Acum este Mar Mar 19, 2024 12:44 pm

Articole Nikonisti.ro

nunta foto cu 18-55

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: nunta foto cu 18-55

Mesajde Andrei212 » Mie Mai 30, 2012 5:23 pm

Multumesc mult de raspuns. Cum am fost secund trebuia sa ma misc repede si sa nu il incurc pe principalul fotograf si de aceea unele poze au iesit prost incadrate. Dvs ce parere aveti (Radu Grozescu) vreau cat mai multe feedbackuri, sa stiu ce sa imbunatatesc.
Nikon D50/ 35-80mm, f.4-5.6/ nissin di466/
Andrei212
 
Mesaje: 142
Membru din: Mar Ian 10, 2012 11:33 pm
Localitate: Sibiu

Re: nunta foto cu 18-55

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Mai 30, 2012 5:25 pm

Andrei212 scrie:Dvs ce parere aveti (Radu Grozescu) vreau cat mai multe feedbackuri, sa stiu ce sa imbunatatesc.


Eu evit pe cât posibil să comentez în public imaginile altora.

Probabil de asta evit si jurizările :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: nunta foto cu 18-55

Mesajde TiBiKiMiR » Lun Iun 04, 2012 9:02 am

Radu_Grozescu scrie:
Andrei212 scrie:Dvs ce parere aveti (Radu Grozescu) vreau cat mai multe feedbackuri, sa stiu ce sa imbunatatesc.


Eu evit pe cât posibil să comentez în public imaginile altora.


Draga Andrei212 dupa raspunsul de mai sus al domnului Radu cred ca nu e de bine...eu nu ma pot pronunta pt ca nu sunt in masura sa o fac insa el ar putea dar evita sa o faca, deci cred ca nu prea e de bine (cred eu)
Nikon D7100 cu Grip + Nikon D5100 cu Grip + Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 VR DX + 35mm f/1-8 G AF-S cu UV + 55-200mm f/4-5.6 G ED VR cu UV + Nissin Di700 + Nissin Di622 MK II
http://www.flickr.com/photos/78885079@N04/
Avatar utilizator
TiBiKiMiR
 
Mesaje: 170
Membru din: Sâm Apr 14, 2012 7:31 pm
Localitate: Timisoara

Re: nunta foto cu 18-55

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Iun 04, 2012 9:20 am

TiBiKiMiR scrie:
Radu_Grozescu scrie:
Andrei212 scrie:Dvs ce parere aveti (Radu Grozescu) vreau cat mai multe feedbackuri, sa stiu ce sa imbunatatesc.


Eu evit pe cât posibil să comentez în public imaginile altora.


Draga Andrei212 dupa raspunsul de mai sus al domnului Radu cred ca nu e de bine...eu nu ma pot pronunta pt ca nu sunt in masura sa o fac insa el ar putea dar evita sa o faca, deci cred ca nu prea e de bine (cred eu)


Vă rog să nu interpretati prea mult ceea ce am spus :-)

Ideea e simplă, o aplic permanent, si derivă de la „workshop-urile” Nikon la care se comentau imaginile din concursul anterior:

1. dacă imaginile sunt „criticabile” si nu le critici, îti pierzi credibilitatea.
2. dacă le critici, în special în public (inclusiv Internet), autorul nu cade foarte bine.

Asa ca de asta nu prea comentez în public imaginile altora.

Dacă doriti sfaturi tehnice punctuale sau confirmarea că tehnica este bună, puneti o imagine si discutăm.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: nunta foto cu 18-55

Mesajde razvan_denis » Lun Iun 04, 2012 9:49 am

Andrei212 scrie:Multumesc mult de raspuns. Cum am fost secund trebuia sa ma misc repede si sa nu il incurc pe principalul fotograf si de aceea unele poze au iesit prost incadrate. Dvs ce parere aveti (Radu Grozescu) vreau cat mai multe feedbackuri, sa stiu ce sa imbunatatesc.

Parere personala, dupa ce am vazut si ce conton posturile tale: in primul rand ai nevoie sa cunosti notiunile de baza in tehnica fotografica.

Mi se pare inacceptabil sa spui ca mergi sa pozezi la o nunta si apoi sa faci o remarca de genul "O alta problema a fost, ca am tras raw, si cred eu, ca nu este tocmai normal sa editez la fiecare poze wb-ul,contrast,brightness,lumina".
Ca fapt divers, a fotografia in format RAW nu inseamna ca totul iese perfect, fara ca tu sa ai un minim de aport (ca asta se intelege din ce spui). Si pentru ca ai adus in discutie prelucrarea si Lightroom-ul, daca ai fi expus corect in anumite scene, ai fi putut aplica niste corectii in grup.
razvan_denis
 
Mesaje: 193
Membru din: Lun Sep 19, 2011 11:58 am

Re: nunta foto cu 18-55

Mesajde Andrei212 » Lun Iun 04, 2012 2:10 pm

Pe moment m-am gandit ca domnul Radu nu comenteaza tocmai pe motivul spus de tine, si anume ca nu e de bine. Dar dupa aceea m-am gandit si la ceea ce a spus domnul Radu si anume ca eu nu a-si fi cadea foarte bine. Oricum, tot timpul e loc de mai bine. @razvan_denis: am cam citit toate posturile legate de diafragma/wb si despre incadrare + tutoriale de pe strobist.com si de la phil steele + sfaturi de la alti fotografi. Nu ma pot lauda ca sunt mare cunoscator, dar am acumulat putina experienta pe parcurs, dupa cateva sesiuni de portrete la prieteni si pozele ce le-am facut la anumite evenimente samd, am invatat cat de cat cu ce se mananca.
Eu am spus cam ce "probleme" am intampinat in timpul nuntii si la post procesare. Da, am aplicat la anumite serii de poze aceleasi retusuri. In lightroom am "lucrat" foarte putin, mai mult photoshop, dar am ajuns la concluzia ca lightroom-ul este mai usor de folosit pe partea asta + ca imi ruleaza mai repede si consuma mai putine resurse decat ps cs4.
Asa ca de incheiere, si pentru relaxarea mea, mirii au fost foarte multumiti de fotografiile facute, iar pe viitor o sa incerc sa imi imbunatatesc tehnica, si dupa ce imi vine body-ul, il voi ruga pe domnul Radu sa imi "comenteze/critice" o fotografie de a mea, si asa, sper eu, sa stiu ce sa fac/nu fac pe viitor.

Multumesc de raspunsuri,
Lumina cat mai multa !
Andrei
Nikon D50/ 35-80mm, f.4-5.6/ nissin di466/
Andrei212
 
Mesaje: 142
Membru din: Mar Ian 10, 2012 11:33 pm
Localitate: Sibiu

Re: nunta foto cu 18-55

Mesajde silvone » Joi Iun 14, 2012 2:21 am

Cele facute inauntru sunt putin subexpuse pentru gustul meu, dar sunt ok. Trage in continuare.
Avatar utilizator
silvone
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Dec 13, 2010 10:57 pm

Re: nunta foto cu 18-55

Mesajde sovea » Joi Iun 14, 2012 11:09 am

si eu am facut o nunta cu 18-55 si 18-70..si a iesit f bn is multumiti si miri si eu is foarte multumit
singura problema e ca trebuei sa stai aproape de ei la anumite momete cea ce e incomod pentru tine si pt miri
Cu stima

Sovea Dany

Imagine
Avatar utilizator
sovea
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Dec 26, 2010 5:15 pm
Localitate: suceava

Anterior

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator