Acum este Joi Mar 28, 2024 10:59 pm

Articole Nikonisti.ro

Caut sa lucrez ca voluntar/ fara bani in Constanta!

Inchirieri si imprumuturi de aparatura foto si accesorii, oferte de job-uri foto.
Reguli forum Sunt permise numai anunturi din partea persoanelor fizice. Forumul nikonisti.ro nu isi asuma nicio responsabilitate legata de disputele rezultate in urma inchirierilor si imprumuturilor.

Re: Caut sa lucrez ca voluntar/ fara bani in Constanta!

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Aug 29, 2013 12:07 pm




Excelent material, multumim.

Si fotografii au ce afla din el :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Caut sa lucrez ca voluntar/ fara bani in Constanta!

Mesajde kkmaka » Dum Sep 01, 2013 3:51 am

Nu am dat in cap la nimeni,cine doreste sa ma bage in seama si are nevoie de mine il rog sa ma contacteze. Cei care sunt pe langa subiect sau vor doar sa fie carcotasi sa se abtina.Va multumesc.


P.S Pana la urma am sa urmez niste cursuri m-am hotarat pe o perioada de 3 luni,oferta tot ramane valabila.
kkmaka
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Aug 10, 2013 1:59 pm

Re: Caut sa lucrez ca voluntar/ fara bani in Constanta!

Mesajde kkmaka » Dum Sep 01, 2013 4:00 am

attheend scrie:
kkmaka scrie:la cursuri platesc si sunt obligat sa merg cand zic ei fiindca oarecum am dat niste bani..pe cand la voluntariat/practica....merg cand ....pot..si pana la urma ...nu am nici pretentii financiare....vreau doar sa invat atita tot!




Cum adica mergi cand poti? Pai vei merge cand iti va spune fotograful, nu conteaza ca tu esti sambata noaptea in club, beat ranga si incercand sa prostesti o pipita. Trebuie sa te duci pt ca atunci are fotograful nevoie de tine. Si ca orice alta meserie care "se fura", chiar si pt fotografie trebuie sa citesti si sa te informezi putin inainte. Niciun fotograf nu va sta in timpul unei nunti sa ti explice ce face butonul la care a umblat. Din meserie se fura secretele, nu notiunile de baza. De curiozitate, cati ani ai?


P.S. si incearca sa nu ti mai bati joc de limba romana! Imi zgarie senzorul din ochi!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2




Prietene,eu nu caut aici sa ma bag in seama cu nimeni, vreau doar sa-mi caut un job part-time ok? nu cer nimic in schimb si stai linistit ca am habar ce inseamna un job si la ce ma bag.Si nu tre sa-ti dau eu tie detalii cati ani am si cand pot sa merg si ce-am sa fac,ok? Daca cineva are nevoie de serviciile mele,am sa-l ajut cu cea mai mare placere si nu am de gand sa-l dezamagesc, voi face tot posibilul sa fur meserie si sa fiu un elev silitor. Acum pe langa ca vreau sa merg gratis,si daca ma pune sa-i tin o lampa 10 ore asta am sa fac..nu cer nimic in schimb,nu am pretentii de nici un fel,nu dau in cap,nu oblig pe nimeni...deci nu-i vad rostu la postul tau de exemplu......vii aici si faci pe carcotasu! o zi buna
kkmaka
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Aug 10, 2013 1:59 pm

Re: Caut sa lucrez ca voluntar/ fara bani in Constanta!

Mesajde attheend » Dum Sep 01, 2013 8:36 am

Tu inca nu realizezi ca postul tau se potriveste pe un forum de zidari sau fierar-betonisti....sau poate nici macar acolo. Habar nu ai ce inseamna ceea ce ceri, habar nu ai definitia termenilor pe care ii folosesti (ex:job part time), te contrazici in multe fraze, dar totusi te astepti ca un fotograf sa te ia pe langa el. Ca sa ce...? Cu ce ai putea tu ajuta un fotograf in afara de a-i cara rucsacul?
Cate manuale de utilizare ale unui aparat Nikon ai citit? Cate tutoriale foto ai vizionat si experimentat? E ca si cand ai cere unui pilot de avion sa te ia ca si copilot, tu stiind doar ca avionul are 2 aripi si 4 stuardeze. Daca toti de aici te au sfatuit sa faci ceva inainte de a avea pretentia de a ajunge pe langa un fotograf ca sa i furi meseria, inseamna ca nu sunt nebuni si au cat de cat idee despre ce spun.
Iar fotografia este o arta pe care trebuie s o ai in sange, s o simti....nu s o furi. Asta este difetenta dintre cel care face poze si fotograf.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Multumesc,

Radu
attheend
 
Mesaje: 265
Membru din: Joi Dec 01, 2011 8:38 am
Localitate: Constanta

Re: Caut sa lucrez ca voluntar/ fara bani in Constanta!

Mesajde calator » Dum Sep 01, 2013 6:24 pm

Subscriu la cele de sus ;) Cand eram ucenic aveam un maistru neamt care spunea in felul urmator"jumatate din stiinta mesterului este ungerea" iar eu spun ca jumatate din stiinta fotografului este talentul iar acesta trebuie sa fie nativ, si nu se poate fura. Chiar daca ai cunostinte tehnice si nu ai talent esti kkmaka. Ce vrei tu nu vei gasi degraba. Nimeni nu are timp sa sa-ti arate tie ce face pe la butoane, ca pierde momentele importante ale nuntii si doar este platit pentru asta. Mai bine ia aparatul de gat si treci la practica, este cel mai bun curs. ;)
calator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 22, 2012 12:59 am

Re: Caut sa lucrez ca voluntar/ fara bani in Constanta!

Mesajde bubu2013 » Mie Sep 04, 2013 4:17 pm

attheend scrie:
kkmaka scrie:la cursuri platesc si sunt obligat sa merg cand zic ei fiindca oarecum am dat niste bani..pe cand la voluntariat/practica....merg cand ....pot..si pana la urma ...nu am nici pretentii financiare....vreau doar sa invat atita tot!




Cum adica mergi cand poti? Pai vei merge cand iti va spune fotograful, nu conteaza ca tu esti sambata noaptea in club, beat ranga si incercand sa prostesti o pipita. Trebuie sa te duci pt ca atunci are fotograful nevoie de tine. Si ca orice alta meserie care "se fura", chiar si pt fotografie trebuie sa citesti si sa te informezi putin inainte. Niciun fotograf nu va sta in timpul unei nunti sa ti explice ce face butonul la care a umblat. Din meserie se fura secretele, nu notiunile de baza. De curiozitate, cati ani ai?


P.S. si incearca sa nu ti mai bati joc de limba romana! Imi zgarie senzorul din ochi!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

foarte bine zis! si acum inteleg de ce la ultima nunta la care am fost erau 2 fotografi din orase diferite, un cameraman si un fotograf, dar se parea ca cel cu camera era mai mic in grad, ca sa zic asa. sa stii ca nu este de ajuns sa stii sa faci poze, trebuie sa stii cum sa faci lumea sa se simta bine, sa nu fie crispata, etc. mai ales la evenimente precum nunti si botezuri unde pretentiile pt albumele foto sunt f mari, dar daca nu "ai material" trebuie sa inveti cum sa-l pui intr-o lumina buna
bubu2013
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Sep 02, 2013 5:53 pm

Re: Caut sa lucrez ca voluntar/ fara bani in Constanta!

Mesajde wavsound » Vin Ian 17, 2014 11:09 am

Prima data am pus mana pe un dslr in 2010 (22ani). prima nunta am avut-o in 2011, iar acum puteti urmari pe andreienea.ro TOATE nuntile la care am participat. (mai frumoase sau mai putin frumoase din perspectiva fotografica)

Ma regasesc in dorinta ta de a invata dar nu si atitudine.
Nu vreau sa te dezamagesc, dar daca nu stai in fata pc ului interesat de acest subiect, poti fi asistent o viata si tot nu vei reusi sa faci ce face fotograful.

Desi nu imi place sa ma laud, dar pot spune ca am crescut destul de mult din 2011 pana in 2013 (3 ani de fotografie), inca am downloadat in pc peste 60gb de cursuri, workshop uri pe care le vizionez, in loc sa vad un film.

Spre rusinea mea spun ca n-am participat la nici un workshop, neavand o sustinere financiara, a trebuit ca de la zero sa imi procur singur aparatura foto.

Ti-am spus f pe scurt cam ce am facut eu in 3 ani. 10% pe teren / 80% in fata calculatorului iar restul am dormit.
Cauta un prieten, ia aparatul in mana fa-i poze, pune aici, asteapta criticile constructive si tot asa cresti. Nimeni nu a invatat sa faca poze la nunta (sau asa ar fi ideal). Incepe sa citesti/vizionezi tot ce nu iti iese tie, apoi iesi iar cu aparatul la teste etc... e simplu, doar sa vrei.

edit: ti-am spus toate de mai sus ca o incurajare - ca se poate daca ai pasiune, dar si in acelasi timp o descurajare pt topicul pe care l-ai deschis.
Momentan sotia si cumnatul meu filmeaza (la fel, exemple pe site) - si ei de la zero cu partea de video au inceput in 2012.
Daca la inceput ma ajuta sotia "blenda, blit etc..." acum sunt singur la partea de foto, dar nici nu as lua un asistent ca tine.
Cer iertare daca suna dur, dar orice sut in funt, considera-l a fi un pas inainte!
wavsound
 
Mesaje: 112
Membru din: Vin Feb 11, 2011 12:05 pm
Localitate: Iasi

Anterior

Înapoi la Inchirieri, imprumuturi si job-uri foto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori