Acum este Joi Mar 28, 2024 2:42 pm

Articole Nikonisti.ro

[Galerie] Cer, nori, soare, combinatii

Cadre naturale in diverse ipostaze

Re: [Galerie] Cer, nori, soare, combinatii

Mesajde LiviuP » Lun Oct 06, 2014 8:55 am

Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: [Galerie] Cer, nori, soare, combinatii

Mesajde gabisandu » Lun Oct 06, 2014 9:59 am

Frumoase indicatoarele rutiere... :D
La toate WB ratat. Sorry.
In rest, nimic...
gabisandu
 
Mesaje: 124
Membru din: Vin Ian 23, 2009 10:53 pm

Re: [Galerie] Cer, nori, soare, combinatii

Mesajde LiviuP » Lun Oct 06, 2014 12:05 pm

Ma bucur ca ti-au placut indicatoarele, si eu cred ca sunt un subiect fotografic cu un mare potential :P

Cat despre WB apreciez feedbackul, totusi nu-mi aduc aminte sa existe undeva vreo regula cu alegerea acestuia. Unde scrie ce WB trebuie sa folosesti in fotografia de natura? Folosesti o valoare care corespunde viziunii tale artistice. Eu am vrut sa redau atmosfera de furtuna, de "sfarsit de lume" pe care am simtit-o cand am parcurs acel drum si WB acesta mi s-a parut cel mai potrivit. Poate in alte momente mi-ar fi placut mai mult sa aleg shade, tungsten, fluorescent, etc. Tine de gust.
Ultima oară modificat de LiviuP pe Lun Oct 06, 2014 12:08 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: [Galerie] Cer, nori, soare, combinatii

Mesajde LiviuP » Lun Oct 06, 2014 12:06 pm

Inca niste nori de furtuna, de data aceasta in Creta:

http://callofnatureblog.wordpress.com/2013/06/29/storm-clouds/
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: [Galerie] Cer, nori, soare, combinatii

Mesajde gabisandu » Lun Oct 06, 2014 12:25 pm

@ Liviu
Zici ca nu este regula pentru WB?
Poate daca ai lua in calcul WB, padurea sau muntii ar avea culoarea naturala.
Cel putin, pe planeta Terra padurea este verde si nu albastra, indiferent de gust sau viziune artistica. ;)

P.S.- Daca vrei viziune artistica, atunci, iti dau eu un pont. Fa-le a/n. 8-)
Ce zici? Se potriveste cu atmosfera???
gabisandu
 
Mesaje: 124
Membru din: Vin Ian 23, 2009 10:53 pm

Re: [Galerie] Cer, nori, soare, combinatii

Mesajde LiviuP » Lun Oct 06, 2014 2:54 pm

Iti respect parerea dar imi permit sa nu fiu in totalitate de acord. Exemple concrete:
- soarele la apus are o culoare rosiatica. Incearca sa faci balans de alb astfel incat lumina sa para alba. O sa ai o surpriza (asta pe langa faptul ca distrugi farmecul apusului facand asta).
- in timpul unei zile de vara cerul este albastru. Umbrele pe care le lasa copacii vor fi si ele de culoare albastra. Daca faci balans de alb pentru umbre atunci partea insorita o sa iasa in culori foarte calde. S-ar putea ca unora sa le placa iar unora nu. Tine de gust.
- din acelasi motiv muntii aflati la departare (implicit padurile care ii acopera) au culoare albastra. Daca incerci sa corectezi asta vei obtine un cer care isi pierde in mare parte albastrul si va capata o culoare terna, neatragatoare (iarasi, asta este dupa gustul meu, s-ar putea ca altora sa le placa).
- la fel si cu norii pe care i-am fotografiat eu, daca dadeam balansul mai sus ar fi capatat o culoare galbuie care mie personal nu mi-ar fi placut. Poate altora (tie de exemplu) le-ar fi placut. In plus, de ce sa nu recunosc, imi place la nebunie cand padurea este albastra, asta daca ea nu se afla in imediata apropiere. Este un efect pe care eu personal chiar il apreciez si de multe ori tind sa-l exagerez la post-procesare. Asta este o preferinta personala pe care altii s-ar putea sa nu o impartaseasca (dovada postarile de mai devreme).

In concluzie, dupa cum mai spunea cineva, in fotografie regulile sunt facute pentru a fi incalcate :P (evident fara a exagera)
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: [Galerie] Cer, nori, soare, combinatii

Mesajde gabisandu » Lun Oct 06, 2014 4:24 pm

@ Liviu:
Aaaa... Ei, acum am inteles...
Perfect... Faci o treaba foarte buna... Continua tot asa... :roll:
gabisandu
 
Mesaje: 124
Membru din: Vin Ian 23, 2009 10:53 pm

Re: [Galerie] Cer, nori, soare, combinatii

Mesajde DannyMC » Lun Oct 06, 2014 5:50 pm

Aici trebuie sa spun ca sunt de acord cu Liviu! :D In fotografia de peisaj nu mi se pare o necesitate absoluta realizarea unui WB "corect", cel putin nu asa cum este in fotografia de portret sau eveniment.
Cand fotografiez/editez un peisaj, nu incerc sa reproduc realitatea (orice ar insemna asta) ci sa obtin mai degraba o impresie a locului respectiv! Iar daca asta inseamna sa umblu la culori sau sa modific selectiv luminozitatile diverselor zone din cadru, o voi face!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Cer, nori, soare, combinatii

Mesajde gabisandu » Lun Oct 06, 2014 7:58 pm

Nu inteleg ce treaba au cele scrise mai sus cu fotografiile lui Liviu. Se aplica cumva??? :roll:
Daca tot incalci reguli macar sa fie placute ochiului.
Daca ochiul are nevoie de lamaie, chiar daca sunt corecte din punct de vedere tehnic, tot niste poze raman.
Ar trebui sa dea un ochi la fotografiile tale de la Lacul Rosu, unde, chiar daca erau facute la ora albastra, padurea e verde. Asa cum trebuie sa fie. Nu rosie, albastra, galbena, etc.

Pe de alta parte, imaginile lui, pentru lumina de care a avut parte se potriveau perfect in varianta a/n.
Castiga la dramatism, partea artistica si tehnica. Un sfat care i l-am oferit mai sus.

Lumina buna sa aveti.
gabisandu
 
Mesaje: 124
Membru din: Vin Ian 23, 2009 10:53 pm

Re: [Galerie] Cer, nori, soare, combinatii

Mesajde DannyMC » Lun Oct 06, 2014 8:06 pm

Gabi, nu am scris ca se aplica sau nu pe fotografiile lui Liviu. Am scris doar parerea mea in legatura cu acest punct al discutiei. Pentru ca zona asta mi se pare ca evolueaza cel mai mult odata cu dezvoltarea perceptiei fotografului .
Evident ca rezultatele trebuie sa fie placute ochiului, estetica fiind o parte esentiala a fotografiei!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de natura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori