Acum este Joi Mar 28, 2024 10:29 am

Articole Nikonisti.ro

Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde DannyMC » Sâm Ian 31, 2015 6:22 pm

Aici e si chestie de antrenament! Plus ca subiectul trebuie sa fie in centrul de rotatie al cadrului! Iar t. ex trebuie sa fie suficient de lung ca sa iasa miscarea dar nu prea lung astfel incat subiectul sa fie expus doar de lumina blitzului.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde adif » Joi Apr 30, 2015 10:26 am

In situatii in care nu puteti face bounce cu flash-ul, exceptand flash-ul remote, ce preferati drept solutie de compromis, omnibounce diffuser (care nu stiu cat de util este fara o suprafata de reflexie) sau diverse modele de bounce card?
adif
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Sep 25, 2014 9:51 am

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde gabyte00 » Joi Apr 30, 2015 4:52 pm

Dacă nu pot face bounce pun flashul pe direct. Omni nu funcționează cum ai zis și tu, iar cardurile bounce sunt utile atunci când completează bounce - ul principal. Nu știu dacă m-am făcut bine înțeles.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde adif » Joi Apr 30, 2015 8:38 pm

S-a inteles perfect.

Ma framanta subiectul si, din tonele de discutii anterioare, nu rezulta clar ce solutie ramane intre a nu avea pereti/tavane prietenoase si "orice ai face, nu pune flash-ul pe direct".

M-ai scutit de cheltuieli/DIY inutile, ma gandeam sa incerc si un card, dar inca nu gasisem peretii potriviti. Multumesc!
adif
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Sep 25, 2014 9:51 am

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde cristianmiu » Lun Noi 02, 2015 5:36 pm

Salutare,

nu stiu daca este cel mai potrivit topic, insa nu am stiut unde sa postez.

Caut si eu o locatie cu peisaj de toamna in Bucuresti sau imprejurimi, unde sa pot incadra o masina rosie pentru o fotografie de calendar. Fila lunii octombrie.


va multumesc !
cristianmiu
 
Mesaje: 55
Membru din: Lun Aug 22, 2011 11:01 am

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde lucian4575 » Lun Dec 07, 2015 3:57 pm

Salut.In curand o sa plec intr-o calatorie foarte speciala ptr mine,Beijing,Coreea de Sud si Japonia fapt ptr care am achizitionat un aparat foto Nikkon Coolpix P610...insa cum nu cunosc prea multe despre arta fotografica si nici timpul nu ma mai ajuta..in general cred ca voi face pozele pe auto..si dupa aceea voi incerca sa mai fac si altele cu alte setari..

Am inceput sa citesc tot mai mult insa adevarul este ca daca la inceput mi se parea clar si usor...ISO-Apperture-Shutter speed....acum cu cat am citit mai mult cu atat sunt mai confuz..este cineva care are timp si rabdare sa ma ajute?

Multumesc anticipat..
lucian4575
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Dec 07, 2015 3:43 pm

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde mumus » Lun Dec 07, 2015 4:03 pm

Adorama, cu Mark Wallace, pe you tube, sunt vreo 100 de episoade, ai mura in gura. Pe mine ma ajutat mult. Dar ptr un point&shoot cred ca daca ramai la modul auto si studiezi un pic partea de incadrari in poza, si poate iei si un trepied mic, ca sa folosesti iso100 mereu, te vei descurca de minune.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde lucian4575 » Dum Dec 13, 2015 3:22 am

Salut,ma gandeam la o problema de care m-as putea lovi...in momentul in care as vrea sa-mi fac poze...aparatul foto pe stativ si comanda din tel..cred ca e mai practic decat sa pui self timer si sa fugi sa te asezi pe pozitie..
problema este ca ma gandeam daca nu ma pozitionez bine in cadru ce fac,stau sa dau ture dute vino la aparat...si m-am intrebat daca nu poti observa live din aplicatia de pe tel ...stiu ca nu e posibil dar ar fi fost ceva practic avand in vedere ca se conecteaza wifi la camera foto...

anyway cred ca solutia cea mai optima ptr a nu face km pana la camera si inapoi cred ca este sa faci poza..o descarci repede,te uiti cum esti incadrat si iti schimbi pozitia ptr a te incadra cat mai bine...cred ca solutia cea mai simpla...mai sunt si altele cumva?

inca o intrebare,sunt pe punctul de a achizitiona un trepied,sunt putin presat de timp si nu prea pot aloca o suma f mare..sunt f tentat sa iau unul de la Manfrotto MK compact..acela cu maner stil gunshot..ma incanta lungimea de transport de 35 cm,cu alta ocazie nu ar fi fost cel mai important criteriu dar voi avea de mers cu 3 avioane,bagajul meu nu e foarte mare...si nu ar fi deloc placut sa nu incapa in bagajul care si asa e cam aglomerat...inaltime maxima e ceva ai micuta decat sunt dar nu cred ca va fi un impediment f mare...

vreau ptr lanscape,panorama,rasarit si apus de soare...cityscape etc...de fapt as vrea sa-l foosesc cat mai mult cu putinta,nu cred ca ar strica...
lucian4575
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Dec 07, 2015 3:43 pm

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Dec 13, 2015 9:11 am

lucian4575 scrie:...mai sunt si altele cumva?
...


Ar mai fi solutia legarii aparatului la un laptop/computer prin cablu USB si folosirea unei aplicatii de tethering: ecranul indreptat spre tine iti va da o impresie asupra incadrarii si pozitiei, iar telecomanda va declansa aparatul. Exista si un mic avantaj: cadrele facute vor fi descarcate direct in computer (desi se vor inregistra si pe card).
Varianta cu wifi+telefon prezinta dezavantajul intarzierii (lag) datorita comunicatiei fara fir.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde danpet » Mie Dec 30, 2015 10:49 pm

lucian4575 scrie:Salut,ma gandeam la o problema de care m-as putea lovi...in momentul in care as vrea sa-mi fac poze...aparatul foto pe stativ si comanda din tel..
problema este ca ma gandeam daca nu ma pozitionez bine in cadru ce fac,stau sa dau ture dute vino la aparat...si m-am intrebat daca nu poti observa live din aplicatia de pe tel ..

anyway cred ca solutia cea mai optima ptr a nu face km pana la camera si inapoi cred ca este sa faci poza..o descarci repede,te uiti cum esti incadrat si iti schimbi pozitia ptr a te incadra cat mai bine...cred ca solutia cea mai simpla...mai

vreau ptr lanscape,panorama,rasarit si apus de soare...cityscape etc...de fapt as vrea sa-l foosesc cat mai mult cu putinta,nu cred ca ar strica...

Ca incepator,ai multe necunoscute in acest domeniu.Am si eu,de o luna,un P610,dar sunt fotograf "amator" cu ceva mai multa experienta...poate de asta sunt cam dezamagit de achizitia pe care am facut-o,dar urmatoarea camera care poate m-ar satisface,costa dublu...e un impediment.
Sfaturi:
Pentru "panorama": P610 are o rezolutie foarte mica la acest punct.Poti imbunatati imaginea,facand panoramarea pe orizontala,cu camera la verticala (ca pt portret).
Pentru "selfie":camera are display rabatabil,asa ca poti vedea,din fata ei ce va prinde...Din pacate,nu poate fi rabatut la 180 de grade (ci la mai putin),astfel ca sta "stramb",nu e in acelasi plan cu camera,ceea ce pe mine ma cam deranjeaza/deruteaza.
Daca lucrezi pe "auto",iti recomand sa setezi ISO cu "limitare" la 400 sau cel mult 800 (e in meniu).Pozele cele mai bune se fac la ISO minim (100),adica sensibilitatea senzorului cea mai mica (merge la lumina buna/multa).Cresti ISO=>creste zgomotul si scade claritatea/calitatea.
Ai grija ca pe filmare,sunt valabile unele setari de foto (vivide,B&W,etc).
danpet
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Dec 30, 2015 9:36 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori