Acum este Vin Mai 24, 2024 8:10 pm

Articole Nikonisti.ro

problema la d300s!

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

problema la d300s!

Mesajde obylica » Lun Iul 05, 2010 9:04 pm

am o problema cu d300s ca nu imi focalieaza bine adica nu mis clare pozele am testat cu 3 obiective si cu nici unu nu imi face pozele clare!!! nu stiu de unde ar putea fi problema o sa il trimit la skin sa vad ce fac ei cu el ca tot am zis ca nu stiu eu sa fac poze cu el dar se pare ca nu ii asha celalalt aparat D50 care il am de 5 ani ii da clasa la poze in momentul de fata :) sunt curios daca o mai avut cineva asha ceva !
Ultima oară modificat de obylica pe Lun Iul 05, 2010 9:17 pm, modificat 1 dată în total.
obylica
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Apr 22, 2009 3:31 pm

Re: problema la d300s!!!!!!!!!!!!!

Mesajde Antonio Dumitrescu » Lun Iul 05, 2010 9:07 pm

Presupun ca incerci cu selectorul pe S si nu pe C sau M, nu?

O a doua chestie vezi ce setari ai in submeniu la autofocus, nu ar strica un reset la setarile din fabrica, abia apoi cu postasul la skin.

P.S O sa-ti raspunda lumea si fara 10 semne de exclamare in titlul topicului.
Antonio Dumitrescu
 
Mesaje: 89
Membru din: Mar Sep 08, 2009 8:18 pm

Re: problema la d300s!!!!!!!!!!!!!

Mesajde obylica » Lun Iul 05, 2010 9:09 pm

am incercat tot ce sa putut, kiar mis satul daca stiam ca asha patesc nu il cumparam :oops: cand il trimit la skin las si cardu sa vada ce poze am facut ca imi vine sa plang :(
obylica
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Apr 22, 2009 3:31 pm

Re: problema la d300s!!!!!!!!!!!!!

Mesajde nik » Lun Iul 05, 2010 9:18 pm

Ai putea da mai multe detalii asupra setarilor camerei? Nu cumva are selectorul (C S M) pe M? Ai confirmare de focus in vizor cand tragi cadrele? Dar obiectivele, nu au cumva switch-ul pe M? Inteleg ca pozele finale sunt neclare, dar in vizor obtii clarul sau nu?

Ai incercat sa faci focalizare manuala? Daca da, in acest caz imaginile ies clare?

Verifica in meniul de Auto Focus ca ai AF-S priority selection pe Focus si nu pe Release. Treci camera in AF-S si fa un test.

Daca ai elabora un pic mai mult poate ca ai primi ajutor.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: problema la d300s!

Mesajde obylica » Lun Iul 05, 2010 9:42 pm

am incercat in toate modurile ce la are si obiectvile is fara motor de autofocalizare dar are aparatu si imi da in vizor ca ii ok focalizat ca altfel nu mar lasa sa fac poza numa in focalizare manuala o sa incerc sa fac si in manual mai atent dar nu cred ca o sa iasa, cred ca e ceva de la ei problema si cu incarcatorul bateriei am avut probelma cand o ajuns ca nu mergea:( lam trimis si a 2 zi lam avut inapoi reparat dar se incalzeste rau fatza de celalalt incaracator ce il am la D50 care ii identic.
o sa verific si daca ii pus la priority selection cand ajung acasa ca acum sunt la servici

thx
obylica
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Apr 22, 2009 3:31 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator