Acum este Dum Apr 28, 2024 8:57 pm

Articole Nikonisti.ro

nikon l 110 probleme

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

nikon l 110 probleme

Mesajde popacatalin_74 » Sâm Sep 04, 2010 3:05 am

Am cumparat foarte de curand un aparat foto nikon coolpix L 110 din magazin si am plecat acasa f incantat de achizitia mea.
Bucuria a fost de foarte scurta durata. Nu reusesc cu nici o setare sa fac o fotografie la lumina camerei (bec ,neon) in care subiectul se misca.Cu blitz sau fara blitz,cu orice fel de setare a blitz-ului,cu orice fel de setare a aparatului, subiectul apare in miscare .Nici macar cu trepiedul nu se intampla sa iasa poza ok.Dar ciudat: daca in incapere este o lumina foarte slaba si subiectul se misca chiar f repede, fotografia nu are de suferit deloc.Insa la lumina camerei nici printr-o minune nu se intampla ca subiectul in miscare sa inghete.
As vrea sa ma lamureasca cineva daca e defect aparatul sau nu.Nu am aceasta certitudine pt ca am fost inapoi la magazin si acelasi lucru se intampla si cu alta bucata (acelasi model).Iar mie nu mi se pare deloc normal sa nu poti face o poza in care subiectul se afla in miscare, totusi e vb de 250 euro.Afara e cu totul alta situatie , nu am nimic de obiectat, insa inauntru e jale fratilor! Si voi patiti asa?
Ultima oară modificat de popacatalin_74 pe Sâm Sep 04, 2010 12:37 pm, modificat 1 dată în total.
popacatalin_74
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Sep 03, 2010 6:03 pm

Re: nikon l 110 probleme

Mesajde emp » Sâm Sep 04, 2010 7:32 am

depinde cat de repede se misca subiectul tau.cu d60 in casa cu blit si copii de f.multe ori imi ies miscati fiindca au o viteza....de nu-i poti /ingheta/
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: nikon l 110 probleme

Mesajde DannyMC » Sâm Sep 04, 2010 9:21 am

popacatalin_74 scrie:Bucuria a fost de foarte scurta durata. Nu reusesc cu nici o setare sa fac o fotografie la lumina camerei (bec ,neon) in care subiectul se misca.Cu blitz sau fara blitz,cu orice fel de setare a blitz-ului,cu orice fel de setare a aparatului, subiectul apare in miscare .Nici macar cu trepiedul nu se intampla sa iasa poza ok.Dar ciudat: daca in incapere este o lumina foarte slaba si subiectul se misca chiar f repede, fotografia nu are de suferit deloc.Nici macar printr-o minune nu se intampla ca subiectul in miscare sa iasa ok la lumina unei incaperi.
As vrea sa ma lamureasca cineva daca e defect aparatul sau nu.Nu am aceasta certitudine pt ca am fost inapoi la magazin si acelasi lucru se intampla si cu alta bucata (acelasi model).Iar mie nu mi se pare deloc normal sa nu poti face o poza in care subiectul se afla in miscare, totusi e vb de 250 euro.Afara e cu totul alta situatie , nu am nimic de obiectat, insa inauntru e jale fratilor! Si voi patiti asa?

Nu este defect ,este normal sa se intample asa! Ceea ce ti se intampla se explica asa: atunci cand camera este foarte slab luminata blitzul este singura sursa suficient de puternica pentru expunere si ceea ce apare in poza este doar momentul cand blitzul a luminat care este foarte scurt de ordinul a 1/1000 dintr-o sec deci nici o sansa ca ceva sa apara miscat. Atunci cand in camera mai este si o a doua sursa suficient de puternica, dupa flash subiectul continua sa se miste si lumina este destula ca aceasta miscare sa apara pe senzor de aici neclaritatea. Trepiedul nu stabilizeaza decat miscarile aparatului nu are influenta asupra miscarii subiectului. Singura solutie este sa folosesti timpul minim posibil de sincronizare cu blitzul astfel incat acesta sa devina singura sursa suficient de puternica asa cum am scris un pic mai sus.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: nikon l 110 probleme

Mesajde popacatalin_74 » Sâm Sep 04, 2010 12:05 pm

Dar totusi cu alte aparate foto ieftine nu se intampla acest fenomen de altfel dupa logica mea nu ar trebui sa se intample asta cu nici un fel de aparat.Ce facem, stam si asteptam ca nimeni sa nu se miste ca acum 50 ani? Ba dimpotriva am facut poze cu aparate clasice mecanice (cu film) si nici vorba de asa ceva iar timpul de expunere era de 1/30 cu blitul.Chiar si la cea mai mica miscare a subiectului, acesta apare imortalizat in miscare, dupa cum se poate vedea in imagine.
Resize of DSCN0084.2.JPG
Fişiere ataşate
DSCN0113.2.JPG
popacatalin_74
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Sep 03, 2010 6:03 pm

Re: nikon l 110 probleme

Mesajde popacatalin_74 » Sâm Sep 04, 2010 1:00 pm

Se mai confrunta cineva cu problema asta?
popacatalin_74
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Sep 03, 2010 6:03 pm

Re: nikon l 110 probleme

Mesajde dashu » Sâm Sep 04, 2010 2:39 pm

Vezi ce a scris DannyMC mai sus. Sau, blitz-ul tau e cumva setat pe front/rear curtain (dacă modelul ăsta are așa ceva)? Sau, încearcă să-i setezi iso100, să nu fie pe auto, sa fii sigur ca nu are suficientă lumina "naturala" și să folosească mai multă lumină de la blitz.

Edit: E puțin ciudat de vreme ce Nikon laudă acest model cu "5 features that effectively prevent or reduce blur".
Edit 2: Cred că cel mai bine e să mai citești odată manualul, mai ales în partea în care-ți explică cele 5 moduri folosite pentru a reduce fix situația descrisă de tine.
Ultima oară modificat de dashu pe Sâm Sep 04, 2010 2:55 pm, modificat 1 dată în total.
dashu
 
Mesaje: 19
Membru din: Mie Aug 25, 2010 12:51 am

Re: nikon l 110 probleme

Mesajde DannyMC » Sâm Sep 04, 2010 2:55 pm

popacatalin_74 Incearca sa compensezi manual puterea blitzului spre plus si vezi ce se intampla. Asta referitor la prima fotografie pentru ca a doua este la 1/10 si fara blitz...
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: nikon l 110 probleme

Mesajde dashu » Sâm Sep 04, 2010 3:13 pm

Am dat jos manualul de la L110, și am văzut că modelul acesta are Slow sync flash, care face exact ce nu vrei tu. Uită-te să nu fie activat.

M-am uitat și eu în exif, timpii folosiți de 1/26 sau 1/10. Este imposibil să nu prindă miscarea.

edit: mâncasem un e
Ultima oară modificat de dashu pe Lun Sep 13, 2010 1:10 pm, modificat 1 dată în total.
dashu
 
Mesaje: 19
Membru din: Mie Aug 25, 2010 12:51 am

Re: nikon l 110 probleme

Mesajde popacatalin_74 » Mar Sep 07, 2010 4:07 pm

DannyMC scrie:popacatalin_74 Incearca sa compensezi manual puterea blitzului spre plus si vezi ce se intampla. Asta referitor la prima fotografie pentru ca a doua este la 1/10 si fara blitz...



Blitz-ul nu se poate regla manual nimic la el.Nu are setare de + -
popacatalin_74
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Sep 03, 2010 6:03 pm

Re: nikon l 110 probleme

Mesajde popacatalin_74 » Mar Sep 07, 2010 4:13 pm

dashu scrie:Am dat jos manualul de la L110, și am văzut că modlul acesta are Slow sync flash, care face exact ce nu vrei tu. Uită-te să nu fie activat.

M-am uitat și eu în exif, timpii folosiți de 1/26 sau 1/10. Este imposibil să nu prindă miscarea.


Nu am ce face ca timpul de expunere nu pot sa il stabilesc eu
Nu are setari manuale deloc
Dar cu alte aparate foto alta marca nu se intampla aceasta problema.Ideia este sa inghetam o fotogrofie cu aparatul foto ca de asta am achizitionat un aparat foto , altfel era bun si telefonul sa faci o poza in miscare... ca tot asa iese si cu telefonul, nu era cazul sa dam 250 euro pe aparat.
popacatalin_74
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Sep 03, 2010 6:03 pm

Următorul

Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori