Acum este Joi Mar 28, 2024 2:55 pm

Articole Nikonisti.ro

Lumini pentru fotografia de produs

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Lumini pentru fotografia de produs

Mesajde Dan Pop » Dum Apr 17, 2011 12:47 am

Nu e cine stie ce mare gaselnita, dar dintr-o veioza de 20 lei si un bec economic de 25 W cu lumina de zi (6400 K) care poate fi cumparat cu mai putin de 10 lei de la un magazin specializat de bricolaj se poate obtine o foarte buna sursa de lumina pentru fotografia de produs: sursa de lumina este distribuita iar balansul de alb iese foarte bine pe auto. Becul fiind relativ rece in timpul functionarii, lampa poate fi tinuta si in pozitie rasturnata, daca este necesar, oricit de mult timp.

Evident, pentru a obtine rezultate bune sint necesare cel putin 2 asemenea lumini si, preferabil, un cort sau un cub pentru fotografia de produs.

Varianta din imaginea de mai jos este pe baza de componente cumparate de la Mr. Bricolage, dar toate marile magazine de bricolaj ar trebui sa ofere articole similare, daca nu identice.
Fişiere ataşate
DSC_1137.jpg
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lumini pentru fotografia de produs

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Apr 17, 2011 6:38 am

Personal am achizitionat acest kit link magazin online din doua mari motive:
- stativele, care sunt mult mai specializate decit o veioza, acestea putind fi folosite si pentru blitzuri externe (cu ceva adaptari);
- lampile au 45W si temperatura in 5100-5500K; folosite cu un cub produc o iluminare mai puternica decit cele din comertul casnic.

Acum incerc sa-mi confectionez cubul/cortul intrucit cele vazute mi se par a fi scumpe pentru ce ofera. O sa-l fac din plexiglass alb sau transparent (peste care voi putea adauga diverse filtre albe sau colorate); singura mea problema ar fi cum sa-l fac cit mai portabil/demontabil sa nu ocupe spatiu mult atunci cind nu este folosit. M-am gindit la o varianta cu balamale, dar la ce balamale exista in magazine nu va fi prea demontabil ...
Momentan le folosesc fara cort/cub si sunt multumit deocamdata.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lumini pentru fotografia de produs

Mesajde Dan Pop » Dum Apr 17, 2011 7:38 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Acum incerc sa-mi confectionez cubul/cortul intrucit cele vazute mi se par a fi scumpe pentru ce ofera.

F64 ofera solutii suficient de interesante la preturi sub 200 lei, dintre care as enumera:

link magazin online
link magazin online
link magazin online
link magazin online
link magazin online

Primele trei se pliaza extrem de usor si rapid, rezultind un fel de mapa neagra, cu tot cu miner, pentru transport. Nu prea cred ca, in regim de amator, se poate realiza ceva mai bun, mai practic si mai ieftin, motiv pentru care eu mi-am luat cubul de 40 cm.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lumini pentru fotografia de produs

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Apr 17, 2011 8:15 pm

Am vazut tot ce se poate in materie de cuburi/corturi, chiar am fost tentat sa cumpar kitul in care era si cubul de 40cm impreuna cu 2 lampi. Din fericire am fost indrumat de unul din vinzatorii de la Fotohobby (calitatea precara a luminilor am analizat-o la F64) sa iau cele 2 lumini de care am vorbit mai "sus" si nu kitul cu cortul pt. faptul ca luminile erau foarte slabe: 3-5W !!! (asta e: link magazin online)
Cuburile, desi sunt usoare (asta e singura lor calitate, parerea mea) se murdaresc relativ repede si, mai important, se shifoneaza si ... sunt scumpe rau! Am un cort mai vechi care s-a rupt (mai e si gri; nu stiu daca 18%, dar gri) si as putea sa-l reciclez ... cadru sa am ;)
Prefer ca folosesc niste placi de plexiglass (alb mat sau transparent) care desi vor fi mai grele (un plexi de 2-3mm e un pic mai greu totusi fata de o bucata de pinza) vor fi mai durabile in timp, se vor curata mai usor si vor oferi o lumina uniforma indiferent de distanta intre cort si lumini (ma refer la umbre). Singura problema e ca incerc sa le fac cit mai pliabile. Am posibilitatea sa-mi fac cubul/cortul fix, prin plierea plexi-ului la cald, dar e greu de transportat. Solutia la care m-am gindit ar fi ca peretii cubului (cei 5) sa fie asamblati prin balamale de genul celor de la usile de interior: ridici usa din balama si scoti usa; dar n-am gasit inca astfel de balamale ... la dimensiunile unui cub de 40/40/40 (poate chiar si 50,60) cu grosime de 2-3mm.
Nu stiu inca daca sa folosesc plexi alb (vezi casetele luminoase de pe strazi) sau transparent. Daca folosesc transparent pot aplica diverse autocolante (ex. windows-graphics ca la autobuze) mate/colorate/etc. care pot produce efecte deosebite.

Momentan lipsa de timp (poate si de chef ;) ) ma impiedica sa-mi construiesc cubul/cortul, dar daca il construiesc o sa revin cu detalii si imagini ale ansamblului.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lumini pentru fotografia de produs

Mesajde mclupu » Dum Apr 17, 2011 8:28 pm

cubul plexi se poate face destul de pliabil astfel incat sa fie doar cat o latura... destul de incomod pentru transport vis a vis de unul textil.
De unde cumperi plexi?
sau daca ai face un cort din material textil, ce fel de material se foloseste?(nu am vazut niciodata un astfel de cort live)
mclupu
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Dec 31, 2010 10:37 am

Re: Lumini pentru fotografia de produs

Mesajde Dan Pop » Dum Apr 17, 2011 9:53 pm

Bogdan Dulgheru scrie:... si nu kitul cu cortul pt. faptul ca luminile erau foarte slabe: 3-5W !!! (asta e: link magazin online)

Luminile din kitul respectiv sint echipate cu becuri identice cu cel de mai jos. De altfel, si sectiunea "Specificatii" din pagina citata de tine indica exact aceeasi putere. Au ele alte hibe, dar puterea este satisfacatoare, avind in vedere ca acest gen de fotografie se preteaza la trepied.

IMG_0236.jpg

Bogdan Dulgheru scrie:Cuburile, desi sunt usoare (asta e singura lor calitate, parerea mea) se murdaresc relativ repede si, mai important, se shifoneaza si ... sunt scumpe rau!

Nu au de ce sa se murdareasca, pentru ca sint perfect protejate atunci cind sint pliate, iar in timpul utilizarii nu intra in contact cu nimic. Poate doar daca le pliezi/depliezi cu miinile foarte murdare :)

De sifonat, n-au cum sa se sifoneze, pentru ca materialul sta intins pe un cadru metalic.

Singura parte care se poate sifona si murdari este fundalul. Dar acesta este lavabil si poate fi oricind indreptat cu fierul de calcat.

Cit despre chestia cu pretul, sa fiu iertat, dar dupa ce ai dat 250 lei pe lumini, un cub la sub 150 lei numai "scump rau" nu e.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lumini pentru fotografia de produs

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Apr 18, 2011 6:12 am

Cit despre chestia cu pretul, sa fiu iertat, dar dupa ce ai dat 250 lei pe lumini, un cub la sub 150 lei numai "scump rau" nu e.


Pai la Dvs. e cam la fel: 20 lei veioza + 10lei becul (x 2), fata de 138 lei cortul ;) Pe mine m-ar costa cubul din plexi doar valoarea balamalelor (pot sa le lipesc si cu scotch); fetele de plexi le iau de la gunoiul unei firme de productie publicitara GRATIS.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lumini pentru fotografia de produs

Mesajde Dan Pop » Lun Apr 18, 2011 12:54 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Pai la Dvs. e cam la fel: 20 lei veioza + 10lei becul (x 2), fata de 138 lei cortul ;)

La mine a fost vreo 180 lei kitul cub + lumini, dupa care, nemultumit de lumini, am cautat o solutie ieftina si practica.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lumini pentru fotografia de produs

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Apr 18, 2011 1:49 pm

mclupu scrie:De unde cumperi plexi?


De la Mons Medius :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lumini pentru fotografia de produs

Mesajde Paprika™ » Joi Mar 15, 2012 11:23 am

mclupu scrie:De unde cumperi plexi?


Cei mai tari in materiale : http://www.emsaindustriale.ro/placi-pvc ... ubtiri.php
Paprika™
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mar 15, 2012 10:52 am

Următorul

Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori