Acum este Mar Apr 16, 2024 11:34 am

Articole Nikonisti.ro

Gimnastica

Sportivi in timpul jocului

Gimnastica

Mesajde skyrfox » Vin Mar 12, 2010 2:13 am

Un pic de gimnastica nu strica..speram sa pot gasi pe forum ceva articole legate de acest tip de fotografie (sport de interior) dar din pacate imi dau seama ca nu prea se gasesc acest gen de fotografi profesionisti :cry: .
As dori sfaturi,idei ,pareri de lentile(obiective) folosite,setari etc. de la persoane care au luat in cadru acest gen de fotografie.
PS.Mentionez ca pozele acestea le-am facut cu Nikon D90 si lentila Sigma 70-200mm la Concursul National de Gimnastica din week-endul trecut.
Fişiere ataşate
rey Kristinsdóttir sla3.JPG
tvisla.JPG
Norma Dögg Róbertsdóttir.JPG
Stefanía Eydís Björnsdóttir.JPG
skyrfox
 
Mesaje: 148
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:46 am

Re: Gimnastica

Mesajde skyrfox » Lun Mar 15, 2010 9:34 pm

Salutare!
Chiar nici un profesionist in fotografia sportiva din gimnastica?As dori ceva sfaturi,idei legate deobiective,setari etc :oops:
skyrfox
 
Mesaje: 148
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:46 am

Re: Gimnastica

Mesajde skyrfox » Lun Iun 20, 2011 10:47 pm

Inca putina gimnastica artistica cu Nikon D7000 si Nikon 70-200mm f2.8 VR 2 :)
Fişiere ataşate
BRV_0005.jpg
gym3
BRV_8098.jpg
gym2
 DSC_6147.jpg
gym1
Ultima oară modificat de skyrfox pe Lun Iun 20, 2011 10:57 pm, modificat 1 dată în total.
skyrfox
 
Mesaje: 148
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:46 am

Re: Gimnastica

Mesajde A.Dragos » Lun Iun 20, 2011 10:55 pm

Sună interesant, pune-ne totuși fotografiile. :lol:
Dragoş Asaftei - http://dragosasaftei.ro
Avatar utilizator
A.Dragos
 
Mesaje: 521
Membru din: Dum Ian 10, 2010 12:40 pm
Localitate: Odorheiu-Secuiesc, Harghita

Re: Gimnastica

Mesajde skyrfox » Lun Iun 20, 2011 11:00 pm

Astept comentarii,pareri pro si contra pentru creativitate :P
skyrfox
 
Mesaje: 148
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:46 am

Re: Gimnastica

Mesajde mflorian » Mar Iun 21, 2011 12:28 pm

La penultima, steagurile alea îmi dau o senzaţie de nelinişte relativ la siguranţa fetei.
mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

Re: Gimnastica

Mesajde skyrfox » Mar Iun 21, 2011 8:00 pm

interesant aspect,nici nu mi-a trecut prin minte ca fundalul acela cu steagurile ar putea da o asa senzatie la unele persoane . boohoho tepes s-a intors la gimnastica :o
skyrfox
 
Mesaje: 148
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:46 am

Re: Gimnastica

Mesajde Augustin Popescu » Mar Iun 21, 2011 11:27 pm

skyrfox - cadrele tale imi spun doar că ai fost acolo (imi mai spun şi că ai folosit un balans de alb aiurea, dar asta este altă poveste).
Data viitoare incearcă să nu mai fotografiezi din perspectiva spectatorului. Incearcă să priveşti de la "nivelul broaştei" sau incearcă să surprinzi subiectul din faţă; să prinzi o grimasă generată de efort sau concentrare. Caută zâmbetul reuşitei sau dezamăgirea eşecului. Anticipează sau aşteaptă momentul decisiv. Şi totodată ţine cont şi de ceea ce se intâmplă in fundal.


P.S. Ultimul cadru chiar este interesant. Cu un pic de editare poţi scoate o fotografie reuşită din el.
BLOG

Aici ar fi trebuit să fie un citat celebru/deştept/amuzant/indrăzneţ sau o listă cu pocnitorile/borcanele/lămpaşele/aracii şi cârpele care mă fac să cred că sunt fotograf. ©
Avatar utilizator
Augustin Popescu
 
Mesaje: 218
Membru din: Vin Ian 16, 2009 7:37 pm
Localitate: Neumarkt am Mieresch

Re: Gimnastica

Mesajde A.Cascatau » Mie Iun 22, 2011 12:13 am

@Augustin - de acord, dar de unde obsesia ta cu editarea? Mie mi se pare ca este ok asa cum este ultimul cadru, o fotografie nu trebuie sa fie editata pentru a fi reusita.
Nikon D90 + AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED + AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G + AF 50mm f/1.8D
Facebook-BadOrGood-F64 Studio
Avatar utilizator
A.Cascatau
 
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 12:31 pm
Localitate: Constanţa

Re: Gimnastica

Mesajde Augustin Popescu » Mie Iun 22, 2011 2:26 am

A.Cascatau scrie:@Augustin - de acord, dar de unde obsesia ta cu editarea?

Nu aş numi-o obsesie, iar să iţi povestesc de unde... Nu cred că ne cunoaştem atât de bine incât să iţi povestesc.

A.Cascatau scrie:Mie mi se pare ca este ok asa cum este ultimul cadru.

Nu am spus că nu este ok cadrul respectiv. Am spus că poate fi o fotografie reuşită.

A.Cascatau scrie:O fotografie nu trebuie sa fie editata pentru a fi reusita.

Discutabil de la caz la caz.
Mai spuneam pe undeva că se poate trăi şi fără editare, dar prelucrările au existat, există şi vor exista pentru că nu se va inventa prea curând aparatul de fotografiat care să exprime exact viziunea fotografului indiferent de condiţiile de fotografiere.

P.S. Robert sper să nu te superi că mi-am permis să mă joc un pic cu cadrul tău.

rotire (pentru a aduce paralelele in plan orizontal) + clonare (pentru alungire paralele) + curves + decupare la 3:2
BRV_0005a.jpg
BLOG

Aici ar fi trebuit să fie un citat celebru/deştept/amuzant/indrăzneţ sau o listă cu pocnitorile/borcanele/lămpaşele/aracii şi cârpele care mă fac să cred că sunt fotograf. ©
Avatar utilizator
Augustin Popescu
 
Mesaje: 218
Membru din: Vin Ian 16, 2009 7:37 pm
Localitate: Neumarkt am Mieresch

Următorul

Înapoi la Fotografie sportiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori