Acum este Vin Apr 19, 2024 1:59 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon D5000

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Nikon D5000

Mesajde Dinu Lazar » Vin Apr 17, 2009 4:51 pm

Nikon D5000 - deja un nume despre care se vorbeste mult.
Sunt si citeva articole interesante aparute:
http://www.ephotozine.com/article/Nikon-D5000-11439
si mai ales
http://www.dpreview.com/previews/nikond5000/
O chestie surprinzatoare:
A new feature present on the Nikon D5000 is a quiet shooting option that dampens noises made by the camera to aid in night shooting or wildlife photography. It works by operating the mirror in the same way that some kitchen doors have buffers to stop you accidentally slamming them. It snaps up at the usual speed then slows as it reaches the top. It's a slower process and because of this the shutter can't be dampened so that makes the usual noise. Overall it is a much quieter action and Nikon have really done well to think of that idea that could help a lot of photographers.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D5000

Mesajde Riddick » Lun Apr 20, 2009 8:27 am

Da,interesanta functie cu oglinda...dar parca un SLR nu e SLR fara acel sunet specific ... :) dar oricum,ideea e buna si cu siguranta si practica.
Riddick
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:56 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Nikon D5000

Mesajde Dinu Lazar » Lun Apr 20, 2009 5:25 pm

Eu as pune pariu ca in foarte putini ani R din DSLR sau de la SLR va dispare... calea e aratata de Panasonic G1... asta e directia. Oglinda devine inutila.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D5000

Mesajde sorinsava » Lun Apr 20, 2009 5:48 pm

adica sa existe un senzor cu o latitudine ca a senzorului de metering, eventual color, si un procesor sa calculeze AF pe contrast la 11fps in putini ani? nu cred ca sunt putini.
pt panasoly e util, noua generatie de p&s asta e, cu senzor mai maricel. la dslr varianta buna e cea de la d300 incoace, adica AF color cu ajutorul senzorului de matrix.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Nikon D5000

Mesajde Riddick » Lun Apr 20, 2009 8:47 pm

Dinu Lazar scrie:Eu as pune pariu ca in foarte putini ani R din DSLR sau de la SLR va dispare... calea e aratata de Panasonic G1... asta e directia. Oglinda devine inutila.

fiind un tip mai conservator...mi-as dori! sa nu ai dreptate...si nu ca sa castig eu in caz de pariu!daca intelegi ce vreau sa spun.
Riddick
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:56 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Nikon D5000

Mesajde Dan Pop » Lun Apr 20, 2009 10:01 pm

Dinu Lazar scrie:Eu as pune pariu ca in foarte putini ani R din DSLR sau de la SLR va dispare...

Foarte probabil, la aparatele entry level. Discutabil la cele de nivel amator. Greu de crezut la cele semipro si mai sus. Lasind la o parte dificultatile de ordin tehnic, citi fotografi care se respecta vor accepta sa se desparta definitiv de posibilitatea de a viza direct prin obiectiv?
Dinu Lazar scrie:calea e aratata de Panasonic G1... asta e directia. Oglinda devine inutila.

Citi fotografi si-au abandonat pina acum aparatele cu oglinda si s-au repezit la Panasonic G1? Arata mai curind ca un bridge cu senzor mare si obiective intersanjabile decit ca un DSLR fara R-ul din coada...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D5000

Mesajde Dinu Lazar » Mar Apr 21, 2009 7:35 pm

Acum vreo 30 de ani, erau vestite in lumea pro doua aparate SLR fara oglinda mobila - Canon Pelix si Nikon D2H - oglinda era fixa si semitransparenta, nu mai facea bum bum si nici vibratii, si obturatorul putea expune foarte repede...
Marele dezavantaj: cu timpul oglinda se murdarea si la curatare era greu sa nu o zgirii, plus ca vizarea era cam intunecoasa ( 80% din lumina mergea la film)
In timp, fiecare inventie a parut aiurea, de la aparatul fara levier de armare ( a fost un Konika caruia nu i se dadea nici un viitor) pina la masurarea cu celula in prisma ( la ce bun cind exista exponometrul) si tot asa.
Asistam la o modificare fundamentala, aparatele de fotografiat filmeaza, si tot asa. Om vedea ce ramine...
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D5000

Mesajde Dan Pop » Mar Apr 21, 2009 10:13 pm

Dinu Lazar scrie:Acum vreo 30 de ani, erau vestite in lumea pro doua aparate SLR fara oglinda mobila - Canon Pelix si Nikon D2H

Ala era F2H... si are, intr-adevar, 31 de ani de la lansare. Dar, nu orice inventie care face senzatie la vremea ei e sortita succesului pe termen lung.
Dinu Lazar scrie:Asistam la o modificare fundamentala, aparatele de fotografiat filmeaza, si tot asa. Om vedea ce ramine...

Tocmai asta e frumusetea "epocii" digitale. Lucrurile evolueaza cu o viteza incredibila, daca ne raportam la ce se intimpla pe vremea aparatelor mecanice cu film, cind durata de serviciu activ a unui aparat de calitate se masura in decenii...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D5000

Mesajde cccornel » Joi Mai 21, 2009 9:44 pm

Totusi sa recunoastem ca reteta nu este noua. Au inventat-o cei de la Panasonic/Leica cu seria FZ(50 ultimul)/V-Lux 1 precum si Olympus la unele modele. FZ-ul era considerat atunci "DSLR-like" La cei din urma ma refer aici la ecranul rabatabil, posibilitatea de a viza prin obiectiv fara sa ai o pentaprisma interpusa, Live View-ul asociat, ceva lentile performante cu sau fara posibilitatea de a fi schimbate, filmarea etc.
Era de asteptat un asemnea raspuns comercial si din partea lui Nikon mai ales ca Panasonic si Olympus colaboreaza ceva timp la la modele de aparate bazate pe standardul Micro Four Thirds (Panasonic G1). Nikon a imbunatatit totusi reteta cu senzorul DX din D90, posibilitatea de a folosi gama de obiective interschimbabile DX, precum si "per global" caracteristici apropiate de varful de gama al seriei DX.
Cred ca este o reteta care va prinde in segmentul amator dar cu pretentii.
Nikon D7000/Nikon FG/18-105mm/18-55mm/ AF 50mm f1.8 D /AF 50mm f1.4 D /AF 28-70 D/macro /Pentacon auto 1.8/50 /Tamron 70-300 VC USD/ Helios 44m-4 58mm-1:2 / CZJ 135mm:f3.5 / NIKON 70-210mm F4-5.6 AF/SB 600 /Slik Pro 700DX
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

Re: Nikon D5000

Mesajde Dinu Lazar » Mar Iul 14, 2009 6:27 am

Unul dintre cele mai bune si complete teste cu bestia asta:

http://www.dcresource.com/reviews/nikon/d5000-review/print
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

cron