Acum este Joi Mar 28, 2024 11:37 pm

Articole Nikonisti.ro

I love Nikon

Diverse despre Nikon

I love Nikon

Mesajde Ovidiu NI » Mie Ian 28, 2009 9:53 am

Deschid acest thread pentru fotografii, care pe langa pasiunea lor pentru arta mai iubesc si, hai sa-i spunem asa, ideea de Nikon. As vrea sa stiu in cateva cuvinte cine sunteti voi si ce va indreptat spre Nikon. Eu un fel de a ne spune salut si a ne cunoaste.

Eu sunt Ovidiu, sunt fotograf de 10 ani si am desoperit nikonul la prima mea trecere de la Zenith 12xp la un aparat cu AF si zoom. Pe vremea acea mi-am luat un N2020, un aparat extraordinar pe care imi montasem cu multa mandrie un 35-70 to de la Nikon. Zoom-ul era un lucru fascinant!

Am inteles din prima cum se foloseste si de atunci am ramas fidel brandului.
Fujifilm S5Pro, S3pro, S2Pro, S1Pro(in sfarsit am gasit unu). Nikon D3S, D3, D2H. Nikkor 12-24, 35-70 2.8, 70-200 2.8 VRII, Sigma 10-20, 50-500, Tamron SP90 and a ton of light :D
Avatar utilizator
Ovidiu NI
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Ian 12, 2009 5:43 pm

Re: I love Nikon

Mesajde Robert_timisoara » Mie Ian 28, 2009 11:15 am

Eu evident, sunt Robert :) ce m`a indemnat pe mine sa iau Nikon.. hmmm...va suna un pic aiurea povestioara mea dar cam asa s`a intamplat. Eu imi doream un aparat foto foarte mult. Am un HP acasa, de care pot spune ca face poze foarte faine, dar era cam vechiut, luat second acu vreo 2-3 ani. intrebam in stanga si in dreapta pana mi`a spus cineva ca exista D40 DSRL "din ala la care ii schimbi obiectivul". Mi`am zis gata. Ala il iau. Auzisem eu de Nikon, nu stiam eu prea multe, dar in niciun caz nu mi`as fi luan canon. cand spun canon ma gandesc la imprimanta, sincer , ca am avut una :lol: . si cam asa am ales eu NIKON D40.
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: I love Nikon

Mesajde Stan0vidiu » Mie Feb 04, 2009 4:27 pm

Buna tuturor sunt Ovidiu si as vrea sa va spun cateva lucruri care ma indemnat sa trec la nikon. Pai a inceput de vreo 1 an de zile de cand ma pasiona fotografia , si faceam poze cu un aparat salbutz dar mie imi placea ceea ce facea e un CANON IXUS I zoom 5mgpixeli mic si ff bun pt orice situatie peurma vroiam un aparat mai performant dar nu stiam de DSLR`uri si cumparasem un Sony H10 in Luna august 2008 peurma in vacanta mea in Spania am fost multumit de el a facut poze super si eram multumit de el si cum tot povesteam cu un prieten de aparate el avea un Nikon D40 si de la el a inceput pasiunea mea pt un DSLR si mam gandit ca in luna Decembrie 2008 sa imi achizitionez si eu un NIkon D60 asa pentru inceput imi placea ff mult si auzisem multe lucruri bune despre el si bineinteles ca face parte din familia NIKON si asa am intra si eu in familia NIKON cu D60.va salut si bafta la toti
Nikon D60 18-55 ED II , Nikkor 50mm f/1.8
Avatar utilizator
Stan0vidiu
 
Mesaje: 28
Membru din: Joi Ian 29, 2009 12:53 am

Re: I love Nikon

Mesajde Stan0vidiu » Mie Feb 04, 2009 4:28 pm

http://www.ngcasia.com/nikon/index.html Reclama care ma facut si mai mult sa ma ''indragostesc'' de NIKON vedeti VIDEO
Nikon D60 18-55 ED II , Nikkor 50mm f/1.8
Avatar utilizator
Stan0vidiu
 
Mesaje: 28
Membru din: Joi Ian 29, 2009 12:53 am

Re: I love Nikon

Mesajde Sajuuk » Lun Feb 09, 2009 8:37 pm

De cand am vazut acum cativa ani un DSLR Canon 350D la un amic mi-am dorit un astfel de aparat. Cu trecerea timpului am avut posibilitatea materiala sa imi iau asa ceva.
Doua luni a durat documentarea ... am invatat ce e ISO, F-stop, shutter... cat mai multe lucruri generale ca sa stiu ce sa aleg.Dupa doua luni au scazut si preturile si astfel ca atunci cand am dat peste NIKON D40 cu ai sai 6MPx... am folosit tot ce invatasem si am constatat ca nu merita sa iau D40X sau D60 [deja D60 era peste cat puteam eu strange, nu mai vorbim de D80]. Nici nu m-am uitat la Canon :D .
Astfel ca acum posed un D40 Kit si un 55-200mm VR si este suficient pentru un amator ca mine. :)

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: I love Nikon

Mesajde ngttrr » Mar Feb 10, 2009 11:56 am

Povestea mea incepe acum mult timp alaturi de Nikon. Fotografia reprezinta un hobby, acum multi ani am inceput sa fac poze cu smena, zenit si dupa ce am economist o gramada de bani am luat un F65 cu lentila sigma 28-80 cu 800 DM. Am folosit nikonul pe film multi ani, i-l folosesc si acum cand am chef sa trag pe film. Acum aproximativ trei ani am facut trecerea pe un digital compact de la canon. Un aparat bun dar care parca nu statea in mana asa cum vroiam... Acum doi ani am luat un kit D40 si un 55-200. Aparatul i-si face datoria cu brio, pentru un amator este aproape suficient. D40-ul are capacitatea de a scoate exact ceea ce doresti daca i-i dai sticle de calitate si setari corespunzatoare. Am descoperit ce mult conteaza sticla buna, acum am in plus un 16-85, un 50/1,8 si in curand cred ca ma bag pe o lentila macro.
Relatia pe care o am eu si Nikon e interesanta, in general ei scot cam ce am eu nevoie, eu dau bani mai multi sa ma bucur de anumite jucarii care apar si astfel amandoi suntem fericiti.
Nikon D40 Kit + D300 Nikon 16-85; Nikon 70-300vr; Sigma 10-20 si Nikon 50/1,8; SB-900; SB-400
http://dantruta.blogspot.com/
ngttrr
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Feb 10, 2009 10:33 am
Localitate: Tg. Mures

Re: I love Nikon

Mesajde soulwise » Mar Feb 10, 2009 11:32 pm

Povestea mea incepe acum doar cateva luni ( deci sunt un mare nimeni in domeniul fotografiei ) insa am avut ocazia sa trag cateva mii de cadre cu un Canon 400 D, nu mi-au placut deloc culorile - mi se pareau prea reci - deci ideea de D-SLR mi se parea una nu tocmai atractiva .
Intr-o zi acum cateva luni aveam mare nevoie de un aparat care sa faca poze de produs clare si fara noise pentru una din ocupatiile mele secundare . Aveam pe stoc la magazinul unde lucram un D40 , cel mai mic si amarat D-SLR din gama Nikon si m-am hotarat sa-l incerc . Am dat cu incredere pe auto si am tras primul cadru cu Nikon-ul care acum imi apartine . M-am indragostit instant si de atunci ma insoteste mai peste tot . Nu fac parte din aceia care fotografiaza tot ceea ce vad in fata ochilor dar daca vad ceva frumos stiu ca va iesi asa cum vreau eu cu "jucaria" mea .
De la achizitie si pana acum am mai achizitionat un obiectiv Sigma 70-300 f4-5.6 pe langa cel din pachet ( 18-55 f3.5-5.6 ) si ca orice mucos in orice domeniu ma declar foarte multumit .
Nu sunt si probabil nu voi fi niciodata foarte bun in ale fotografiei insa in mod sigur m-am indragostit iremediabil de Nikon .
Trag acum pe Aperture priority cu cateva setari facute de mine care imi satisfac cerintele iar usurinta in utilizare ma surprinde sincer .
Va multumesc ca v-ati facut timp sa cititi si prostiile mele . Salutare si bine v-am gasit ;) .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: I love Nikon

Mesajde flopan » Joi Feb 12, 2009 9:07 pm

Salutare nikonistilor
ma numesc florin locuiesc in italia am 33 ani si la fel ca si voi toti de pe aici imi place nikonul si il iubesc la nebunie
detin un D40 reflex cu pachetul 18-55 f3.5-5.6
..sper in marirea arsenalului pe viitor cu alte lentile si accesorii
o seara minunata.....florin :D
Avatar utilizator
flopan
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 12, 2009 7:32 pm

Re: I love Nikon TO! :)

Mesajde TocuMarian » Vin Feb 13, 2009 2:51 pm

Buna, ma numesc Marian sunt incepator (3 luni) si iubesc NIKON :)

Cand m-am hotarat sa imi iau DSLR am vazut ca am de ales in mare intre NIKON si Canon (nestiind mai nimic despre DSLR-uri am incercat sa nu ma complic foarte mult si cu alte firme, alegand 2 firme mult comentate dintre cele care fac aparate foto). Ca si un coleg de mai sus, Canonul ca nume il asociez mai mult cu imprimante defecte (am lucrat intr-un service mai multi ani :)) deci decizia intre Canon si Nikon nu a fost greu de luat. Minimalist dar a functionat.

Deci in mare m-am ales cu un D90 cu 18-105mm VR, 50mm 1.8, SB 600 si bineinteles cu destul de multe ore de studiu despre diafragma, timp de expunere, ISO, obturator si tot felul .

Bineinteles ca-mi place la fel de mult ca si aparatul, linia rosie de pe grip (by Giugiaro) :)
Va salut pe toti cu respect!
"Whose motorcycle is this?
It's a chopper, baby.
Whose chopper is this?
Zed's.
Who's Zed?
Zed's dead, baby, Zed's dead."
Avatar utilizator
TocuMarian
 
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 12:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: I love Nikon

Mesajde nikonians_ro » Joi Feb 26, 2009 4:18 pm

Salut.
Sunt Cristian Nastase si calaltoria mea alaturi de Nikon a inceput acum 3 ani cand mi-am cumparat un d200. Pasiunea de fotografie o am de mult timp dar din motive financiare nu mi-am permis ceva decent. La un moment dat s-a umplut paharul, mi-am luat inima in dinti si buletinul in buzunar si mi-am facut un prim credit din care am cumparat d200 + alte accesorii necesare.
De ce Nikon? Pur si simplu pentru ca asa am simtit. Imi inspira mai multa incredere decat alte branduri similare. Recunosc ca alegerea pe care am facut-o la vremea respectiva (d200 ) a fost si pe motive financiare, tinand cont ca la clasa lui batea tot ce era atunci pe piata.
Nici acum nu regret alegerea facuta. :)


d200.jpg
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron