Acum este Joi Mar 28, 2024 10:57 am

Articole Nikonisti.ro

Servieta metalica pentru depozitat/carat echipament foto.

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Servieta metalica pentru depozitat/carat echipament foto.

Mesajde madalinescu » Joi Sep 06, 2012 11:55 am

Buna baieti. Ma gandeam de cateva zile sa incep un nou proiect. Am tot cautat sa vad daca nu cumva este undeva de vanzare, o "geanta foto" tip servieta din metal. Dar din pacate nu am gasit. Asa ca m-am gandit ca as putea sa cumpar eu o servieta din aluminiu/metal, ca apoi, in interiorul acesteia sa pun un material protector (gen cel din gentile/rucsacurile pentru echipament foto), iar in ultimul rand sa o compartimentez frumos, ca sa imi incapa un body, 2-3 obiective, blitz, acumulatori si alte cateva aceesorii.

Dar, problema este urmatorea: Nu gasesc nicaieri nici un produs din cele de mai sus. Am gasit ceva serviete, dar nu sunt din aluminiu/metal, sunt din ceva material foarte naspa si proaste calitativ (la 50 de lei nici nu ma astept sa fie bune..).

Ati putea voi sa ma indrumati cumva spre ceva magazine unde gasesc produsele de care am nevoie? Mai ales pentru un material/burete protector.. Ar fi frumos sa duc la capat acest proiect. M-am gandit la el, deoarece fotografiez majorate & stuff si am vazut multi DJ care isi cara echipamentul (mixere, playere, cabluri, etc) in serviete, iar pe serviete au printat un logo/banner. :D Cred ca ar arata foarte bine si in cazul meu, sa am o servieta cu echipament, iar pe servieta sa am printat logo-ul. Ce credeti?

Astept pareri pro/contra, sugestii, etc. :D

Multumesc, Madalin.
madalinescu
 
Mesaje: 155
Membru din: Lun Mai 28, 2012 5:41 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Servieta metalica pentru depozitat/carat echipament foto

Mesajde emp » Joi Sep 06, 2012 12:56 pm

cutie metalica-de scule-520/320/230 gen lada de munitii 200ron sau tot cutie metalica gen valijoarele cu role cu maner pe care le tragi dupa tine 480/340/200 cam la 250 ron
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: Servieta metalica pentru depozitat/carat echipament foto

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Sep 06, 2012 8:34 pm

De ce nu-ti confectionezi una din lemn: e mult mai interesanta si mai ales originala. O cutie de scule, tot cutie de scule (non-photo) ramine, indiferent ce logo pui pe ea si indeferent ce material folosesti: aluminiu sau tabla. Pe lemn poti pune chiar fotografii celebre ale unor fotografi consacrati si vor arata mult mai interesant decat orice abtibild ordinar cu pretentie de "logo" (chiar si Microsoft si-a schimbat logo-ul ... ;) ) Lemnul il poti chiar incrusta cu diverse materiale, de la simple pietre, pietre semipretioase, cristale (Swarovsky chiar) si poti merge pina la smaralde, rubine etc.; un miner de abanos cu o montura din alama va fi bestial ....

Daca ai facut "armata" (desi nu cred) ai putea transforma valiza respectiva intr-una foto ... ca "sa-ti faci mina", urmand ca ulterior sa rafinezi lucrarea cu bureti imbracati in catifea rosie sau fucsia sau mai stiu eu ce culoare royala.
Insipra-te din constructia trepiedelor din lemn, care sunt adevarate bijuterii, dar au si un pret pe masura!

Problema cea mare va veni abia dupa ce ai terminat proiectul: cum iti va parea sa scoti din super-cutia construita cu mare truda un 18-55 si un D3000? Dar un D4 si tripleta de aur?
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Servieta metalica pentru depozitat/carat echipament foto

Mesajde madalinescu » Joi Sep 06, 2012 10:20 pm

Da.. Nu o sa ma duc pana la lemn, mi se pare prea excentric. Si nu, nu am facut armata.. :D

Vreau ceva cat mai "simplu dar eficient". M-am gandit automat la metal/aluminiu pentru protectie mai mare..

Si nu, nu am nici D3000 cu 18-55 (nu m-as chinui cu asemenea proiect pentru asa ceva), dar nici D4. Am un modest D90, asa ca sa nu exageram. Nu e el nici D4, dar nici chiar D3000. ;)

Nu vreau materiale sofisticate. Cel putin nu acum. Vreau doar ceva care sa ofere protectie si in acelasi timp sa nu permita miscarea in voie a echipamentului prin genta. M-am gandit sa iau material din ceva genti foto Nikon mai vechi.. :-??
madalinescu
 
Mesaje: 155
Membru din: Lun Mai 28, 2012 5:41 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Servieta metalica pentru depozitat/carat echipament foto

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Sep 06, 2012 11:42 pm

madalinescu scrie:Vreau ceva cat mai "simplu dar eficient". M-am gandit automat la metal/aluminiu pentru protectie mai mare..


Dă un search cu „HPRC 2600C” sau „HPRC” la „link magazin online” :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Servieta metalica pentru depozitat/carat echipament foto

Mesajde madalinescu » Joi Sep 06, 2012 11:56 pm

Multumesc. Dar poate e putin cam scumpa pentru bugetul meu momentan.. As fi dispus sa platesc un maxim de 550-600 de lei.. :)

O servieta metalica de calitate (am gasit la 300 de ron) + toate materialele nu m-ar duce mai mult de 500 in nici un caz. In plus, arata si mai bine.. :D

Sa vad, daca pot mari bugetul cumva, poate o iau pe asta. Dar sincer, mi se pare scumpa..
madalinescu
 
Mesaje: 155
Membru din: Lun Mai 28, 2012 5:41 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Servieta metalica pentru depozitat/carat echipament foto

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Sep 07, 2012 12:05 am

madalinescu scrie:O servieta metalica de calitate (am gasit la 300 de ron) + toate materialele nu m-ar duce mai mult de 500 in nici un caz. In plus, arata si mai bine.. :D


Toate gentile rigide, si în special cele vizibil metalice, sunt o tintă greu de ignorat, deci trebuie păzite corespunzător.

Eu nu cred că m-as duce la NBC-uri cu asa ceva. Mai ales că spuneai ceva de majorate.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Servieta metalica pentru depozitat/carat echipament foto.

Mesajde Mankid40 » Vin Sep 07, 2012 1:08 am

Ar trebui sa cumperi si o alarma ptr valiza metalica!
:D


Sent from my iPad using Tapatalk HD!
Avatar utilizator
Mankid40
 
Mesaje: 318
Membru din: Sâm Mar 03, 2012 2:33 am

Re: Servieta metalica pentru depozitat/carat echipament foto

Mesajde emp » Vin Sep 07, 2012 10:57 am

tasteaza -10761 cutie de scule metalica - si vezi despre ce vorbesc
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj


Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori