Acum este Vin Mar 29, 2024 5:14 pm

Articole Nikonisti.ro

nu reusesc sa ma decid

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

nu reusesc sa ma decid

Mesajde mKTn » Mar Iul 02, 2013 8:51 pm

Doresc sa-mi achizionez un nikon si m-am oprit la 2 modele
nikon coolpix s3500 SAU nikon coolpix l28? Nu ma intereseaza pretul ca unul este mai sucmp decat celalt
Dar am obs niste deosebiri
Una dintre diferente este ca L28 are stabilizator digital si celalalt s3500 are stabilizator mecanic. care este dif dintre cele 2?
Si a 2 nelamurire: se merita sa fie pe baterii reincarcabile AA sau acumulator? Din punctul de vedere al banilor ar fii mai avantajas prestul acumulatorilor AA.
Va multumesc
mKTn
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Iun 01, 2012 5:20 pm

Re: nu reusesc sa ma decid

Mesajde Tudor_dx » Mie Iul 03, 2013 5:14 pm

Salut,

Reducerea vibratiilor mecanica este mult mai eficienta decat cea electronica. Altfel spus, VR-ul mecanic este cel pe care il doresti in aparatul foto.

Teoretic, aparatele ce functioneaza cu acumulatori proprietari sunt mai avantajoase, pentru ca nu mai trebuie sa mai dai bani pe alti acumulatori. AIci tine mai mult de tine. In mod ideal, ar fi cu acumulatorul proprietar si cu unul in plus de rezerva.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: nu reusesc sa ma decid

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Iul 03, 2013 6:19 pm

Tudor_dx scrie:... pentru ca nu mai trebuie sa mai dai bani pe alti acumulatori. ... si cu unul in plus de rezerva.


... poate chiar 2 rezerve, daca tot nu mai trebuie sa mai dai bani pe alti acumulatori :)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: nu reusesc sa ma decid

Mesajde mKTn » Joi Iul 04, 2013 4:16 pm

Tudor_dx scrie: ar fi cu acumulatorul proprietar si cu unul in plus de rezerva.


la partea cu "acumulator proprietar" m-ai pierdut. sa-mi traduci ce inseamna pt tine acumulator proprietar. adica acei acumulatori care sunt ca si la telefoane? si sa fie original presupun :D
multumesc pentru sfaturile de mai sus...astept si lamurirea cu acel acum prop :D
mKTn
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Iun 01, 2012 5:20 pm

Re: nu reusesc sa ma decid

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Iul 04, 2013 7:43 pm

mKTn scrie:
Tudor_dx scrie: ar fi cu acumulatorul proprietar si cu unul in plus de rezerva.


la partea cu "acumulator proprietar" m-ai pierdut. sa-mi traduci ce inseamna pt tine acumulator proprietar. adica acei acumulatori care sunt ca si la telefoane? si sa fie original presupun :D
multumesc pentru sfaturile de mai sus...astept si lamurirea cu acel acum prop :D


Cam asa ceva: sunt acumulatori speciali proiectati pentru citeva modele de aparate; unul este livrat implicit cu aparatul, iar pe ceilalti (suplimentari) trebuie sa-i cumperi separat.
Pentru o compatibilitate maxima se recomanda cei originali Nikon, dar exista si versiuni compatibile, perfect functionale, de la producatori terti, care sunt mai ieftini. Durata lor de viata este in jur de 3-4 ani, minim, ceea ce e mult peste durata oferita de acumulatorii standard NiMh.
O problema cu acestia ar fi doar legata de faptul ca unele aparate sunt folosite si pentru incarcarea lor, iar pe durata acestei operatii aparatul nu poate fi folosit; astfel de aparate e bine sa fie ocolite ... in general.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: nu reusesc sa ma decid

Mesajde mKTn » Joi Iul 04, 2013 8:06 pm

aha. am inteles.
va multumesc pentru sfaturi :)
mKTn
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Iun 01, 2012 5:20 pm


Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori