Acum este Vin Mar 29, 2024 11:42 am

Articole Nikonisti.ro

d90, d300 sau d7000?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: d90, d300 sau d7000?

Mesajde CTz » Mie Sep 24, 2014 2:18 pm

No offence, dar sper ca cineva sa iti stearga postul... Nu cred ca e ok ce faci...

Si in nici un fel de ajutor pentru initiatorul topicului...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: d90, d300 sau d7000?

Mesajde obama » Mie Sep 24, 2014 2:24 pm

Esti prea serios. L-am sters. Oricum sunt o colectie de firmwares pt a debloca anumite capabilitati ale camerei, de exemplu poate face ca un d5100 sa poate expune manual in timp ce filmeaza... si alte chesti cool. Nu vad ce e asa de rau in asta. Iar initiatorul are numai de invatat.
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

Re: d90, d300 sau d7000?

Mesajde CTz » Mie Sep 24, 2014 2:40 pm

Omu negru :), trebuie sa realizezi ca ceea ce scrii aici devine public. Amu', daca tu suporti faptul ca ii dai o idee unuia care ori "manareste" counterul, ori isi "brickuieste" aparatul, asta e o alta poveste... Eu personal urasc chestiile astea.

Personal, ma opresc aici cu offtopicul. Deja s-a pierdut prea mult timp pentru ceva ce este complet nefolositor initiatorului...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: d90, d300 sau d7000?

Mesajde obama » Mie Sep 24, 2014 2:49 pm

Da, ai dreptate. Ar trebui un topic separat pe tema asta. Probabil il voi deschide curand impreuna cu un tutorial. D90 e deja in developing mode. Acum serios, ca nu apreciezi tu poate inteleg. Dar sunt multi care ar vrea sa scoata limitarea timpului de filmare, de exemplu.

Revenind on-topic: Marian, cred ca ai face bine sa-ti iei D90, este foarte versatil... in multe privinte ;)
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

Re: d90, d300 sau d7000?

Mesajde cata8_6 » Mie Sep 24, 2014 3:04 pm

limitarea timpului de filmare s-a facut din considerente hardware,pentru protejarea acestuia.In alta ordine de idei dslr e pt poze,pt filmat e camera video si asa mai departe.Daca ar fi 2 in 1 ar scadea calitatea pt amandoua functiile.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2
cata8_6
 
Mesaje: 488
Membru din: Sâm Sep 21, 2013 8:25 pm

Re: d90, d300 sau d7000?

Mesajde obama » Mie Sep 24, 2014 3:27 pm

In primul rand limitarea s-a impus din motive legale, dslr-urile fiind aparate semi/pro cu lentile detasabile iar legal nu poti filma mai mult de 15- 25min ca amator cu un asemenea aparat. Ca sunt si limitari tehnice, da. Dar nu-ti inchipui ca nu se mai opreste camera automat daca se incinge prea tare senzorul. Si daca filmezi afara iarna ai aproape timp nelimitat. Iar asta e doar un mic exemplu. Dar am inteles trendul de pe forum... nu domne, nu se face asa ceva. Metalitate de pensionari.
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

Re: d90, d300 sau d7000?

Mesajde CTz » Mie Sep 24, 2014 3:46 pm

Sau de pustan :) No offence. Sunt unii dintre cei de pe aici care au facut ceva eforturi sa cumpere un dslr... Si normal ca vor mai mult, iar de aici pana la a incerca asa ceva nu e decat un pas. Mai ales ca e gratis ;)
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: d90, d300 sau d7000?

Mesajde Marian_man07 » Mie Sep 24, 2014 8:19 pm

Salutare,

Chiar daca "mingea a iesit putin din teren", cel putin m-a facut sa am ochii larg deschisi in momentul in care o sa caut body-ul.

Nu consider ca este usor, insa tot ceea ce inseamna soft....e facut de om...si "desfacut" tot de el, asa ca orice este posibil.

M-ar ajuta foarte mult, in schimb, daca, legat de body-urile din subiect, v-ati jucat si ati intalnit probleme. Aici ma refer la:
- problemele des intalnite de back-focus / front-focus, si cum s-ar putea incerca rezolvarea lor pana a apela la service
- probleme de soft,
- senzori si alte jucarii interne care nu iti ofera o expunere corecta, calitate maxima a cadrelor,
- probleme pe senzor, pixeli decedati, pete ulei "Bunica"
- alte chestii semnificative care ti-a face body-ul o "caramida neagra cu gaura in mijloc" dupa vorba voastra.


Va multumesc,
Marian
Avatar utilizator
Marian_man07
 
Mesaje: 27
Membru din: Vin Iun 10, 2011 8:41 pm
Localitate: GB

Re: d90, d300 sau d7000?

Mesajde Toni Stefan » Mie Sep 24, 2014 10:43 pm

pai daca vrei sa verifici cat de cat problema front/back focus du-te atunci cnd cumperi body cu cel
putin doua obiective luminoase calibrate si veZi daca la
diafragma cea mai deschisa nimeresc focusul sau nu pe body-ul respectiv.
Avatar utilizator
Toni Stefan
 
Mesaje: 623
Membru din: Lun Mar 31, 2014 6:50 pm

Re: d90, d300 sau d7000?

Mesajde obama » Joi Sep 25, 2014 12:37 pm

Am D90 si m-am jucat cu D7000 (si inca ma mai joc cand am ocazia). La D90 chiar nu am ce sa reprosez. Din punctul meu de vedere este impecabil. D7000 este destul de mult peste el dar nici la ala nu au fost probleme. Ownerul n-a avut probleme de nici un fel. Au fost probleme cu autofocusul dar la D7000 ai fine tunning pentru mici probleme de focus. Sa ai la tine o foaie printata, cea cu linii si punctuleze sa poti testa Aful dar daca focusul nu cade prea departe sa nu-ti faci probleme ca e aproape normal si se regleaza din meniu. Trebuie precizat ca ambele aparate au fost cumparate la maturitate, cand deja marile probleme au fost rezolvate. Asa ca trebuie sa fii atent si la data de achizitie de nou/data de fabricatie a aparatului. De D300 nu pot zice mare lucru, am pus mana de cateva ori pe el si atat. Am vb cu unii care vreiau sa-l vand si multi aveau oglinda schimbata pentru ca asta pare sa fie marea lui problema. Deci ai grija sa nu aiba prea multe cadre si daca are mai multe sa te asiguri ca a schimbat oglinda.
Ca regula, referitor la mizeria de pe senzor, ar trebuie sa-ti cumperi un kit de curatare si sa inveti sa cureti singur senzorul. Chiar daca nu o sa ai ulei pe senzor, la un moment dat praf tot o sa ai. Asta e problema la dslr si n-ai ce-i face. Schimband obiectivele tot o sa intre ceva acolo. E ca la masina, trebuie sa stii sa schimbi o roata, sa stii unde e filtrul de aer s.a.m.d.
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori