nemultumeste la ce ai si ce ai nevoie in plus fata de ce iti ofera ce ai deja.

Ca prim obiectiv fix ai putea lua 35 1.8 sau 50 1.8 dar ai grija sa fie varianta cu motor de focalizare intern pentru ca D5300 nu are motor propriu si ar trebui sa focalizezi manual (ce pentru un incepator poate fi destul de greu).

Pentru inceput poti arunca o privire peste tutorialele oferite chiar de Nikonisti, le gasesti la pagina http://www.nikonisti.ro/centrul-de-instruire-nikon
Pe pagina respectiva ai niste tutoriale si o serie de filmulete facute de fotograful Radu Grozescu. Nota : pentru a accesa unele zone ai nevoie de un cont pe nikonisti.ro, e un cont diferit de contul de forum. Dar se poate face gratuit vizitand pagina http://www.nikonisti.ro/comunitate/account/

Daca stii engleza cat de cat ok sunt foarte multe tutoriale pe net (de exemplu pe Youtube e plin, trebuie doar sa cauti).
Poti incepe uitandu-te la urmatoarele playlist-uri :
https://www.youtube.com/playlist?list=PLBB79B17F00AB4ED3 - "1 on 1 with Mark Wallace", iti prezinta tot felul de trucuri si explica multe notiuni din fotografiat
https://www.youtube.com/playlist?list=PL2D2EFCC2072B280E - "DRTV - Pro Photographer with cheap camera" - demonstreaza ca daca stii bine bazele fotografiei te poti descurca si cu camere foto ieftine, cu alte cuvinte : "fotograful e mai important decat echipamentul"

Spor la invatat si nu uita, cel mai usor inveti repetand greselile altora ;)

P.S. fa cat mai multe poze in cat mai multe conditii diferite, doar prin experimentare poti invata, fotografiatul nu este un lucru care sa-l inveti doar citind/vizionand tutoriale, daca nu experimentezi nu vei avansa.
Nu te panica daca nu-ti iasa pozele, de multe ori din faptul ca nu-ti iasa pozele inveti mai mult decat atunci cand iti iasa ;)
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Nikon D5300 kit

Mesajde CBV » Joi Iun 23, 2016 5:48 pm

Vrei să înveţi să lucrezi cu aparatul, sau vrei să faci poze?
Pune-l pe Auto și fă poze.
Nu contează că este DSLR.
Asta te ajută doar la schimbarea obiectivelor, în rest e folclor.
CBV
 
Mesaje: 349
Membru din: Lun Oct 04, 2010 4:35 pm

Re: Nikon D5300 kit

Mesajde serban_bogdan » Mar Aug 02, 2016 10:49 am

Buna ziua tuturor. Intre timp am achizitionat si obiectivul: Nikon 55-300mm f/4.5-5.6G AF-S DX VR. Poate cineva sa imi recomande o geanta pentru acest kit si obiectiv plus alte cateva lucrusoare? Multumesc
serban_bogdan
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 22, 2016 8:52 pm

Re: Nikon D5300 kit

Mesajde AgnesBoehm » Joi Apr 07, 2022 2:47 pm

Students who wants funding for their studies must meet the necessary requirement what the funding committee has kept an also see the the course what this committee has recognized only we must opt. This list can be found in college paper.org reviews blog by reading that student we can get an idea about courses.
AgnesBoehm
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Apr 07, 2022 2:06 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron