Acum este Joi Mar 28, 2024 4:03 pm

Articole Nikonisti.ro

calculator prelucrare foto

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde Andulescku07 » Joi Mar 07, 2013 1:30 pm

Diagonala display'ului nu e neaparat un criteriu, poate fi 15 sau 17
F.P.A.
Andulescku07
 
Mesaje: 412
Membru din: Lun Dec 12, 2011 9:18 am
Localitate: Campia Turzii / Toplita

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde stefanev » Vin Mar 08, 2013 7:20 am

acum vreo 2 luni de zile m-am suparat tare pe calculatorul de la AMD, asadar am trecut pe Intel ... i7 din generatia a 3-a. Ce pot sa spun .... merge extraordinar de mine, nu am ce sa ii reprosez. Mi-am instalat 8 Gb DDR3 (momentan n-am simtit nevoia de 16 gb), o placa video buna ca performante, un SSD pt windows iar acum nu se poticneste deloc. Si eu m-am uitat la o varianta de la AMD fiind mai ieftina insa m-am orientat intr-un final la Intel pt ca am ajuns la concluzia ca timpul pierdut in asteptarea procesarii este destul de important pt mine si chiar asa este ... in 3 zile fac aproximativ 2000 de cadre iar un calculator bun te ajuta sa te si odihnesti dupa efortul pe care l-ai facut numai facand acele 2000 de cadre.

Calculatorul este ca un laborator foto... daca nu folosesti echipamente bune, developarea necesita mai mult timp, timp pe care il poti folosi si in scopuri personale. Daca pozezi 500- 1000 de cadre intr-o luna, atunci nu isi justifica pretul un upgrade la i7 numai pt prelucrare.
https://www.facebook.com/groups/475922429126286
Grupul Nikonistilor din Bucuresti pentru intalniri frecvente, schimburi de experienta, discutii.
stefanev
 
Mesaje: 383
Membru din: Lun Sep 27, 2010 9:17 pm

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Mar 08, 2013 9:11 am

goangaus scrie:Ce parere aveti de procesorele AMD cu 8 nuclee?
Am pus ochii pe un AMD FX-8320 3.5GHz, din reviewuri se pare ca e similar cu I7 (unii-l dau chiar peste), dar nimeni nu recomanda...de ce? Este aproape la jumatate de pret fata de un I7.

Am ajuns la configuratia asta, cu optiunea de a adauga pe viitor un an doilea HDD pentru backup (RAID) si un SSD daca va fi cazul.


Imperecherea unei placi video Nvidia cu un AMD nu e cea mai fericita solutie.
Schimba si HDD-ul cu unul hibrid de la Seagate; vei avea mai multe beneficii.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde triplu_z » Vin Mar 08, 2013 3:06 pm

Se pot imperechea in fel si chip fara nici un fel de problema. Trebuie precizat ca ansamblul trebuie sa fie unul echilibrat, adica procesorul sa nu limiteze in vreun fel performantele placii video.

SSD-ul este recomandat pentru sistemul de operare si aplicatiile folosite cel mai des. Hibridele Seagate sunt "ok-iş" dar nu se compara cu un SSD (tinand cont ca obiectivul urmarit este viteza de lucru, nu capacitatea sau pretul /GB)

Asa, acum sa clarificam niste lucruri. Nici un procesor AMD nu depaseste vreun i7 din ultimele 2 generatii. Fie ca vorbim despre 2600K, 3770K, 3930K, 3960X (sau variantele non K - 2600, 3770).Performanta este mai slaba, performanta in lucrul cu memoria este mai slaba, consumul de energie este mai mare. Singurul procesor AMD care merita atentia este FX-6300, datorita raportului pret/calitate exceptional. Este semnificativ mai ieftin decat cel mai ieftin procesor intel care il depaseste la performante. Detalii gasiti aici: http://lab501.ro/procesoare-chipseturi/amd-fx-6300-mainstream-at-its-best/6

Avantajele procesoarelor AMD de genul lui 8320/8350 (sa nu va manance pe undeva sa va ganditi sa achizitionati vreun 8150) in rapot cu variantele non-K de Core i7 intel, se rezuma la overclocking (procesoarele non-K intel au multiplicatorul blocat)
Sapuniera Nikon - Obiective Ieftine de la SH - Blitz Chinezesc si rucsac de firma. N-am trepied, filtre si alte accesorii :-S
triplu_z
 
Mesaje: 111
Membru din: Mie Sep 19, 2012 3:24 pm

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde Romero » Lun Noi 30, 2020 9:54 am

Pentru a vă face timpul liber în cazinou cât mai profitabil și mai plăcut, trebuie să alegeți locuri de joacă bune. Îmi place să joc aici https://vegas-25.com/ro/bonuses . În plus față de o gamă largă de jocuri în cazinou, există multe alte atracții care vă așteaptă. Pariuri live, sloturi online, cazinouri live și pariuri sportive. Și, de asemenea, un număr mare de promoții interesante, bonusuri și rotiri gratuite.
Romero
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 30, 2020 9:52 am

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde Brianna » Vin Aug 06, 2021 1:45 pm

Sarcina mea principală este prelucrarea profesională a fotografiilor, dar venituri suplimentare nu m-ar afecta niciodată. Mereu mi-a plăcut să joc la cazinourile online, dar nu m-am gândit niciodată că aș putea face bani cu asta. Pe acest site https://ruleta77romaina.com/calculator-de-plata, unde îmi pot calcula câștigurile. Dacă vrei să câștigi bani fără să pleci de acasă, poți încerca să te joci la un cazinou. Sunt sigur că vă veți bucura foarte mult.
Brianna
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Aug 06, 2021 1:30 pm

Anterior

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron