Acum este Joi Mar 28, 2024 12:34 pm

Articole Nikonisti.ro

P500 - Primii pasi

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

P500 - Primii pasi

Mesajde look » Dum Mar 18, 2012 12:04 pm

Buna ziua.

Recent am devenit posesorul unui P500, dar cunostintele mele in arta fotografierii sunt egale cu zero, din pacate. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi pentru incepatori, deoarece nu vreau sa-l utilizez doar in regim Auto. Am mai citit unele pareri despre P500 aici pe forum, si daca sincer am fost si eu dezamagit de calitatea primelor fotografii care le-am obtinut. E foarte probabil ca acest rezultat sa vina de la utilizarea incorecta a acestui aparat destul de performant.

Ma intereseaza pentru inceput perfectionarea tehnicii de fotografiere in regim Portret (sper ca ma exprim corect). Daca sincer, citirea manualului m-a incurcat mai mult decit m-a ajutat :)

Va multumesc anticipat.
look
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 18, 2012 11:38 am

P500 - Primii pasi

Mesajde boboc » Dum Mar 18, 2012 1:22 pm

Pai mai intai ar trebui sa inveti ce este expunerea, ce este diafragma, ce este obtulatorul/shutter-ul, ce este iso.
A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein
Avatar utilizator
boboc
 
Mesaje: 403
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:52 pm
Localitate: Ramnicu Valcea

Re: P500 - Primii pasi

Mesajde look » Dum Mar 18, 2012 4:13 pm

boboc scrie:Pai mai intai ar trebui sa inveti ce este expunerea, ce este diafragma, ce este obtulatorul/shutter-ul, ce este iso.


Chiar in acest moment citesc cartea lui Dragos Asaftei "Primii 10 pasi in fotografia digitala" :)
look
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 18, 2012 11:38 am

P500 - Primii pasi

Mesajde boboc » Dum Mar 18, 2012 4:16 pm

Foarte bine, dupa ce intelegi lucrurile de baza o sa vezi ca manual-ul aparatului va deveni extrem de folositor :)
A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein
Avatar utilizator
boboc
 
Mesaje: 403
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:52 pm
Localitate: Ramnicu Valcea

P500 - Primii pasi

Mesajde boboc » Dum Mar 18, 2012 4:17 pm

Daca preferi tutoriale video cauta pe Youtube: AdoramaTV digital photography cu Mark Wallace, sunt extrem de interesante.
A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein
Avatar utilizator
boboc
 
Mesaje: 403
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:52 pm
Localitate: Ramnicu Valcea

Re: P500 - Primii pasi

Mesajde boboc » Dum Mar 18, 2012 5:39 pm

A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein
Avatar utilizator
boboc
 
Mesaje: 403
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:52 pm
Localitate: Ramnicu Valcea

Re: P500 - Primii pasi

Mesajde bobo-ssi » Dum Mar 18, 2012 10:57 pm

poate te ajuta si urmatorul topic:
viewtopic.php?f=27&t=17904
bobo-ssi
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Aug 08, 2011 12:40 pm
Localitate: Timisoara

Re: P500 - Primii pasi

Mesajde tituscriste » Vin Mar 30, 2012 12:20 pm

Salut, sunt si eu la inceput, de abia acum cateva zile mi-am cumparat un p 500 si nu ma prea descurc cu el. Tot l-am butonat eu zilele astea insa nu prea am realizat mare lucru, cel putin pozele ies clar :) insa as vrea sa stiu cum se fac acele poze cu efecte, de ex persoana care este in prim plan este foarte clara iar fundalul este asa in ceata, sau cum se fac pozele alb negru iar o anumita culoare sa iasa in evidenta, de ex rosu pentru ca asa am vazut majoritatea fotografiilor de acest gen. Multumesc
d5200 + af-s 18-55 vr, p500
http://www.pixoto.com/titus_criste
tituscriste
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mar 30, 2012 12:14 pm

Re: P500 - Primii pasi

Mesajde ruxandy » Vin Mar 30, 2012 12:44 pm

tituscriste scrie:Salut, sunt si eu la inceput, de abia acum cateva zile mi-am cumparat un p 500 si nu ma prea descurc cu el. Tot l-am butonat eu zilele astea insa nu prea am realizat mare lucru, cel putin pozele ies clar :) insa as vrea sa stiu cum se fac acele poze cu efecte, de ex persoana care este in prim plan este foarte clara iar fundalul este asa in ceata, sau cum se fac pozele alb negru iar o anumita culoare sa iasa in evidenta, de ex rosu pentru ca asa am vazut majoritatea fotografiilor de acest gen. Multumesc


:shock: .... Fratilor, RTFM !!!

Cat despre persoana din prin plan si fundalul in ceata (se numeste bokeh) gasesti nenumarate guide-uri pe Google.
Uite unul: http://www.photoble.com/photography-tips-tricks/how-to-7-quick-tips-to-create-bokeh-with-digital-camera

Pozele alb-negru in care anumite culori sunt evidentiate, le faci in post-processing.
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov

Re: P500 - Primii pasi

Mesajde Tudor_dx » Vin Mar 30, 2012 1:05 pm

Efectul ala, cu persoana clara si fundalul blurat, se obtine folosind o distanta focala mare, adica faci zoom cat mai mult, si incerci sa fii cat mai aproape de subiect. In plus, folosesti modul A al camerei si folosesti cea mai deschisa diafragma (adica numar f cat mai mare, ai acolo in dreapta jos, F4, F5 etc). Uite aici un link, da la final la notiunea Profunzimea de camp.

Cat despre partea 2, dupa ce faci o fotografie, apesi butonul menu, dupa alegi filter effects si dupa selective color si cu sliderul din stanga, alegi culoarea pe care o vrei pastrata.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Următorul

Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori