Acum este Joi Mar 28, 2024 5:19 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde DarkSkyChaser » Mar Aug 26, 2014 7:29 pm

obama scrie:Si ca s-a terminat pauza de publicitate putem reveni la editare. In primul rand sper ca ai folosit imaginea RAW. In al doilea rand, ai cateva motive pentru a edita imaginea: sa imbunatatesti DR-ul, sa evidentieti detaliile si sa scoti zgomotul. In cazul tau trebuia sa reduci putin din highlights pt ca cerul si o parte din biserica sunt supraexpuse - aici poti sa le iei pe regiuni, sa mai bagi lumina in umbre, in copacul si streasina bisericii de ex unde nu prea se vad detaliile. Apoi maresti putin claritatea, pui un sharp marsk si reduci din zgomot daca apare in procesul de editare - nu exagerezi cu noise reduction pt ca o sa anulezi tot sharpul creat anterior. Recomandat e sa nu exagerezi cu nimic, extermele nu sunt bune, duc la imagini kicioase si nerealiste. Daca iti place tipul asta de imagine poti incercat HDR. Daca vrei sa scoti cerul mai albastru nu e cazul sa maresti vibranta culorilor, poti sa umbli la balansul de alb, sa-l faci mai rece.


Exact asta vroiam: sa fie si pe partea stinga cerul albastru si mai luminata zona copacului. Nu am folosit RAW ci Jpeg Fine, crezind ca niste cadre simple de cladiri nu vor avea nevoie de prea multa editare. Si da am tras mai multe cadre, printre care si unele B&W, pentru ca mi se par mai interesante cladirile vechi fotgrafiate in alb negru.
Cred ca am facut o greseala de incepator dind mai multa culoare cerului cu mult Vibrance. Ce nu imi explic este de ce nu a iesit cadrul cum trebuia pe partea de lumini si umbre. Soarele batea pe partea din fata a cladirii.
Asa ca intii am cadrat prin vizor in modul Aperture ca sa vad fata de valorile la care ma orientasem unde ar trebui sa fiu cu Expunerea si Diafragma. Acestea le nimerisem bine, doar la Exposure Compensation imi arata ca trebuia sa urc 2 sau 3 trepte respectiv +0.3 sau +0.7, in functie de unghiul din care trageam cadrele. Ceea ce am si facut.
Multumesc domnului Grozescu pentru Ep.3-Modurile de fotografiere,Luminozitate, Expunere, Sensibilitate ISO din cursul de fotografie. Asa m-am lamurit si eu care era povestea cu liniutele si rigla :lol: . Dar ce a-ti vrut sa spuneti prin:
Radu_Grozescu scrie:Presupunând că ați avea fișierul RAW original, după tot ce ați descris mai sus, imaginea finală chiar ar merita efortul ? In afară de ideea de a demonstra ce ce poate face cu o prelucrare adecvată.
Ca fotografia este destul de bunicica incit nu prea ar mai avea nevoie de editare? Daca ar fi asa ar fi foarte bine.
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Aug 26, 2014 7:59 pm

DarkSkyChaser scrie:Dar ce a-ti vrut sa spuneti prin:[/b]
Radu_Grozescu scrie:Presupunând că ați avea fișierul RAW original, după tot ce ați descris mai sus, imaginea finală chiar ar merita efortul ? In afară de ideea de a demonstra ce ce poate face cu o prelucrare adecvată.


Am încercat să sugerez că peste câteva luni probabil nici nu veți mai ridica aparatul către un asemenea subiect :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde obama » Mar Aug 26, 2014 9:00 pm

Mai concret, e o simpla poza prost expusa, prost compusa care nu spune nimic. Incearca sa folosesti modul manual sa faci expunerea mai "creativa". Nu te baza asa mult pe exponometru. Multi fotografi folosesti exponometre externe. Joaca-te si cu metering. Si trage raw. N-ai ce editare sa faci pe jpeg. Si mai studiaza despre expunere, compozitie, holbeaza-te la poze facute de altii, inspira-te. Cele mai potrivite momente ale zilei pt pozat sunt la rasarit si apus. Evita soarele puternic; fara blitz de umplere creaza umbre dure.
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde DarkSkyChaser » Mie Aug 27, 2014 11:17 am

obama scrie:Mai concret, e o simpla poza prost expusa, prost compusa care nu spune nimic. Incearca sa folosesti modul manual sa faci expunerea mai "creativa". Nu te baza asa mult pe exponometru. Multi fotografi folosesti exponometre externe. Joaca-te si cu metering. Si trage raw. N-ai ce editare sa faci pe jpeg. Si mai studiaza despre expunere, compozitie, holbeaza-te la poze facute de altii, inspira-te. Cele mai potrivite momente ale zilei pt pozat sunt la rasarit si apus. Evita soarele puternic; fara blitz de umplere creaza umbre dure.


Multumesc de sfat. As fi vrut sa pot fotografia pasari asa https://www.flickr.com/photos/mehi/8196465462/ (am numai obiectivul din kit si desi incerc sa ma apropii fara prea mult zgomot de cele mai mult ori zboara) sau in zbor cu aripile deschise pe toata anvergura, dar sa si suprind culori atit de vii in peisajul in care apare pasarea. Sau pur si simplu un peisaj in culori asa de vii.
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde gabisandu » Lun Sep 22, 2014 10:29 pm

Sfatul meu este sa nu te apropii tu de ele, ci dimpotriva, lasa-le pe ele sa se apropie de tine.
Cauta un loc in care vezi pasarile ca vin des. Camufleaza-te in apropierea locului si asteapta sa vina.
Mai jos ai o fotografie obtinuta cu Nikon 55-200mm:
gabisandu
 
Mesaje: 124
Membru din: Vin Ian 23, 2009 10:53 pm

FB

Mesajde Afrenie Rares » Mar Dec 16, 2014 3:28 pm

Am un Nikon d5100 cu un obiectiv de 18-55 si unu de 55-200 VR. Pe calculator se vad foarte bine pozele dar am o problema cu ele cand le pun pe Facebook.. claritatea lor este redus. Pot avea o calitate mai buna ? :(
Afrenie Rares
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Dec 16, 2014 3:17 pm

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde DannyMC » Mar Dec 16, 2014 3:39 pm

Da, trebuie sa le redimensionezi tu. La o dimensiune de aprox. 1200 px pe latura mare.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde mariomar » Joi Ian 01, 2015 7:57 pm

La multi ani!

As avea nevoie de un sfat privind modul de focalizare al celui mai important moment al unui botez si probabil si cel mai dificil (cel putin pentru mine...)
Nu sunt profesionist dar se intampla sa mai particip la astfel de evenimente la rugamintea cunostintelor. In general sunt multumit de rezultate cu exceptia fotografiilor din momentului scufundarii copilului in cristelnita. Mai exact, un procent cam mare de poze au focusul ratat sau poza este usor miscata.
Pentru ca luna viitoare trebuie sa mai merg la botezul copilului unui prieten m-am gandit ca poate cu ajutorul vostru voi reusi sa imi imbunatatesc tehnica si sa obtin cadre mult mai bune.
Pana acum am folosit ca mod de focalizare af-s, punct central, iso 1250-1600, f4 (foloseam un 24-120 f4), 1/125...1/160
Ma gandesc sa incerc af-c cu 9 puncte de focus, focalizare centrala sau poate un punct din extrema cadrului tinand cont ca momentul respectiv il fotografiez in mod portret. Nu sunt convins ca e bine si cum nu as vrea sa am rezultate sub cele anterioare apelez la experienta voastra.
Mai trebuie sa precizez ca voi folosi un d600+nikon 24-70 2.8 + sb700
Multumesc mult de ajutor!
mariomar
 
Mesaje: 149
Membru din: Dum Dec 18, 2011 8:12 am

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde obama » Joi Ian 01, 2015 11:02 pm

D600 ar trebuie sa focalizeze fara probleme cand copilul e in cristelnita. Il pui pe single point si folosesti unul din punctele cu phase detection, cel central sa fii sigur. Sa focalizezi manual nu cred ca e o solutie, sigur o sa ratezi focusul. Sa ai un dof cat mai mare inchizi diafragma mai mult de 4 sa ai tot corpul copilului clar. Dar poti trage si cadre doar cu fata copilului si atunci poti deschide la maxim apertura. Foloseste un dof calculator in functie de situatia ta exacta sa vezi ce apertura folosesti. Sa nu iasa miscata foloseste minim 1/200 si blitz plus rafala. Daca ai SB si sincronizare rapida foloseste-o. Neaparat un difuser pt flash si neaparat calculezi distanta de fotografiere in functie de GN si apertura. Apa reflecta bine lumina asa ca alege un unghi bun din care fotografiezi. Si inca un lucru, cele de mai sus nu reprezinta problema reala a situatiei. Trebuie sa te pregatesti bine inainte sa prinzi un loc liber pentru a prinde evenimentul. Se intampla totul destul de repede si o sa fie imbulzeala mare in jurul cristelnitei. O sa ai noroc sa prinzi un loc vizibil. Majoritatea nu dau doi bani pe fotograf mai ales in momentele acelea. Dar apoi o sa-ti scoata ochii daca nu prinzi momentul, asa ca e responsabilitatea ta sa te "bagi la gramada".
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde mariomar » Joi Ian 01, 2015 11:58 pm

Multumesc de raspuns.
Nu inteleg afirmatia de mai jos:
"neaparat calculezi distanta de fotografiere in functie de GN si apertura. "
Eu intotdeauna tin body pe manual si blitzul pe ttl.
Vorbesti de a pune blitzul pe pozitia GN si sa setez distanta la care ma pozitionez?


Sent from my iPhone using Tapatalk
mariomar
 
Mesaje: 149
Membru din: Dum Dec 18, 2011 8:12 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron