Acum este Joi Mar 28, 2024 10:26 am

Articole Nikonisti.ro

Fotografie de nunta

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: Fotografie de nunta

Mesajde moaartea » Mie Oct 22, 2014 7:54 pm

io_bri scrie:am mari îndoieli că cineva care vrea să trăiască din fotografie ar face prostia sa-și pună pe un site (unde are nume, locație și date de contact) poze "însușite" de la alții


internetul e plin de exemple...printre care si urmatorul:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.784674741572905.1073741826.103209476386105&type=3

lumea nu fura cate-o poza -2-3 ci tot situl schimba numele si gata...acea persoana a devenit fotograf....


uite si un blog/site in care sunt mai multe exemple...
http://stopstealingphotos.com/author/photostealers-2/

sunt destule exemplele cand mirii au facut contract cu un anumit fotograf care ulterior s-a dovedit a fi fals...in sensul ca firma pe care a facut contractul nu exista, portofoliul era "imprumutat", etc...normal ca de venit la nunta nu se mai pune problema sa fi venit...

am auzit totusi si un caz in care a venit fotograful a facut pozele, si-a luat banii si dupa care "s-a evaporat" cu tot cu pozele...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Fotografie de nunta

Mesajde mariussyq » Mie Oct 22, 2014 9:05 pm

Nu stiu cine poate sa prezinte o astfel de fotografie DSC 6244 ca mai apoi sa o prezinte pe urmatoarea. ;)
Fişiere ataşate
 DSC6244.jpg
 fotograf_nunta_mures10.jpg
www.fotostoian.ro / Nikon D610, Sigma 35 mm art F: 1.4, Sigma 20 mm art F: 1.4, Nikon 85 mm F:1.8 G, Nikon 105 mm micro F:2.8... etc
mariussyq
 
Mesaje: 175
Membru din: Joi Aug 18, 2011 11:33 pm
Localitate: Targoviste

Re: Fotografie de nunta

Mesajde florinh » Vin Dec 19, 2014 3:18 pm

citat din referintele site-ului:"Colaborarea cu Ciprian și Veronica a fost una diferită pentru că ei sunt niște oameni excepționali înainte de-a fi fotografi, iar asta a contat foarte mult pentru noi. "
deci sunt doi fotografi...

Eu la site, as fi apreciat separarea evenimentelor... si asta spun din punct de vedere vizitator de site.

Spor!
Nikon D7100, 18-140, 35 1.8 DX
florinh
 
Mesaje: 22
Membru din: Joi Mar 20, 2014 8:44 am

Re: Fotografie de nunta

Mesajde mariussyq » Dum Dec 21, 2014 11:18 pm

Poi da dar asta ar insemna sa vezi fotografii diferite ca stil de la acelasi eveniment... Ori aici sunt evenimente fotografiate diferit...
www.fotostoian.ro / Nikon D610, Sigma 35 mm art F: 1.4, Sigma 20 mm art F: 1.4, Nikon 85 mm F:1.8 G, Nikon 105 mm micro F:2.8... etc
mariussyq
 
Mesaje: 175
Membru din: Joi Aug 18, 2011 11:33 pm
Localitate: Targoviste

Re: Fotografie de nunta

Mesajde Ciprian_Radut » Lun Dec 29, 2014 9:01 pm

mariussyq scrie:Sincer as fii vrut sa raspunzi de ce sunt 3 stiluri diferite in portofoliul tau... pentru ca daca ai 'imprumutat',sa nu zic furat, fotografii din alte parti este un fapt foarte grav parerea mea.

Nu sunt imprumutate sau "furate" cum spui tu. Multumesc pentru parere.

@mariussyq: Ce vezi tu in portofoliul meu, sunt fotografii din ani diferiti (cam de la primele nunti pana in prezent) implicit stilul este schimbat, sper ca esti lamurit acum si ai rezolvat marea ta dilema :)

florinh scrie:citat din referintele site-ului:"Colaborarea cu Ciprian și Veronica a fost una diferită pentru că ei sunt niște oameni excepționali înainte de-a fi fotografi, iar asta a contat foarte mult pentru noi. "
deci sunt doi fotografi...

Eu la site, as fi apreciat separarea evenimentelor... si asta spun din punct de vedere vizitator de site.

Spor!
Sunt eu si sotia, care este asistenta mea.
Avatar utilizator
Ciprian_Radut
 
Mesaje: 54
Membru din: Vin Feb 10, 2012 8:28 am

Re: Fotografie de nunta

Mesajde Ciprian_Radut » Lun Dec 29, 2014 10:26 pm

Cu aceasta ocazia am facut un mic update la portofoliul de nunta, cu lucrari recente. Multumesc tuturor pentru mesaje.
Avatar utilizator
Ciprian_Radut
 
Mesaje: 54
Membru din: Vin Feb 10, 2012 8:28 am

Re: Fotografie de nunta

Mesajde alexr86 » Vin Ian 09, 2015 9:33 am

buna...pana acum la evenimentele care le-am luat, m-am ocupat doar de partea de foto...pe partea video nu ma pricep, asa ca am subcontractat tot timpul pe cineva...dar anul asta m-am hotarat sa ma apuc de treaba si pe partea asta...as dori daca imi puteti recomanda pentru inceput o camera video cat mai ieftina, cu care as putea face fata la o nunta...in viitor pe masura bugetului voi lua ceva mai scump, dar deocamdata sunt foarte limitat pe partea de buget.astept sugestii !
alexr86
 
Mesaje: 14
Membru din: Mar Mar 19, 2013 4:18 pm

Re: Fotografie de nunta

Mesajde Ciprian_Radut » Sâm Ian 17, 2015 10:10 pm

alexr86 scrie:buna...pana acum la evenimentele care le-am luat, m-am ocupat doar de partea de foto...pe partea video nu ma pricep, asa ca am subcontractat tot timpul pe cineva...dar anul asta m-am hotarat sa ma apuc de treaba si pe partea asta...as dori daca imi puteti recomanda pentru inceput o camera video cat mai ieftina, cu care as putea face fata la o nunta...in viitor pe masura bugetului voi lua ceva mai scump, dar deocamdata sunt foarte limitat pe partea de buget.astept sugestii !


Salut @alexr86: Din pacate ma ocup strict de fotografie de nunta (colaborez pe partea de video) prin urmare nu vreau sa fac recomandari in necunostiinta de cauza, dar am sa intreb colaboratorii sa vedem ei ce parere au si revin cu un reply :) O seara placuta.
Avatar utilizator
Ciprian_Radut
 
Mesaje: 54
Membru din: Vin Feb 10, 2012 8:28 am

Re: Fotografie de nunta

Mesajde mariussyq » Joi Ian 22, 2015 9:25 am

Interesant update la portofoliu... "Aceeasi Marie cu alta palarie". Da-mi voie sa raman in continuare sceptic in legatura cu unele fotografii de la tine din portofoliu. Ramane in continuare diferenta mare de stil intre fotografii...dar poate tu nu vezi asta :). Daca ma vei convinge, desi nu cred ca asta este scopul vietii tale, sa fii sigur ca imi voi cere scuze pentru acuzatiile aduse...insa momentan imi voi pastra parerea.
www.fotostoian.ro / Nikon D610, Sigma 35 mm art F: 1.4, Sigma 20 mm art F: 1.4, Nikon 85 mm F:1.8 G, Nikon 105 mm micro F:2.8... etc
mariussyq
 
Mesaje: 175
Membru din: Joi Aug 18, 2011 11:33 pm
Localitate: Targoviste

Re: Fotografie de nunta

Mesajde Ciprian_Radut » Vin Ian 23, 2015 10:13 am

mariussyq scrie:Interesant update la portofoliu... "Aceeasi Marie cu alta palarie". Da-mi voie sa raman in continuare sceptic in legatura cu unele fotografii de la tine din portofoliu. Ramane in continuare diferenta mare de stil intre fotografii...dar poate tu nu vezi asta :). Daca ma vei convinge, desi nu cred ca asta este scopul vietii tale, sa fii sigur ca imi voi cere scuze pentru acuzatiile aduse...insa momentan imi voi pastra parerea.


Stimabile, iti multumesc pentru parere :))
Avatar utilizator
Ciprian_Radut
 
Mesaje: 54
Membru din: Vin Feb 10, 2012 8:28 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori