Acum este Joi Mar 28, 2024 9:00 pm

Articole Nikonisti.ro

[Intrebare]Solutii pentru largirea acoperirii blitzului

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

[Intrebare]Solutii pentru largirea acoperirii blitzului

Mesajde FullMetalJacket » Mie Mai 05, 2010 2:04 pm

Sunt hotarat sa achizitionez, indata ce va fi disponibil, acest obiectiv:
link magazin online
Photozone au scos un prim review incurajator (insa in montura EOS):
http://www.photozone.de/canon-eos/515-sigma816f4556apsc

Ce solutii as avea, comerciale sau artizanale, de a largi campul acoperit de blitz (SB600), pentru a face fata cat de cat multumitor la focala de 8mm, in conditiile in care as folosi blitzul montat pe patina si orientat pentru bataie directa?
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: [Intrebare]Solutii pentru largirea acoperirii blitzului

Mesajde sorinsava » Mie Mai 05, 2010 2:25 pm

Ai putea sa calculezi singur cit trebue largit avind in vedere unghiul pt fiecare zoom al blitzului dat in manual si unghiul de acoperire pt obiective de 8-16mm. Sau vezi dupa ce il cumperi. In orice alt fel te chinui degeaba.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: [Intrebare]Solutii pentru largirea acoperirii blitzului

Mesajde FullMetalJacket » Mie Mai 05, 2010 2:54 pm

- blitzul poate acoperi (cu adaptorul wide integrat) focala de 14mm, care inseamna un unghi orizontal de 81.2 grade, respectiv acopera 6.8m latime de la 4m distanta;

- pentru 8mm (unghiul este de 112.6 grade) obiectivul acopera 12m latime de la 4m distanta.

Nu de calcul precis aveam nevoie ci de o idee practica despre cum as putea sa largesc conul de lumina al blitzului. Evident, nu am nevoie si de bataie a la Big Bertha, ci doar de o solutie pentru distante relativ mici, sa zicem 4m maxim.
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: [Intrebare]Solutii pentru largirea acoperirii blitzului

Mesajde sorinsava » Mie Mai 05, 2010 3:02 pm

Pai daca nu vrei f precis ia-ti un Lumiquest bounce si inchizi gaura pt tavan. Cred ca pierzi cel putin 2/3 f-stop in orice situatie.
Sau un Lumiquest 80-20 si iti tai tu "acoperisul" auriu sau argintiu din ceva ca sa nu cumperi ProMax system daca ti se pare scump. Am postat eu mai jos in forum planurile pt 80-20, acoperisul se poate face din carton cu staniol in 5 minute.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: [Intrebare]Solutii pentru largirea acoperirii blitzului

Mesajde FullMetalJacket » Mie Mai 05, 2010 4:14 pm

De fapt ma gandeam la o solutie gen The Puffer, sau la o improvizatie cu dubla reflexie, mai intai intr-o oglinda convexa, apoi intr-o oala gen far auto (de exemplu).
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: [Intrebare]Solutii pentru largirea acoperirii blitzului

Mesajde sorinsava » Mie Mai 05, 2010 4:31 pm

Se poate, prob. ca pierzi mai multa lumina cu Puffer decit reflectata
Pt oglinda depinde doar daca poti sa mesteresti un cadru/suport solid.

Nu ai pe cineva sa-ti tina blitzul legat prin cablu ttl ceva mai in spatele tau?
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: [Intrebare]Solutii pentru largirea acoperirii blitzului

Mesajde FullMetalJacket » Mie Mai 05, 2010 6:00 pm

sorinsava scrie:Nu ai pe cineva sa-ti tina blitzul legat prin cablu ttl ceva mai in spatele tau?

M-as descurca intr-un final, cu ajutorul cuiva sau mai degraba cu un stativ, daca nu voi reusi prin nicio metoda sa pastrez totusi blitzul pe aparat.
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: [Intrebare]Solutii pentru largirea acoperirii blitzului

Mesajde Dan Pop » Mie Mai 05, 2010 11:11 pm

FullMetalJacket scrie:Ce solutii as avea, comerciale sau artizanale, de a largi campul acoperit de blitz (SB600), pentru a face fata cat de cat multumitor la focala de 8mm, in conditiile in care as folosi blitzul montat pe patina si orientat pentru bataie directa?

Si eu sint de parere ca e mai bine sa-ti bati capul cu problema asta abia dupa ce ai achizitionat obiectivul si ai facut o prima runda de teste cu placuta de difuzie a lui 600 si cu un omni-bounce compatibil cu el. Daca nici una din metodele astea nu dau rezultate convingatoare, mergi la F64 si pune-i pe baieti sa-ti arate toate solutiile pe care le au in stoc, pina o gasesti pe cea care sa-ti convina.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Intrebare]Solutii pentru largirea acoperirii blitzului

Mesajde FullMetalJacket » Joi Mai 06, 2010 7:50 am

Va multumesc pentru sfaturi; voi amana dilema pana dupa achizitionarea obiectivului.
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm


Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron