Acum este Vin Mar 29, 2024 3:52 am

Articole Nikonisti.ro

Nu se mentin setarile la Nikon L100

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Nu se mentin setarile la Nikon L100

Mesajde abs+ » Sâm Ian 25, 2014 8:58 pm

Buna seara...de ceva vreme aparatul meu a inceput sa nu isi mai mentina setarile facute ... asta se intampla dupa ce schimb bateriile.Am inteles ca exista o baterie dedicata pentru asa ceva.Imi poate spune cineva unde se afla aceasta baterie?

Rog daca s-a mai discutat aceasta problema sa fiu indrumat acolo.

Multumesc anticipat.
Lumina buna tuturor.
Avatar utilizator
abs+
 
Mesaje: 33
Membru din: Vin Aug 14, 2009 6:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nu se mentin setarile la Nikon L100

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Ian 26, 2014 8:46 am

Pagina 97 din manual: "The camera's clock is powered by a clock battery that is independent of the batteries that powers
the camera. The clock battery charges when the main batteries are installed or an AC adapter is
connected, and can provide several days of backup power after about ten hours of charging."

Daca bateria pentru ceas nu mai pastreaza setarile:
- ori ea nu se incarca corect; (pentru o verificare sumara se poate incerca alimentarea aparatului de la un adaptor AC)
- ori este uzata si trebuie schimbata. (e similara cu cele de ceas si are o durata medie de viata similara, adica 2-3 ani)
Ambele opertiuni sunt facute in service, pentru ca aceasta baterie este in corpul aparatului si nu poate fi accesata de utilizator.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nu se mentin setarile la Nikon L100

Mesajde abs+ » Dum Ian 26, 2014 11:48 am

Multumesc pentru raspuns. :)
Imi puteti spune unde se afla bateria?Am desfacut partea din spate a aparatului...cea cu ecranul lcd si nu am vazut decat circuite.Sa fie in partea din fata?
Multumesc inca o data.
Lumina buna tuturor.
Avatar utilizator
abs+
 
Mesaje: 33
Membru din: Vin Aug 14, 2009 6:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nu se mentin setarile la Nikon L100

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Ian 26, 2014 3:27 pm

abs+ scrie:Multumesc pentru raspuns. :)
Imi puteti spune unde se afla bateria?Am desfacut partea din spate a aparatului...cea cu ecranul lcd si nu am vazut decat circuite.Sa fie in partea din fata?
Multumesc inca o data.


Daca stiam iti spuneam din prima ...
Nu am desfacut un L100, si daca tu zici ca nu ai identificat-o prin desfacerea partii din spate, inseamna ca e mai laborioasa treaba.
Am un compact Canon la care acea baterie de scoate precum cardul de memorie si este, culmea, si o baterie standard de ceas de 2-3 lei.
Probabil ca Nikon le-a lipit pe placa de baza si folosesc si un tip deosebit (extrem de subtire).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nu se mentin setarile la Nikon L100

Mesajde abs+ » Dum Ian 26, 2014 6:41 pm

Iti multumesc inca o data pentru raspuns...am desfacut si un Samsung a400 si am dat foarte usor de baterie...oricum mai studiez putin netul sau poate ma ajuta altcineva cu un alt raspuns.:)
Lumina buna tuturor.
Avatar utilizator
abs+
 
Mesaje: 33
Membru din: Vin Aug 14, 2009 6:05 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron