Acum este Joi Mar 28, 2024 11:26 pm

Articole Nikonisti.ro

[Cum să] Expodisc

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Re: [Cum să] Expodisc

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Dec 06, 2012 5:20 pm

valyy_dvd scrie:Cat costa un stop de bicicleta???


Ati avut noroc :-)

Acum cativa ani, pe forumurile de afară vorbeau de capacele Pringles :-)

Am incercat si eu (nu erau Expodisc-uri la noi atunci), si nu a mers bine.

Apoi, am rugat o prietenă să-mi aducă Pringles din US ca sa fie „original”.

Nici cu acesta nu a mers, probabil au modificat usor reteta plasticului.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: [Cum să] Expodisc

Mesajde valyy_dvd » Vin Dec 07, 2012 10:10 am

Si sa ma vedeti cum ma port eu cu un stop de bicicleta :shock: ,cu manusi si nu altceva.
Nu da aceleas rezultat cu ambele fete,doar o singura parte da rezultate bune.
Am cautat sa i-mi mai iau inca unul de rezerva ,dar nu mai gasesc.
Nikon d300s, Nikon d200 Nikon 80-200 f2.8 ,Nikon 50mm f1.8D ,Tokina 11-16 f2.8 ATX , Nikon SB600 ,Metz 58 AF-1 , trepied Giottos MTL9251B/cap Giottos MH-5001+accesorii.
valyy_dvd
 
Mesaje: 233
Membru din: Joi Oct 22, 2009 2:53 pm

Re: [Cum să] Expodisc

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Dec 07, 2012 10:16 am

valyy_dvd scrie: Am cautat sa i-mi mai iau inca unul de rezerva ,dar nu mai gasesc.


Deci, de fapt, nu e chiar atât de ieftin :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: [Cum să] Expodisc

Mesajde ikraft » Sâm Ian 05, 2013 7:35 am

Radu_Grozescu scrie:
valyy_dvd scrie: Am cautat sa i-mi mai iau inca unul de rezerva ,dar nu mai gasesc.


Deci, de fapt, nu e chiar atât de ieftin :-)

+1, foarte corect,
altfel spus, @valyy_dvd, cu cat ai vinde stopul? si comparat cu pretul expodiscului
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: [Cum să] Expodisc

Mesajde Sweetamber80 » Lun Ian 07, 2013 2:14 am

Faza cu "stopul" de bicicleta e geniala!
Maine merg sa caut unu...
Sweetamber80
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 07, 2013 12:02 am

Re: [Cum să] Expodisc

Mesajde ikraft » Mar Ian 22, 2013 5:59 pm

Am testat un expodisc in conditii de lumina foarte grele, sursa dominanta era rosie si WB auto scoatea fotografiile complet rosii. Dupa calibrarea cu expodisc, balansul de alb final (in jpeg) arata exact asa cum il vedeam cu ochiul liber.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: [Cum să] Expodisc

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Ian 22, 2013 8:46 pm

ikraft scrie:Am testat un expodisc in conditii de lumina foarte grele, sursa dominanta era rosie si WB auto scoatea fotografiile complet rosii. Dupa calibrarea cu expodisc, balansul de alb final (in jpeg) arata exact asa cum il vedeam cu ochiul liber.


Ceva exemple concrete ("cu" si "fara" expo) exista?
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Cum să] Expodisc

Mesajde ikraft » Mar Ian 22, 2013 10:21 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
ikraft scrie:Am testat un expodisc in conditii de lumina foarte grele, sursa dominanta era rosie si WB auto scoatea fotografiile complet rosii. Dupa calibrarea cu expodisc, balansul de alb final (in jpeg) arata exact asa cum il vedeam cu ochiul liber.


Ceva exemple concrete ("cu" si "fara" expo) exista?


imi cer scuze, dar nu imi vine sa le pun pe web, sint poze cu familia. Dar crede-ma, din cauza luminii dominante rosii (intr-un restaurant) poza era complet rosie, erau numai nuante de rosu, atit. Setarea AUTO nu a mers deloc. Am testat si prelucrarea RAW si desigur, merge foarte bine in postprocesare, nici o problema. Doar ca nu mai tii minte atmosfera localului, cel putin eu uit detalii din astea imediat. O poza calibrata, chiar si una singura, ajuta macar la memorarea atmosferei, si restul se poate face si din Capture NX.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: [Cum să] Expodisc

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Ian 23, 2013 9:20 am

In general expodiscul se utilizeaza cind sursele de lumina sunt amestecate (naturala + artificiala sau 2 sau mai multe feluri artificiale); in cazul tau nu cred ca a scos fata umana ca si cum ar fi fost iluminata de lumina naturala; daca totul era iluminat in rosu, nici expodiscul nu poate elimina culoarea pentru ca nu este filtru de lumina sa elimine anumite frecvente din spectrul vizibil.

Cat despre exemple: nu cred ca e nevoie de cadre complete in care sa apara si personajele (cristijupinu a pus un astfel de exemplu in care a eliminat foarte original identitatea subiectilor ;) ); niste simple cropuri cred ca sunt suficiente. Personal eu stiu ce pot aceste dispozitive; sunt totusi alti useri care, desi au exemple destule pe site-ul oficial si nu numai, cred ca ar dori sa vada ce poate expodiscul.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Cum să] Expodisc

Mesajde ikraft » Mie Ian 23, 2013 5:46 pm

desigur, sursele erau amestecate iar cea predominanta era rosie. Cum am zis anterior, expodiscul a permis poza sa iasa cu un balans asa cum il vedeam cu ochiul liber in aceea atmosfera. Conditiile erau exagerate, nu ma asteptam la minuni. Pun 3 cropuri, de la stinga la dreapta: auto, cu expodisc, capture nx. Nu sint poze reusite, mai mult testam.
Fişiere ataşate
 expodisc.jpg
wb: auto / expodisc / capture_nx
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron