Acum este Joi Mar 28, 2024 3:04 pm

Articole Nikonisti.ro

D 5000 probleme

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

D 5000 probleme

Mesajde Lucian Ludu » Mar Aug 31, 2010 7:47 pm

Sunt pasionat de fotografie de .......ani. Am schimbat nenumarate aparate foto de la Zorki, Exacta Varex,Minolta, Sony, etc.. etc...Am ajuns la firma super-specializata in aparate foto si mi-am cumparat un Nikon D 5000 (pentru inceput) cu obiectv 18-105VR, filtru Marumi UV Heze, parasolar si blitz SB 600. SUNT PRETENTIOS PENTRU CLARITATEA FOTOGRAFIILOR !!!
Aparatul a fost setat de catre D-l Grozescu la seminar pentru pretentiile mele, spunandu-mi ca daca lucrez cu P , totul va fi OK.
Sunt foarte atent la reglajul claritatii de la inelul obiectivului, aleg ca aparatul sa aleaga P fara * si declansez. Vreau mai mult, poza nu este satisfacatoare pentru mine. Ce ma sfatuiti ???
    Lucian Ludu
     
    Mesaje: 18
    Membru din: Dum Aug 29, 2010 10:55 am

    Re: D 5000 probleme

    Mesajde DannyMC » Mar Aug 31, 2010 8:39 pm

    Lucian Ludu scrie:Ce ma sfatuiti ???

      Pentru inceput ,sa postezi AICI! ;) In al doilea rand ar trebui sa fi ceva mai clar in descrierea problemei pt. ca asta:
      Lucian Ludu scrie:aleg ca aparatul sa aleaga P fara * si declansez. Vreau mai mult, poza nu este satisfacatoare pentru mine.

      m-a cam bagat in ceata :?
      Avatar utilizator
      DannyMC
       
      Mesaje: 2572
      Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
      Localitate: Bucuresti

      Re: D 5000 probleme

      Mesajde Lucian Ludu » Mie Sep 01, 2010 5:16 am

      Poate n-am fost suficient de explicit. Am selectat programul P, apoi rotesc inelul de claritate al obiectivului pana consider claritatea optima, cu selectorul caut setarea potrivita in asa fel incat sa dispara * de langa P (cum scrie in manual) si declansez.
      Lucian Ludu
       
      Mesaje: 18
      Membru din: Dum Aug 29, 2010 10:55 am

      Re: D 5000 probleme

      Mesajde DannyMC » Mie Sep 01, 2010 7:38 am

      Lucian Ludu scrie: ...

      Si totusi ce problema apare?
      Avatar utilizator
      DannyMC
       
      Mesaje: 2572
      Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
      Localitate: Bucuresti

      Re: D 5000 probleme

      Mesajde KodiaK » Mie Sep 01, 2010 8:48 am

      Incearca sa lasi aparatul sa faca focusul singur, nu mai umbla tu la focus. Posibil tu sa nu nimeresti focusul corect.
      Si ai putea pune aici o fotografie facuta care sa nu iti satisfaca cerintele tale de claritate. Este posibil ca sa fi extrem de pretentios, si sa vrei mai mult decat poate oferi 18-105-ul. Vorbim totusi de un obiectiv mediu ca performante optice.

      Ai semnalat aceasta problema si la seminar, d-lui Radu Grozescu?
      KodiaK
       
      Mesaje: 358
      Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

      Re: D 5000 probleme

      Mesajde Lucian Ludu » Mie Sep 01, 2010 8:29 pm

      Poate n-am fost suficient de explicit. Am selectat programul P, apoi rotesc inelul de claritate al obiectivului pana consider claritatea optima, cu selectorul caut setarea potrivita in asa fel incat sa dispara * de langa P (cum scrie in manual) si declansez.
      Lucian Ludu
       
      Mesaje: 18
      Membru din: Dum Aug 29, 2010 10:55 am

      Re: D 5000 probleme

      Mesajde DannyMC » Mie Sep 01, 2010 10:10 pm

      Ai mai scris o data asta! Insa tot n-ai spus ce anume te deranjeaza la imagini!!!!
      Avatar utilizator
      DannyMC
       
      Mesaje: 2572
      Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
      Localitate: Bucuresti

      Re: D 5000 probleme

      Mesajde spatar ovidiu » Mie Sep 01, 2010 10:24 pm

      S-ar putea sa confunde inelul de zoom cu inelul de focus :D
      Avatar utilizator
      spatar ovidiu
       
      Mesaje: 378
      Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:34 am

      Re: D 5000 probleme

      Mesajde Sabina » Joi Sep 02, 2010 7:14 am

      DannyMC scrie:Ai mai scris o data asta! Insa tot n-ai spus ce anume te deranjeaza la imagini!!!!


      Citeşte primul post, omul a încercat să explice: :)

      Vreau mai mult, poza nu este satisfacatoare pentru mine. Ce ma sfatuiti ???


      Pe mine mai degrabă m-ar interesa în ce sens nu e satisfăcătoare. Publică eventual o poză aici pe forum, şi arată-ne unde şi ce ai vrea să fie diferit. :)
      committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

      Locul de joacă
      Avatar utilizator
      Sabina
       
      Mesaje: 658
      Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
      Localitate: Bucureşti

      Re: D 5000 probleme

      Mesajde KodiaK » Joi Sep 02, 2010 9:08 am

      Lucian Ludu scrie:Poate n-am fost suficient de explicit. Am selectat programul P, apoi rotesc inelul de claritate al obiectivului pana consider claritatea optima, cu selectorul caut setarea potrivita in asa fel incat sa dispara * de langa P (cum scrie in manual) si declansez.

      Faptul ca repeti fix acelasi lucru de 2x nu inseamna ca te faci mai inteles :)
      Trebuie sa recunosc ca nu inteleg exact ce vrei tu sa facui rotind inelul de focus pina dispare * de linga P. Nu am manualt in fata si nu imi aduc aminte explicatia din manual pt acest procedeu.

      Dar incearca sa faci poza in feul urmator: Ai grija ca selectorul A - M de pe obiectiv sa fie pe modul A, apoi (in modul P) apesi declansatorul 1/2 de cursa, astept confirmarea de focus, si apoi continui sa apesi declansatorul pina la capat.

      Daca tu rotesti de inelul de focus inainte sa apesi declansatorul si obiectivul este setat sa faca singur focusul (selectorul A - M in pozita A) degeaba il rotesti, pt ca in momentul in care apesi declansatorul obiectvul va reface focusul singur.

      Deasemenea ai grija ce mod de focalizare folosesti. Daca cumva esti in modul single point si punctul ales de tine este intr-una din extremitatile cadrului atunci este f posibil ca focusul sa fie facut bine, dar pe linga subiect :)
      KodiaK
       
      Mesaje: 358
      Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

      Următorul

      Înapoi la Nikon DSLR

      Cine este conectat

      Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori