Acum este Joi Mar 28, 2024 11:03 am

Articole Nikonisti.ro

Back focus Nikon d 7500

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Back focus Nikon d 7500

Mesajde mariusgabi » Dum Apr 07, 2019 7:43 pm

Salutare prieteni!
De o saptamana sunt posesorul unui nikon d7500 venind de la un d7000.Prima impresie este foarte buna pana acum nimic de reprosat camerei.Insa ceva cred ca nu setez eu bine...
Sa va spun..Am setat focusul pe butonul din spate(AE-L) si patesc urmatorul lucru.Focusez cu butonul din spate(back focus) tin butonul apasat,reancadrez si pierd focusul(camera focuseaza din nou,sau nu pot declansa sau focuseaza in alt punct).Am incercat sa focusez apoi sa eliberez butonul pentru reincadrare si la fel...nu pot declansa sau camera focuseaza din nou in alt punct.
Poate ma ajutati voi cu un sfat.Ce nu am setat bine?
Multumesc anticipat.
mariusgabi
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mar 03, 2019 7:36 am
Localitate: Timisoara

Re: Back focus Nikon d 7500

Mesajde Dimitriyus » Lun Apr 08, 2019 6:45 am

Ești pe af-c?
Dimitriyus
 
Mesaje: 107
Membru din: Dum Dec 28, 2014 10:41 am

Re: Back focus Nikon d 7500

Mesajde mariusgabi » Lun Apr 08, 2019 7:34 pm

Dimitriyus scrie:Ești pe af-c?

Salut.
Nu,nu sunt pe AF-C..
Eram pe AF-A cu un singur punct de focus.
Maine daca ajung mai repede o sa fac un test sa schimb si punctele de focus,dar nu cred ca are reelevanta.

EDIT
Din ce am citit acum pe net,cred ca folosind setarea din camera (f Controls) pe modul AF-ON,camera doar focuseaza cu butonul din spate dar nu si blocheaza expunerea si focalizarea la tinerea butonului apasat(AE-L/AF-L).
Poate ma ajuta cineva sa inteleg ce se intampla.
Ultima oară modificat de mariusgabi pe Lun Apr 08, 2019 8:11 pm, modificat 1 dată în total.
mariusgabi
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mar 03, 2019 7:36 am
Localitate: Timisoara

Re: Back focus Nikon d 7500

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Apr 08, 2019 8:09 pm

Cel mai bine ar fi daca ai citi manualul aparatului si/sau tutoriale despre modurile de focalizare ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Back focus Nikon d 7500

Mesajde mariusgabi » Lun Apr 08, 2019 8:17 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Cel mai bine ar fi daca ai citi manualul aparatului si/sau tutoriale despre modurile de focalizare ...

Sunt cu manualul in fata.. :) Dar nu gasesc nimic legat de problema mea.
Tutoriale am gasit doar cu modurile de setare pentru butonul din spate(AE-L).
Ce nu inteleg eu,de ce focusez cu butonul din spate,camera focuseaza dar daca reincadrez camera focuseaza din nou sau nu pot declansa.
mariusgabi
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mar 03, 2019 7:36 am
Localitate: Timisoara

Re: Back focus Nikon d 7500

Mesajde berila_mz » Mar Apr 09, 2019 10:23 am

Pune aparatul pe AF-S, un singur punct de focalizare (central) si repeta "operatiunea" cu butonul de declansare apasat la jumatate, fara a folosi AF-L.

Daca tu focusezi si apoi reincadrezi, ceea ce vrei sa fotografiezi dupa reincadrare trebuie sa fie in acelasi plan ca punctul pe care ai focusat la inceput, sa fie exact la aceeasi distanta fata de senzorul aparatului. Daca nu respecti aceste distante, e normal ca poza finala sa fie "out of focus", nu respecti fizica fotografiei!



Se mai repeta "defectul" in acest caz?

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk
berila_mz
 
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mai 30, 2012 10:35 am

Re: Back focus Nikon d 7500

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Apr 09, 2019 1:21 pm

mariusgabi scrie:
Bogdan Dulgheru scrie:...
Tutoriale am gasit doar cu modurile de setare pentru butonul din spate(AE-L).
Ce nu inteleg eu,de ce focusez cu butonul din spate,camera focuseaza dar daca reincadrez camera focuseaza din nou sau nu pot declansa.

https://backcountrygallery.com/ ... are si pe YT o gramada de tutoriale foarte bune despre Nikon.
https://www.slrphotographyguide.com/focus-modes/ ... aici iti explica simplu: AF-A este modul care e lasat la decizia aparatului ... AUTO. Adica aparatul va focaliza cum i se pare lui ca e mai bine, iar tu ai doar rolul de a apasa pe buton.

Foloseste unul din celelalte 2 moduri de focalizare: AF-S sau AF-C ... chiar si cu back-button-focus.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Back focus Nikon d 7500

Mesajde StefanSC » Mie Apr 10, 2019 5:26 pm

mariusgabi scrie:Ce nu inteleg eu,de ce focusez cu butonul din spate,camera focuseaza dar daca reincadrez camera focuseaza din nou sau nu pot declansa.


Din ce inteleg eu, ai configurat butonul AF-L/AE-L sa declanseze focusul, iar sistemul de AF e in AF-A. Daca tii apasat pe AF-L/AE-L in situatia asta, tu ii vei spune aparatului in mod continuu sa focalizeze, iar atunci cand aparatul simte ca s-a modificat ce era sub punctul de focus pe care l-a/l-ai selectat va refocaliza. Treci in AF-S si ai rezolvat partea de refocalizarea a problemei.

Partea cu "de ce nu poti declansa" tine de setarile a1 si a2.

Acum, divagand:
1) Eu unul, in loc sa focalizez si sa reincadrez (e o intreaga discutie aici) prefer ca , atunci cand situatia permite, sa folosesc AF-C cu 3D Tracking. Cata vreme incadrarea finala va tine macar cateva puncte de autofocus pe subiect (mai usor pe DX decat pe FX), aparatul va tine subiectul in focus pentru mine si va compensa si pentru eventuale miscari inainte/inapoi. Nota: tehnica asta merge foarte bine pe fete de oameni, merge foarte prost pe insecte verzi in iarba.

2) Nu mai folosi Back Button focus daca nu ai motiv.
Iar ca motiv, singurul pe care l-am gasit e atunci cand tragi cu AF-C cu D9/D25 samd si subiectul se misca relativ paralel cu tine dar urmeaza sa se intersecteze cu un obstacol. Cata vreme subiectul trece prin spatele obstacolului, iei mana de pe buton, AF-C-ul se opreste, tu poti trage in continuare dar AF-ul nu va fi furat de obstacol.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Back focus Nikon d 7500

Mesajde mariusgabi » Mie Apr 10, 2019 9:15 pm

StefanSC scrie:
mariusgabi scrie:Ce nu inteleg eu,de ce focusez cu butonul din spate,camera focuseaza dar daca reincadrez camera focuseaza din nou sau nu pot declansa.


Din ce inteleg eu, ai configurat butonul AF-L/AE-L sa declanseze focusul, iar sistemul de AF e in AF-A. Daca tii apasat pe AF-L/AE-L in situatia asta, tu ii vei spune aparatului in mod continuu sa focalizeze, iar atunci cand aparatul simte ca s-a modificat ce era sub punctul de focus pe care l-a/l-ai selectat va refocaliza. Treci in AF-S si ai rezolvat partea de refocalizarea a problemei.

Partea cu "de ce nu poti declansa" tine de setarile a1 si a2.

Acum, divagand:
1) Eu unul, in loc sa focalizez si sa reincadrez (e o intreaga discutie aici) prefer ca , atunci cand situatia permite, sa folosesc AF-C cu 3D Tracking. Cata vreme incadrarea finala va tine macar cateva puncte de autofocus pe subiect (mai usor pe DX decat pe FX), aparatul va tine subiectul in focus pentru mine si va compensa si pentru eventuale miscari inainte/inapoi. Nota: tehnica asta merge foarte bine pe fete de oameni, merge foarte prost pe insecte verzi in iarba.

2) Nu mai folosi Back Button focus daca nu ai motiv.
Iar ca motiv, singurul pe care l-am gasit e atunci cand tragi cu AF-C cu D9/D25 samd si subiectul se misca relativ paralel cu tine dar urmeaza sa se intersecteze cu un obstacol. Cata vreme subiectul trece prin spatele obstacolului, iei mana de pe buton, AF-C-ul se opreste, tu poti trage in continuare dar AF-ul nu va fi furat de obstacol.


1.Da,focusul e configurat pe butonul AF-L/AE-L,iar sistemul AF a fost in AF-A.
...Daca tii apasat pe AF-L/AE-L in situatia asta, tu ii vei spune aparatului in mod continuu sa focalizeze
2.Aici era problema...Eu am tinut butonul apasat continu si normal camera refocaliza... Multumesc..
Am trecut in modul AF-S,focalizez si eliberez butonul apoi pot reaincadra fara probleme. :D

...Nu mai folosi Back Button focus daca nu ai motiv.
3.Folosesc back button focus deoarece imi place sa fotografiez pasari/animale,iar focusul cu butonul din spate ma ajuta foarte mult.(pentru mine e mai confortabil).
Multumesc frumos pentru ajutor cat si pentru sfaturi.

Domnule Bogdan Dulgheru,multumesc pentru tutoriale.
Multumesc tuturor pentru sfaturi si timpul acordat.
mariusgabi
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mar 03, 2019 7:36 am
Localitate: Timisoara

Re: Back focus Nikon d 7500

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Apr 11, 2019 8:18 am

mariusgabi scrie:...
3.Folosesc back button focus deoarece imi place sa fotografiez pasari/animale,iar focusul cu butonul din spate ma ajuta foarte mult.(pentru mine e mai confortabil).
...


Tehnica back button focus are ca mare dezavantaj faptul ca e nevoie de o sincronizare perfecta intre focalizarea cu BFB si declansarea cu butonul dedicat; BFB nu poate declansa ... deci e nevoie si de apasarea butonului de declansare.
Daca folosesti butonul de declansare tinut apasat la jumatate vei obtine aceleasi rezultate, dar vei avea si posibilitatea sa declansezi ... 1 singur buton, 1 singur deget vs. 2 butoane, 2 degete.
In momentul in care folosesti un obiectiv lent ca focalizare va trebui sa folosesti o tehnica care sa scurteze cat se poate timpul de focalizare+declansare ... daca ai pasari in zbor va fi mult mai dificil sa folosesti 2 degete (chiar daca unul e blocat pe BFB).
Dar daca deja te-ai obisnuit cu acesta tehnica ... e OK.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori