Acum este Vin Mar 29, 2024 1:23 am

Articole Nikonisti.ro

Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde mirceabezergheanu » Lun Iul 13, 2009 5:37 pm

Frumusetea din ochii tai!



E o dedicatie ptr. Geanina (modelul), maine e ziua ei de nastere.
Fişiere ataşate
Geanina-13_7_09_742.jpg
Avatar utilizator
mirceabezergheanu
 
Mesaje: 454
Membru din: Dum Feb 22, 2009 8:53 pm

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde il_conte » Lun Iul 13, 2009 9:17 pm

superbe din ultima serie, bv maestre jos palaria
il_conte
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mai 27, 2009 5:30 am

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde TocuMarian » Mar Iul 14, 2009 9:08 am

La multi ani Geanina!
"Whose motorcycle is this?
It's a chopper, baby.
Whose chopper is this?
Zed's.
Who's Zed?
Zed's dead, baby, Zed's dead."
Avatar utilizator
TocuMarian
 
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 12:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde foca68 » Joi Aug 20, 2009 2:16 pm

Va salut cu respect pe toti cei care postati aici.
Cu respectul ce il am fata de dl. Mircea Bezergheanu,ca artist ce reprezinta orasul in care locuiesc,
pasionat si fan al dumnealui,am hortarat ca sa aloc o parte din timpul meu liber acestei pasiuni.
Ca urmare am realizat un site ce prezinta o parte din portofoliul lui Mircea Bezergheanu.
Cu rugamintea de a vizita acest site si eventualitatea de a va spune parerea,va prezint linkul catre
http://mircea-bezergheanu.netmar.ro
Va multumesc
foca68
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Aug 20, 2009 1:54 pm

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde catacore » Dum Aug 23, 2009 12:22 am

Se pare ca nu prea e voie sa nu-ti placa pozele postate pe-aici (de la care trebuie sa invatam - deci nu sa le criticam). Nici nu m-as fi obosit sa scriu rindurile de fata daca nu as fi vazut cum sar toti la gitul celor 2-3 care "au indraznit" sa critice post-procesarea sau mai stiu eu ce nu le-a placut. Alaturi de astea, afirmatia domnului Bezergheanu, de mai jos:
mirceabezergheanu scrie:De ce nu raman "neintelesii" in lumea neintelesilor si nu ne lasa pe noi, cei normali, sa gresim tinzand spre perfectiune?
Sunt atatea locuri in care se posteaza babe ridate artistic (obligatoriu alb-negru) incat, cu putina rabdare, poti gasi satisfactie la orice fantezie. De fapt nu vad decat o reactie normala, din categoria "Strugurii sunt acri".

Ultima propozitie indica o autosuficienta fara echivoc.
Iar aia cu baba imi spune ca in afara de iesiri "programate", cind lumina e cum si-o doreste, modelul e in buna dispozitie, blitzurile sint montate dupa un calcul prestabilit si verificat, griul are inaltimea corespunzatoare, etc, domnul fotograf nu se mai simte in largul sau. Pai baba aia ridata poate sa exprime oarece suferinta sau bucurie, ii vezi anii sculptati in pielea obrazului si vintul indurat cind isi cara apa de la fintina din vale, etc, (acolo se face post procesare in sens invers "nivelarii" tenului :oops: ), pe cind fetele astea a la Geanina n-au nimic de spus. Este exact ca si cum as asculta muzica gen Bambi, Andre, sau alte baliverne de-astea. Adica nu exprima nimic. Dar se vind, aici e "secretul". Se vind, deci sint bune (mai bagam si ceva decolteu, la nevoie :oops: ). Cit despre alb-nergu vs color in fotografie, probabil e o discutie intreaga - nu ma bag, zic si eu ce-am "preluat" de la altii: (in general) alb-negrul e pentru fotografie, colorul e pentru pictura.
In incheiere imi cer scuze de deranj, si declar pe proprie raspundere ca nu-mi plac pozele din acest thread. Pardon, singurele care imi plac (doar ca lumina, caci altfel nu exprima nimic nici ele) sint cele cu masculul, unde lumina e unidirectionala, din lateral, si mai umbreste vreo juma' de fata, mai reliefeaza un biceps, etc.
Parerea mea...
Hai, sariti.....
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde mirceabezergheanu » Dum Oct 04, 2009 12:45 am

foca68: cred ca era mai bine sa iei legatura cu mine inainte de a te apuca de treaba, dar sunt nevoit sa-ti multumesc, nu sunt multe persoane care sa faca ceva pentru tine si care sa nu aiba pretentii...
Poate discutam si selectam un pic fotografiile.

Acum cateva mirese; subiectul l-am tratat asa cum fac si cu portretele mele din studio, am pus accentul pe lumina, am ametit subiectul si cand a obosit am tras, cica, ultimele cadre (relaxare totala). Am folosit 2 lumini.
Fişiere ataşate
_D3S4715.jpg
_D3S4709.jpg
_D3S4616.jpg
_D3S4629.jpg
_D3S4965.jpg
_D3S4868.jpg
_D3S4994.jpg
_D3S5089.jpg
_D3S5206.jpg
_D3S5284.jpg
_D3S5317.jpg
_D3S5333.jpg
_D3S5433.jpg
_D3S5428.jpg
_D3S5369.jpg
_D3S5388.jpg
_D3S5390.jpg
Avatar utilizator
mirceabezergheanu
 
Mesaje: 454
Membru din: Dum Feb 22, 2009 8:53 pm

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde foca68 » Dum Oct 04, 2009 3:19 pm

Mircea,sper sa nu-ti fi adus nici o ofensa ,nu asta este intentia mea,deorece personal imi place ceea ce faci mi-am permis sa pun la un loc putinul ce am gasit din ceea ce faci.
Faptul ca ti-ai exprimat dorinta de a duce lucrurile la mai mult decat pot face eu, ma simt onorat sa colaborez.
Sunt dispus la orice ar face ca "mica mea pasiune" sa prezinte cat mai mult din ideile tale.
foca68
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Aug 20, 2009 1:54 pm

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde sebi sascau » Mie Oct 07, 2009 7:33 pm

Excelent lucrat...un exemplu pentru genurile de fotografii pe care le abordezi. Cele bune!!!
sebi sascau
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 6:28 pm

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde mirceabezergheanu » Lun Oct 12, 2009 9:22 pm

Multumesc sebi;
foca 68: nici o ofensa, doar sa ne intalnim sa discutam cum sa o facem mai bine, parca esti din Galati, nu?
Trimite-mi un nr de tel pe PM, te sun eu cum am timp, ca sunt mai mult plecat.
Fişiere ataşate
_D3S4937.jpg
_D3S5248.jpg
_D3S5403.jpg
_D3S5344.jpg
_D3S5423.jpg
Avatar utilizator
mirceabezergheanu
 
Mesaje: 454
Membru din: Dum Feb 22, 2009 8:53 pm

Re: Galerie portrete de Mircea Bezergheanu

Mesajde mirceabezergheanu » Lun Oct 12, 2009 9:26 pm

inca 3
Fişiere ataşate
_D3S5391.jpg
_D3S5421.jpg
_D3S5425.jpg
Avatar utilizator
mirceabezergheanu
 
Mesaje: 454
Membru din: Dum Feb 22, 2009 8:53 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron