Acum este Joi Mar 28, 2024 2:11 pm

Articole Nikonisti.ro

Fisiere corupte

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Fisiere corupte

Mesajde antidotu79 » Lun Iun 02, 2014 5:04 pm

Salutare colegi,

Intr-o frumoasa zi cand am realizat niste frumoase fotografii, cardul d610-lui din dotare a scris pe langa cele 30-40% imagini ok, pana la 100% imagini corupte.

De obicei trag integral RAW, insa intamplare aa facut sa am nevoie de dimensiunea mica a a jpg-urilor, asadar am fotografiat cateva sute de cadre jpg, dintre care aproximativ 60% s-au materializat in imagini corupte pe care nu le pot folosi.

Concluzia pe care am tras-o este ca problema se datoreaza cardului, deoarece imediat ce l-am introdus in laptop, mi-a dat acel frumos mesaj cum ca mediul de stocare introdus is damaged.

Exista vreo explicatie pentru care s-a intamplat asta si exista vreo modalitate prin care pot vizualiza imaginile corupte?

Tin sa precizez ca este prima data cand ma confrunt cu o astfel de problema, deci nu stiu daca se poate sau nu face ceva, asadar please help a mate in need :)
antidotu79
 
Mesaje: 322
Membru din: Mie Iul 25, 2012 5:38 pm

Re: Fisiere corupte

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Iun 02, 2014 6:22 pm

Copiaza in primul rind intreg continutul cardului pe HDD ... eventualele mesaje de eroare ignora-le in acesta faza. Un Total Commander e un pic mai capabil decat copierea din Windows.
Dupa terminarea copierii incearca o scanare a cardului cu repararea sectoarelor defecte (error-checking-ul din Windows); odata terminata verificarea, copiaza din nou intreg continutul cardului pe HDD, in alta locatie, si verifica ce s-a putut recupera prin corectia erorilor.

Daca recupararea n-a avut prea mare succes, mai poti incerca o metoda mai neortodoxa: stergi tot continutul cardului (nu insa prin formatare !) , dupa care folosesti un soft de recuperare de fisiere, gen RECUVA si analizezi rezultatele recuperarii.

Cele 3 seturi de fisiere iti vor oferi maximul de recuperare a cadrelor corupte de pe respectivul card.

Cardul va trebui testat drastic cu un program gen HDD-Tune ulterior, formatat in aparat si testat pe citeva cadre (RAW+JPG) daca mai poate fi utilizat in continuare fara emotii sau daca trebuie aruncat/schimbat.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fisiere corupte

Mesajde antidotu79 » Lun Iun 02, 2014 7:42 pm

Multumesc in primul rand pentru rapunsul complex.

In al doilea rand am incercat metodele explicate mai sus le-am folosit, insa din pacate aceleasi fisiere care erau corupte la prima copiere, au ramas tot corupte si dupa recuperarea cu programul Active Recovery.

Intrebarea fireasca ar fi: se mai poate face ceva cu cadrele care sunt corupte

P.s. foarte ciudat este faptul ca nu toate fisierele au fost corupte, si nici macar grupate nu au foat cele corupte, insa este un mare mister aceasta intamplare.
antidotu79
 
Mesaje: 322
Membru din: Mie Iul 25, 2012 5:38 pm

Re: Fisiere corupte

Mesajde gabyte00 » Lun Iun 02, 2014 9:04 pm

Intrebare: in aparat vezi pozele?
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Fisiere corupte

Mesajde antidotu79 » Lun Iun 02, 2014 9:18 pm

Nu le mai pot vedea deoarece dupa ce mi-a dat eroarea cu disk damaged, mi-a recomandat sa-l scanez - lucru pe care l-am si facut.

Dupa scan, imi arata ca pe card mai exista aproximativ 2 gb de informatii, insa daca intram pe partitia card-ului imi spunea ca este goala, recuperarea ulterioara facand-o in proportie de 100 cu programul mentionat mai sus, insa fisierele recuperate bineinteles ca erau in continuare corupte.
antidotu79
 
Mesaje: 322
Membru din: Mie Iul 25, 2012 5:38 pm

Re: Fisiere corupte

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Iun 03, 2014 7:36 am

Recent a mai avut cineva pe forum o problema cu niste RAW-uri corupte (el le vedea, dar imaginea era corupta) si a reusit sa le recupereze cu un viewer Xn-view (?) - http://www.xnview.com/en/ ... poate functioneaza si la tine, macar pe citeva. Eventual, incercate ale viewere de la alti producatori ...

Problemele par a fi doar datorate cardului sau bufferului aparatului; ar fi bine sa testezi temeinic cardul si daca ti se pare ca nu mai prezinta siguranta, sa incerci sa-l eviti mai ales pentru cadre critice. Daca problemele se mentin si cu alte carduri, poate ar fi util sa rescrii firmware-ul aparatului.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fisiere corupte

Mesajde gabyte00 » Mar Iun 03, 2014 8:14 am

Aş mai adauga la ce a zis Bogdan ca pe viitor, dacă mai ai probleme, să nu te mai grabesti să foloseşti tot felul de programe care alterează conţinutul cardului până nu epuizezi toate variantele de copiere sau recuperare.

Eram curios dacă băgai cardul în aparat înapoi si se vedeau imaginile. Puteai să încerci să le tragi din camera direct cu cablul cu softul nikon. Erau mai multe variante.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Fisiere corupte

Mesajde antidotu79 » Mar Iun 03, 2014 8:50 am

Gabi, imediat ce m-ai intrebat daca le mai vede aparatul m-am gandit ca acela este motivul pt care ma intrebi, dar din pacate il scanasem deja cu windows-ul, moment in care problemele s-au acutizat.

Intr-un final dupa scanari si rescanari am reusit sa le recuperez in proportie de 95% cu Active Recovery, dar in continuare s-au intamplat niste lucruri ciudate, in ideea ca fisierele corupte mi le-a recuperat de 2 ori: o data la rezolutia nativa si inca o data la o rezolutie mai mica, ceea ce mi se pare iar ciudat.

Pana voi reusi sa raspund la toate intrebarile, voi avea grija sa tin cardul in cauza la distanta de aparat.

Voi testa si xnview asta seara sa vedem ce rezultat obtin.
antidotu79
 
Mesaje: 322
Membru din: Mie Iul 25, 2012 5:38 pm

Re: Fisiere corupte

Mesajde gabyte00 » Mar Iun 03, 2014 11:32 am

Sa sti ca felul cum iti sunt recuperate fisierele depinde integral de softul de recuperare si cat stie el sa faca. am avut si eu de recuperat fisiere sterse sau chiar formatate de pe carduri si am incercat diverse softuri. Unele re recuperau fara extensie, altele fara denumire, altele nu recunosteau nef-uri. In final cel mai bine m-am inteles cu File Rescue de la Sony. Aveam un cod pe unul dintre card-uri pentru download gratuit. Recupereaza foarte ok.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Fisiere corupte

Mesajde VilmaShanahan » Mie Sep 08, 2021 5:48 pm

I really liked the banner images of your photography as well as the mobile, it really looks well on the above and so this made me more happier to get the similar ones to darwinessays articles. I really hope it's going to suit well to them.
VilmaShanahan
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 08, 2021 5:39 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori