Acum este Joi Apr 18, 2024 7:43 pm

Articole Nikonisti.ro

Ce baterii recomandati?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Ce baterii recomandati?

Mesajde abs+ » Sâm Aug 15, 2009 5:57 am

Am deschis acest topic pentru a afla ce baterii ati folosit si recomandati.
Topicul l-am creat pentru posesorii de L100...si bineanteles daca si ceilalti posesor de Nikon folosesc baterii in locul acumulatorilor reancarcabili ii asteptam cu pareri. ;)
Spre exemplu am gasit baterii GP la un pret destul de bun...undeva la 8 lei 4 baterii Alcaline.
Off topic:Daca nu am postat unde trebuie rog Admnin-ul sa il mute pe sectiunea corespunzatoare.Va multumesc.
Lumina buna tuturor.
Avatar utilizator
abs+
 
Mesaje: 33
Membru din: Vin Aug 14, 2009 6:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce baterii recomandati?

Mesajde cosminprund » Dum Aug 16, 2009 8:55 am

Nu-i o idee buna sa utilizezi baterii intr-un aparat de fotografiat: se vor consuma repede si odata consumate le vei arunca la gunoi. Teoria este ca bateriile alcaline au intr-adevar capacitatea (masurata in mAh) aproape la fel de mare ca a unui acumulator, insa capacitatea scade faorte mult atunci cind sunt utilizate in dispozitive care au nevoie de curenti mari (ex: aparate foto digitale!). In practica e usor de verificat, pune un set de baterii alcaline si fa o proba, o sa te razgandesti rapid.

Daca vrei baterii alcaline pentru ca acumulatorii se descarca prea repede "in gol", exista acumulatori speciali care se descarca foarte incet atunci cind nu sunt utilizati. De exemplu eu folosesc acumulatori Sanyo Eneloop in blitz pentru ca folosesc blitzul foarte rar si n-am chef sa reincarc mereu si degeaba acumulatori. Eu folosesc Eneloop pentru simplul motiv ca-i pot lua din raft de la Media Galaxy, alte marci ar trebui sa le comand prin posta.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Ce baterii recomandati?

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 17, 2009 3:42 pm

abs+ scrie:Spre exemplu am gasit baterii GP la un pret destul de bun...undeva la 8 lei 4 baterii Alcaline.

Intru totul de acord cu remarcile lui Cosmin, dar, daca din diferite motive preferi bateriile alcaline si ai drum prin Bucuresti, gasesti la F64 la un pret mult mai avantajos: link magazin online.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce baterii recomandati?

Mesajde abs+ » Joi Aug 20, 2009 8:16 pm

Dan Pop scrie:Intru totul de acord cu remarcile lui Cosmin, dar, daca din diferite motive preferi bateriile alcaline si ai drum prin Bucuresti, gasesti la F64 la un pret mult mai avantajos: link magazin online.

Sa inteleg ca sustineti folosirea acumulatorilor cu toate ca in manualul de utilizare se scrie clar ca se folosesc doar baterii?
Lumina buna tuturor.
Avatar utilizator
abs+
 
Mesaje: 33
Membru din: Vin Aug 14, 2009 6:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce baterii recomandati?

Mesajde George21 » Joi Aug 20, 2009 8:33 pm

bateriile duracell sunt prine cele mai bune, mai ales powerpix
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: Ce baterii recomandati?

Mesajde Dan Pop » Vin Aug 21, 2009 12:45 am

abs+ scrie:
Dan Pop scrie:Intru totul de acord cu remarcile lui Cosmin, dar, daca din diferite motive preferi bateriile alcaline si ai drum prin Bucuresti, gasesti la F64 la un pret mult mai avantajos: link magazin online.

Sa inteleg ca sustineti folosirea acumulatorilor cu toate ca in manualul de utilizare se scrie clar ca se folosesc doar baterii?

Exista manualul de utilizare, dar exista si noul firmware, la care am facut referire intr-o discutie paralela de pe forumul dedicat problemelor tehnice.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce baterii recomandati?

Mesajde MySideOfWorld » Joi Sep 03, 2009 8:46 pm

Spre exemplu am gasit baterii GP la un pret destul de bun...undeva la 8 lei 4 baterii Alcaline.


Eu am cumparat 4 baterii Energizer Lithium AA LR6 de 1,5V. De obicei la marii retaileri le gasesti ieftine pentru ca ei cumpara multe. Doua baterii intr-un set asa cum le-am gasit in carrefour costa undeva in jur de 15 lei, deci un total de 30 de lei pentru 4 baterii, care crede-ma, testate de mine de un L100 le am de doua saptamani fac poze si inca nu s-au consumat. Durata estimata de viata cca. 900 de poze adica un card de 4 GB full, daca faci un calcul iesi cam tot acolo si ai siguranta ca folosesti cam cele mai bune baterii.

Imagine
Munca innobileaza, iar atunci cand pui suflet in ceea ce faci, lucrurile prind viata!
Avatar utilizator
MySideOfWorld
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Aug 02, 2009 9:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce baterii recomandati?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Oct 27, 2009 7:54 pm

Dan Pop scrie:
abs+ scrie:Spre exemplu am gasit baterii GP la un pret destul de bun...undeva la 8 lei 4 baterii Alcaline.

Intru totul de acord cu remarcile lui Cosmin, dar, daca din diferite motive preferi bateriile alcaline si ai drum prin Bucuresti, gasesti la F64 la un pret mult mai avantajos: link magazin online.



Eu le cumpar de la IKEA !!! Un set de 10 baterii alkaline = 5 lei !!! E adevarat insa ca drumul pina acolo "te omoara", dar daca risti 1 data iti faci un stoc serios.
Poate s-au mai schimbat preturile intre timp, dar totusi cred ca e cea mai buna oferta pe care am vazut-o.
... iar bateriile (made in china) sunt foarte bune; testate de mine si sunt arhimultumit de ele.

Exista si seturi de 10 buc. si de tipul AAA la acelasi pret.
Linkul de mai sus ne duce la niste Kodak-uri, dar sunt si ele bune.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce baterii recomandati?

Mesajde sergyu93 » Dum Noi 29, 2009 9:05 pm

am o intrebare cand incarc prima data bateriile trebuie formatate ?acumulatorului si bateriile sunt de la nikon Mh2
Avatar utilizator
sergyu93
 
Mesaje: 126
Membru din: Dum Noi 29, 2009 10:24 am

Re: Ce baterii recomandati?

Mesajde Dan Pop » Lun Noi 30, 2009 12:40 am

sergyu93 scrie:cand incarc prima data bateriile trebuie formatate ?acumulatorului si bateriile sunt de la nikon Mh2

Nu strica s-o faci, daca ai un incarcator capabil de asa ceva.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron