Acum este Dum Iun 02, 2024 2:56 am

Articole Nikonisti.ro

Coolpix P90

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Re: Coolpix P90

Mesajde zamfu » Lun Feb 22, 2010 9:55 pm

Tocmai ce am cumparat si eu un p90. de aproape un an ma uit sa gasesc ceva sa ma captiveze si fara sa stiu de el l-am gasit in media galaxy :shock: . doar ce imi intrase salariul pe card :P. bun zic nu il pot cumpara asa fara sa citesc ceva despre el asa ca ma apuc de cautat si caut si caut si citesc si tot asa. numai de lauda peste tot, l-am cumparat pentru ca era pe wishlist-ul meu si o camera foto de mult. dar acum ma intreb in toate forumurile unde am citit de ce nu zice nimeni nimik ca iti trebuie trepied, daca ai zoom optic peste jumatate te "lesina" zgomotul. nu inteleg de ce nu spune nimeni ca daca faci poze pe inserat ocupi spatiul pe card de pomana, e ca si cum ai trage prin perdea. nu zic ca sunt mare fotograf, nici incepator nu sunt pana peste vreo luna dar sincer ma asteptam la mult mai mult. ceva de genul la 300 de euro cat a fost aparatul. in afara faptului ca impresionezi lumea cu el cand ii desfasori obiectivul si cu pozele pe timpul zilei altceva nu mai gasesc atragator. nu regret ca l-am luat dar totusi la banii astia imi puteam cumpara un dslr sh. daca stie careva cum pot seta timpul diafragmei la modul doresc sa ajung la valori 1/1250 de exemplu dar nu ma lasa aparatul decat pana la maxim 1/200 imi plac fotografiile de tip freeze. daca ar fi avut un senzor putin mai mare cred ca era the sheet. o sa mai revin peste vreo 178 de pagini :D poate ma mai ajutati cu ceva sfaturi intre timp.
zamfu
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Feb 22, 2010 2:30 am

Re: Coolpix P90

Mesajde CristiFaghi » Mar Feb 23, 2010 1:38 pm

Ce ziceti de cele de mai jos? (sunt de pe un alt forum....)

"Daca Nikon zice ca bateria tine dupa standardul CIPA 200 de cadre, Panasonic FZ38 zice 470 si Canon SX1 zice 600 (cu acumulatori AA "standard"), cred ca e totul spus despre baterie. Standardul CIPA include poze cu blitz, deci e posibil sa faci mai multe poze decat zic ei daca nu folosesti blitzul, dar adevarul tot asta ramane, ca ai o camera care are o baterie la sub jumate puterea cat concurenta.
Iar adevarurile sunt ca stabilizatorul e mai slab decat la Canon si Panasonic, iar calitatea imaginii e si ea sub. Iar sa vinzi o camera ultrazoom, de la care lumea se asteapta sa filmeze decent, cu filmare mai slaba decat aveam eu pe Canon S1 IS fabricat in 2004 mi se pare aberant. Cat despre RAW, crede-ma ca au auzit mult mai multi dintre cei care cumpara camere de genul asta decat ai crede tu (de exemplu eu ... daca tot zici ca nimeni ... si nu numai ca am auzit dar l-am si folosit de cateva ori, e drept, nu foarte des inca pentru ca am RAW doar de doua luni si inca nu prea am iesit la pozat). Iar chestia cu 15 fotografii in rafala e o poveste ... e la 2 MP, toate au quickmode la rezolutie redusa, insa la rezolutia intreaga si calitate maxima face 1.4 cadre pe secunda. Daca ne luam dupa povestile pe care le spune producatorul pe site-ul lui, fiecare ar avea cel mai tare aparat. Daca insa intri pe un site de review-uri sau te uiti atent prin specificatii, incepi sa-ti dai seama cat e poveste si cat e realitate. Nu zic ca P90 e un aparat slab, dar are cateva puncte unde e clar sub aparatele de top de pe piata si e perfect normal, intrucat e si mai ieftin. Pentru cei care au buget mai mic poate fi o solutie buna, dar sa zici ca e peste Canon SX1/SX20 chiar nu are sens. Mai au de lucru Nikon pana o sa ajunga ei sa faca compacte de nivelul Canon sau Panasonic (desi au mai recuperat din handicap)."
CristiFaghi
 
Mesaje: 121
Membru din: Dum Feb 07, 2010 12:45 am

Re: Coolpix P90

Mesajde CristiFaghi » Mar Feb 23, 2010 9:50 pm

Nu stiu, pur si simplu nu stiu cum sa-l setez la interior....pe lumina de tungsten...imi vine sa imi smulg parul din cap!!!
Fişiere ataşate
DSCN1583.jpg
DSCN1597.jpg
DSCN1607.jpg
CristiFaghi
 
Mesaje: 121
Membru din: Dum Feb 07, 2010 12:45 am

Re: Coolpix P90

Mesajde zamfu » Mar Feb 23, 2010 11:33 pm

[quote="CristiFaghi"]Ce ziceti de cele de mai jos? (sunt de pe un alt forum....)

"Daca Nikon zice ca bateria tine dupa standardul CIPA 200 de cadre, Panasonic FZ38 zice 470 si Canon SX1 zice 600 (cu acumulatori AA "standard"), cred ca e totul spus despre baterie. Standardul CIPA include poze cu blitz, deci e posibil sa faci mai multe poze decat zic ei daca nu folosesti blitzul, dar adevarul tot asta ramane, ca ai o camera care are o baterie la sub jumate puterea cat concurenta."
aici te contrazic pentru ca acumulatorii AA au in general peste 1700mAh fata de 1100 de de la nikon si nu uita ca in felul asta se incarca in circa 5 ore fata de maxim 2 la nikon dpdv al acumulatorului sta f bine.
azi am facut ceva poze la cetatea poienari cu zoom maxim si optic si digital fara trepied si a iesit ff bine deci nici de stabilizator nu ma pot plange singurul lucru pe care il detest sunt pozele de interior si seara nu pot sa il setez sa ii dispara zgomotul de imagine chiar si cu flash tot rau ies pozele
dar mai am de citit despre el asa ca poate se transforma in ceea ce mi-am dorit pana la urma.
zamfu
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Feb 22, 2010 2:30 am

Re: Coolpix P90

Mesajde denisagidofalvi » Lun Aug 16, 2010 12:11 pm

Buna..am si eu un p 90 si as vrea sa stiu dak se poate pune ceva adaptor pentru un filtru macro sau ceva de genu'.Am gasit aici http://www.digitaltoyshop.co.uk/product ... mera_Nikon dar nu stiu dak ii bun... Poate ma ajutati voi!
denisagidofalvi
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Aug 16, 2010 11:56 am

Re: Coolpix P90

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 16, 2010 3:48 pm

denisagidofalvi scrie:Buna..am si eu un p 90 si as vrea sa stiu dak se poate pune ceva adaptor pentru un filtru macro sau ceva de genu'.Am gasit aici http://www.digitaltoyshop.co.uk/product ... mera_Nikon dar nu stiu dak ii bun...

Foarte interesant conceptul, dar e numai pentru aparate compacte, nu si pentru bridge-uri: superzoom-ul lui P90 este prea gros ca sa se potriveasca cu adaptorul si se extinde prea mult la focale mari in raport cu lungimea tubului adaptorului. E posibil sa nu mearga, din aceleasi motive, nici cu L100-L110.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Coolpix P90

Mesajde denisagidofalvi » Lun Aug 16, 2010 9:45 pm

bun si atunci?nu se poate pune nimic?
denisagidofalvi
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Aug 16, 2010 11:56 am

Re: Coolpix P90

Mesajde tziprian » Joi Aug 26, 2010 7:47 pm

Un aparat destul de bun pentru pretul sau si versatilitatea sa. Pozele cu data de la http://picasaweb.google.com/101618155570098177989 sunt facute cu un P90, numai bine vedeti cum ne „stropesc” astia cu tot felul de chimicale si cică ei luptă împotriva poluarii si încălzirii globale... bla bla creat tot de cei care ne conduc pentru a ne controla cat mai bine...
tziprian
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Aug 26, 2010 4:58 pm
Localitate: Honolulu

Anterior

Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori