Acum este Joi Mar 28, 2024 10:25 am

Articole Nikonisti.ro

Sfat achizitie Nikon D5300 + Sigma 85mm f/1.4 EX DG HSM

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Sfat achizitie Nikon D5300 + Sigma 85mm f/1.4 EX DG HSM

Mesajde HPA » Joi Apr 13, 2017 3:23 pm

Salutari tuturor de pe aici.
Ca sa fac o scurta prezentare, am inceput cu fotografia digitala prin 2004 cu o sapuniera Canon a510 (3MP) si m-a pasionat cativa ani, mai ales ca am reusit sa fac niste poze interesante zic eu :), cu ajutorul un obiectiv vechi Pentacon 50mm 1.8 intors in fata sapunierei, vad ca mai exista o parte din ele -> aici
Am trecut apoi pe un Canon 400D insa de prin 2010 m-am cam lasat din pacate de pasiunea asta.
Acum am mai multe motive pentru care as dori sa ma reapuc putin de aceasta pasiune si de aceea vreau sa-mi cumpar un apart nou.

Avand in vedere ca il voi folosi in regim de amator nu as investi o suma foarte mare de bani si evident iau considerare acel raport pret/calitate, in plus as alege un body mai slab si un obiectiv mai bun decat viceversa.
Pe scurt, in urma review-urilor m-am oprit la Nikon D5300 pe care ma gandeam sa-l cuplez pentru inceput cu doua obiective:
- Nikon 18-55 din kit sau un 17-50 2.8 de la Sigma/Tamron
- Sigma 85mm f/1.4 EX DG HSM - avand in vedere ca sunt interesat de portrete mi se pare o alegere buna (2000-2500ron second hand), versiunea ART fiind noua si scumpa.. Un obiectiv f. bun ca raport pret/calitate ar trebui sa fie si Nikon 85/F1.8 AF-S G dar parca acel 1.4 de la Sigma ma atrage, asta in cazul in care "nimeresc" unul sharp si ok.

Din pacate am aflat doar de curand de problema D5300 vs Sigma legata de OS si focus in liveview.
De aceea vreau sa intreb care ar fi sansele sa am probleme in combinatia D5300 + Sigma 85 1.4 EX? Are cineva combinatia asta?
Nu ma intereseaza nici partea de OS (nu are stabilizare obiectivul) si nici liveview, ca nu am sa-l folosesc, insa nu as vrea sa am probleme legate de focusing sau altceva...
La seria D5XXX ma deranjeaza si faptul ca nu are High Speed Sync pentru Flash.. dar asta e, nu ar fi un factor chiar decisiv pentru mine.

Multumesc in avans pentru pareri/sugestii.
HPA
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Apr 13, 2017 1:02 pm

Re: Sfat achizitie Nikon D5300 + Sigma 85mm f/1.4 EX DG HSM

Mesajde Plesoianu Marius » Joi Apr 13, 2017 8:09 pm

Eu nu as cupla aps-c cu 85mm, e destul de greu de folosit si pierzi foarte mult din bokeh datorita factorului de crop, mai degraba rezuma-te la ieftinul 50mm 1.8g.
Eu am luat saptamana trecut 85mm 1.8D cu 1330 lei de la yellowstore, overall sunt multumit de el.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Nikon D5300 + Sigma 85mm f/1.4 EX DG HSM

Mesajde HPA » Vin Apr 14, 2017 10:10 am

Intr-adevar se pierde Bokeh pe un crop-sensor, dar nu cred ca se pierde chiar foarte mult..
Daca nu ma inseala logica ->Focala ramane la fel, doar ca pentru a avea o incadrare identica a subiectului cu un aps-c trebuie sa te departezi de el mai mult decat cu un fullframe, in consecinta subiectul e mai aproape de fundal -> bokeh mai putin.
Asta este si motivul pentru care as fi vrut un 85mm cu 1.4, daca tot e sa fie aps-c... altfel daca e si crop + focala mai scurta 50mm + f mai mic 1.8 , ma cam indepartez de ce mi-am propus :).

Sincer ma mai gandesc ce sa aleg, o alta problema cred ca ar fi in special la obiectivele cu f mic (gen 1.4-1.8) daca nu le "nimeresti" sa focuseze bine pe Body-ul tau o sa ai batai de cap, D5300 nu are din cate stiu AF fine tune de care probabil poti sa te ajuti in situatia asta.
In afara de acest 85mm, ati avut careva probleme cu D5300 in combinatie cu alte obiective de la Sigma? sa zicem cu un 17-50 2.8? teoretic nu ar trebui sa mearga OS-ul?!
HPA
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Apr 13, 2017 1:02 pm

Re: Sfat achizitie Nikon D5300 + Sigma 85mm f/1.4 EX DG HSM

Mesajde Plesoianu Marius » Sâm Apr 15, 2017 8:48 pm

Pe 5300 cu un 85 1.4 ai cam acelasi bokeh half body cum am eu full body cu un full frame.
O aproximatie barbara ar fi ca se pierde 50% din fundal datorita crop factorului, fundalul tot ti-l apropie dar bokehul se pierde.
In primele 6 luni ai calibrare gratuita la skin, din pacate nu pot garanta daca cei de acolo ti-l si calibreaza bine deoarece sunt cunoscuti pentru incompetenta de care au dat dovada.
17-50 e o optiune foarte buna pe 5300, eu as merge pe asta mai degraba decat pe un 85 1.4.
Eu mi-as upgrada body-ul in primul rand apoi m-as gandii la un obiectiv mai potent, 5300 are destul de multe lipsuri.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Nikon D5300 + Sigma 85mm f/1.4 EX DG HSM

Mesajde HPA » Dum Apr 16, 2017 12:22 am

Legat de bokeh pe crop sensor, cum am mai spus, pentru mine ar fi acceptabila pierderea lui fata de full frame, diferenta este clara dar personal nu mi se pare extrem de mare.

Mersi pt. sfatul legat de skin, pana la urma am ajuns la doua variante:

1. Nikon D5300 + Nikon 85mm 1.8G luate ambele noi doar din magazin si testate in prealabil
2. Nikon D7200 nou + Sigma 85mm 1.4 EX second hand

Este clar ca a doua varianta ar fi cea mai ok, body si obiectiv mai bun + AF fine tune + HSS, insa inca ma gandesc daca pentru nevoile mele merita sa platesc diferenta.

Ca obiectiv allaround cel mai probabil un 17-50 2.8 Sigma/Tamron.
HPA
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Apr 13, 2017 1:02 pm

Re: Sfat achizitie Nikon D5300 + Sigma 85mm f/1.4 EX DG HSM

Mesajde moaartea » Dum Apr 16, 2017 2:30 am

eu sigma 85 1.4 nu l-am folosit deloc, dar legat de 85 1.8D personal nu imi place ca nu e sharp deloc(mai corect spus, din punctul meu de vedere sub f2.8 nu e sharp, si sa il iei ca sa il folosesti de la f2.8 nu mi se pare o idee foarte buna), plus ca are flare o groaza...

ce as vrea sa subliniez e faptul ca obiectivele si body-urile au nevoie de calibrare periodica,mai ales daca e un obiectiv 1.8 sau 1.4 pe care il folosesti la 1.8 sau 1.4

eu nu te-as sfatui cu 5300 deoarece nu are af fine tune. dupa ce il folosesti un timp ai sa observi ca pozele nu o sa fie la fel de sharp si corect focalizate ca la inceput si o sa trebuiasca sa il trimiti la recalibrat si cand il primesti inapoi un timp o sa fie ok dupa care o sa vrei sa il trimiti inapoi si tot asa...

uzura mecanica la oglinda, uzura la obiectiv, chiar si daca este praf pe oglinda, sau daca e mult praf sau vre-o amprenta pe ultima lentila din obiectiv(da,nu e asa imposibil sa se intample asta precum pare), toate acestea si altele influenteaza focusul cand fotografiezi la f1.4 si o sa te intrebi dece nu mai focalizeaza corect,sau mai rau..daca e praf pe oglinda mica(care e sub oglinda principala), nu o sa observi praful si unele puncte de focus pot sa focalizeze corect pe cand altele nu...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Sfat achizitie Nikon D5300 + Sigma 85mm f/1.4 EX DG HSM

Mesajde Plesoianu Marius » Dum Apr 16, 2017 12:48 pm

moartea, te referi la calibrarea software care o face skin si iti pune obiectivul pe 0 sau la un proces mai complex?
Eu am un 50 de aproape 3 ani, care are peste 20k cadre era pe +5 si inca e pe +5 merge supre-precis. 85-ul 1.8D care e nou nu e la fel de precis, ma gandesc sa bag aparatu in service pentru calibrare, diagnosticare sa vada oamenii ce nu e ok, dar imi e frica ca o sa ma trezesc cu banu luat si aparatu intr-o stare mai deplorabila decat e.
HPA, nu poti sa faci efortul catre un full frame? te complici foarte mult cu apsc-uri nu doar la bokeh.

85mm 1.8D e ceva mai soft sub 2.5 dar din ce am vazut nici celebrul 1.4G nu e foarte sharp la 1.4, abia nou lansatele Sigma 85mm 1.4 ART si 105mm 1.4 sunt potente cu adevarat la 1.4, la sigma apare problema ca e third party si la 105 ca e o caruta de bani. :(
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Nikon D5300 + Sigma 85mm f/1.4 EX DG HSM

Mesajde moaartea » Dum Apr 16, 2017 5:18 pm

ma refeream la calibrarea software unde pune aparatul pe 0. daca body-ul nu a suferit socuri mecanice software e suficient in aproape toate cazurile.

legat de 85 1.4g dupa mine la f1.4 e cam la fel de sharp precum 85 1.8D la f2.5, asta daca e focalizat corect. cum ziceam, am observat ca daca erau fire de praf pe oglinda chiar si relativ putin praf acel praf influenteaza focusul. cel putin la body-uri full frame se intampla asta(la d600/750/800 am intamplinat problema asta cand folosesc diafragme deschise sub f2.0). cand am curatat oglinda totul a fost ok si au focalizat din nou constant dar cand aveau praf, cateodata focalizau ok, alte ori sau cu anumite puncte de focus focusul era aproape perfect iar alte ori focaliza vizibil eronat,etc...dupa curatare nu am mai avut problema asta si autofocusul a fost mult mai consistent.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Sfat achizitie Nikon D5300 + Sigma 85mm f/1.4 EX DG HSM

Mesajde HPA » Dum Apr 16, 2017 10:26 pm

@moaartea
cred ca ai dreptate legat de treaba cu mentenata/calibrarea body-ului, sincer nu m-am gandit la asta.
La mine nu stiu insa daca se aplica avand in vedere ca nu voi face zeci de mii de poze, insa da, pentru siguranta + alte obiective e de preferat un AF fine tune.
In concluzie ma indrept spre un D7200 mai ales ca are si flash HSS, optiune neprezenta la cele din gama 3/5xxx.
Legat de obiective, eu ma refeream la Nikon 85 1.8 G care e mult mai bine cotat decat cel vechi ->D, cat despre Sigma 1.4 din ce am citit ar fi chiar bun avand in vedere si pretul (2300-2500ron SH)

@Plesoianu Marius
stiu ce zici legat de efortul de a trece pe un full frame, si propabil ar fi o idee buna, insa ma indepartez tot mai mult de planul meu initial (body ieftin + obiectiv mai bunicel), plan care se pare ca nu va functiona oricum asa cum l-am gandit eu. :)
Pentru nevoile mele de amator ar fi mai mult decat bun/suficient un D7200.
Voi avea nevoie si de un adaptor M42, avand in vedere ca am primit cu multi ani in urma mostenire doua obiective manuale intersante: Carl zeiss flektogon 35mm 2.4 + Carl Zeiss Sonnar 135mm 3.5
HPA
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Apr 13, 2017 1:02 pm

Re: Sfat achizitie Nikon D5300 + Sigma 85mm f/1.4 EX DG HSM

Mesajde Plesoianu Marius » Lun Apr 17, 2017 1:58 am

moaartea scrie:cel putin la body-uri full frame se intampla asta(la d600/750/800 am intamplinat problema asta cand folosesc diafragme deschise sub f2.0). cand am curatat oglinda totul a fost ok si au focalizat din nou constant dar cand aveau praf, cateodata focalizau ok, alte ori sau cu anumite puncte de focus focusul era aproape perfect iar alte ori focaliza vizibil eronat,etc...dupa curatare nu am mai avut problema asta si autofocusul a fost mult mai consistent.

cu ce ai curatat, a fost nevoie de pensule sau doar putin aer cu pompa?

85mm 1.8D e intradevar mai soft decat 1.8G, insa si pretul este mult mai mic 1330 vs 1900 lei cat e 1.8G-ul. Oricum clientii nu vad diferenta intre 1.8D si 1.8G, iar pentru inceput e fabulos.
7200 e intradevar o optiune buna, dar nu pot sa imi imaginez cum o sa te descurci cu crop factorul, eu ma chinui destul de tare si cu 85-ul pe D750 uneori.
Daca inca mai ai cele 6 luni de cand ai luat body-ul vezi ca skin ti-l calibreaza gratis teoretic, nush acum daca va fi si cu focusul spon on.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Owen şi 11 vizitatori