Acum este Mar Mar 19, 2024 11:16 am

Articole Nikonisti.ro

Fotografii nuduri

Nuditatea ca o alta parte a artei

Fotografii nuduri

Mesajde alexandrumih » Sâm Oct 13, 2012 11:55 am

Vad ca inca nu exista o sectiune in care utilizatorii sa posteze fotografiile cu nuduri, fara ca acestea sa faca parte dintr-o galerie, asa ca toate au un inceput. O sa incep cu o fotografie de la shootingul organizat de F64, la aniversarea de 11 ani. Poate vor fi si alti nikonisti care vor posta fotografiile realizate acolo.
Fişiere ataşate
 900px_DSC4989.jpg
Imagine
alexandrumih
 
Mesaje: 74
Membru din: Lun Feb 20, 2012 1:45 am

Re: Fotografii nuduri

Mesajde d4m4g3 » Sâm Oct 13, 2012 12:12 pm

Tocmai postezi intr-o sectiune din galeriile foto dedicata nudurilor... Exista.
Si chiar erau cateva subiecte in aceasta sectiune. Doar ca nu era topicul tau. :P

Oricum, interesanta petrece. Pacat ca am uitat de ea, va altfel eram si eu acolo. :(
Cat despre fotografie... Nu mi se pare nimic spectaculos ca si incadrare/zgomot de imagine, pozitia subiectului.
Totodata avand in vedere culorile si zgomotul de imagine, cred ca dadea mult mai bine in alb negru.
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Fotografii nuduri

Mesajde alexandrumih » Sâm Oct 13, 2012 12:56 pm

Da, erau subiecte cu galerii ale unor fotografi. De ce ar trebui sa postez eu intr-o galerie ce poarta numele unui alt fotograf?
Cat despre poza, fiecare are ideile lui legate de prelucrare, incadrare, pozitie...etc. Unora le place, altora nu; dar comentariile de genul asta cred ca sunt timp pierdut, pentru ca un fotograf daca isi va schimba modul de lucru, o va face la sugestia unui profesor sau unui fotograf consacrat, care ii poate da argumente bune legate de lucrurile care nu dau bine intr-o fotografie. Daca fiecare ar apleca urechea la "parerile" venite din stanga si din dreapta, incercand sa le aplice, ar iesi probabil o sorcova.
Cand o sa vreau sa ma perfectionez in fotografierea nudurilor (pentru ca ieri am pozat prima data asa ceva), cu siguranta voi apela la un profesor ca sa imi arate ce nu e bine si sa ma indrume.
Imagine
alexandrumih
 
Mesaje: 74
Membru din: Lun Feb 20, 2012 1:45 am

Re: Fotografii nuduri

Mesajde d4m4g3 » Sâm Oct 13, 2012 1:12 pm

Avand in vedere raspunsul tau, mai bine nu mai postai deloc.

Ai spus "inca nu exista o sectiune in care utilizatorii sa posteze fotografiile cu nuduri" si eu ti-am spus ca exista pentru ca deja sunt subiecte in ea. Ca nu era al tau, e partea a doua. Nu te-a pus nimeni sa postezi in subiectul altuia.

Apoi nici nu mai intreb de ce ai postat daca tot ce faci acum e sa spui ca nu te intereseaza parerile venite din stanga si din dreapta. Trebuie sa vedem si sa nu zicem nimic. Am inteles. Ti-ai pierdut timpul si eu la fel.
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Fotografii nuduri

Mesajde alexandrumih » Sâm Oct 13, 2012 1:32 pm

Cand m-am inscris pe forumul asta nu am facut-o cu pretentia de a gasi aici o scoala de fotografie. Poate doar la chestii legate de aspectele tehnice si de feedbackul pe care il dau alti utilizatori in legatura cu diverse aparate/obiective - aici sunt intr-adevar lucruri utile care se pot invata pe un forum.
Chestia asta cu postatul pozelor e pur si simplu "orientativa" in sensul ca ma uit la pozele postate de ceilalti si le apreciez sau nu. Daca imi plac, incerc sa retin niste idei din acele imagini, iar daca nu imi plac dau trec mai departe si nu intentionez sa ma fac auzit. Parerile pot fi atat de impartite, incat nu pot fi luate in seama. Cel putin eu nu as putea sa pun cap la cap o gramada de pareri diferite. Iar m-a luat valul si am pierdut timp scriind aici mai mult decat trebuia, asa ca ma retrag din discutia asta.
Imagine
alexandrumih
 
Mesaje: 74
Membru din: Lun Feb 20, 2012 1:45 am

Re: Fotografii nuduri

Mesajde armageddon » Sâm Oct 13, 2012 6:43 pm

d4m4g3 esti un pic rautacios, Domnul Alexandru a recunoscut ca aceasta e prima femeie nud pe care a prins-o in fata camerei. L-a luat prin surprindere asadar nu a stiut ce sa faca cu ea :lol:
De cateva zile, de cand s-a produs schimbarea la fata, toate galeriile foto sunt adunate sub numele : "Critica fotografica si galerii". d4m4g3 doar si-a spus parerea, nu a obligat pe nimeni sa-i urmeze criticile. In momentul in care postezi o fotografie intr-un loc public trebuie sa te astepti si la critici din partea privitorilor, uneori sunt pozitive alteori nu, uneori sunt constructive alte ori nu. . . dar la final trebuie sa le iei doar ca pe niste pareri (zici multumesc si treci mai departe).
In cadrul de fata este pur si simplu o femeie semi dezbracata care se scurge la propriu de pe un scaun. Pozitia modelului nu exprima nimic, incadrarea si ea nimic, iluminarea plata si fada nu ajuta nici ea cu nimic la crearea unei atmosfere de fotografie nud.
Fotografia nud nu este dificila pentru ca nu gasesti modele care sa se dezbrace (doritoare sunt pe toate drumurile), este dificila pentru ca iti cere sa vezi dincolo de goliciunea femeii si prin rezultatul final sa il faci pe privitor sa vada mai mult decat o femeie dezbracata ;) Fotografia de nud este pretentioasa atat in privinta modelului si a pozitiilor modelului cat si a iluminarii. Poate ca privind prin galeriile deja publicate pe acest forum ai sa intelegi ca este o diferenta intre cadrul tau si celelate fotografii nud.
Avatar utilizator
armageddon
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 06, 2012 1:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografii nuduri

Mesajde Ale3n » Sâm Oct 13, 2012 7:17 pm

alexandrumih scrie:Vad ca inca nu exista o s.....................fotografiile realizate acolo.

daca poza de mai sus este doar o poza care sa iti aminteasca de tatele fetei si ca ai fost acolo, este ok. daca ai pretentia de la ea sa fie "fotografie nud" atunci e grav. e gresita total, lumina, wb, incadrare, expunere, pozitia modelului in raport cu camera. tot
Am avutD700. acum am D800 cu display verde
27-70 f2.8, 70-200 f2.8 vrII, SB900, SB 700 x3, poketwizard flex & mini
acum vand tot, sa nu mai aud de skin
Ale3n
 
Mesaje: 372
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 12:15 am

Re: Fotografii nuduri

Mesajde alexandrumih » Sâm Oct 13, 2012 11:13 pm

Fotografia este un semi-nud, care aminteste de sanii ("tate" e un termen de folosit in grupul tau de prieteni) fetei si faptul ca am fost acolo, ca sa fiu mai clar. A fost vorba de un "workshop" de fotografie nud, care a constat intr-un model in chiloti tanga Calvin Klein, un tip care schimba luminile din cand in cand (s-a folosit doar lumina continua, de modelare) si altii - multi- care faceau poze in spate.

Am tras cateva cadre in cele 5-10 min, cat am stat in sala aia. Probabil termenul de worksop nu e foarte potrivit; eu i-as spune viol fotografic in grup, dar totusi e un punct de plecare pentru cei care nu au mai incercat asa ceva pana acum. Nu pot sa zic ca ma pasioneaza fotografia nud, dar e ok ca am incercat-o.

Astept si alte poze mai reusite din partea voastra.
Fişiere ataşate
 900px_DSC5005.jpg
Imagine
alexandrumih
 
Mesaje: 74
Membru din: Lun Feb 20, 2012 1:45 am

Re: Fotografii nuduri

Mesajde armageddon » Dum Oct 14, 2012 1:02 am

alexandrumih scrie:Fotografia este un semi-nud, care aminteste de sanii ("tate" e un termen de folosit in grupul tau de prieteni) fetei si faptul ca am fost acolo, ca sa fiu mai clar.


Bun, acum esti de acord ca totusi cadrul initial nu face parte din arta fotografica si intra la categoria amintiri. Amintirile sunt de obicei intimitati, lucruri care pentru tine inseamna ceva iar pentru restul nu. O mica intrebare as avea: In cazul asta ce scop are postarea acestor cadre pe acest forum? Presupun ca doar pentru a te lauda ce femeie ai vazut tu dezbracata.
"Ala" care a mutat luminile pe acolo din cate am inteles a fost Cosmin Gogu, mai bine ii acordai lui atentia, erai atent la ce sfaturi dadea cand muta luminile. Si mai ales unghiul unde ar fi trebuit sa se afle fotograful, clar este ca nu cel ales de tine.

Sincer m-ar fi bucurat mai mult sa aud ce secrete fotografice ai invatat de la un astfel de workshop, decat sa vad niste instantanee total lipsite de vlaga. Iar "modelul" este clar ca nu avea ce cauta acolo rastignita pe scaunul ala de Ikea. Lipsa totala de gratie, senzualitate, expresivitate . . . lipsa de inspiratie.

PS: Se pare ca esti singurul care a documentat "evenimentul" asa ca nu avem poze mai reusite sau mai putin reusite. Mare nesimtire, au chemat oamenii la un workshop "nud" si au tinut fata imbracata :lol:
Avatar utilizator
armageddon
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 06, 2012 1:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografii nuduri

Mesajde emp » Dum Oct 14, 2012 8:34 am

si daca avea bikini rusesti nu era bine?
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Următorul

Înapoi la Fotografie de nud

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator