Acum este Mar Mar 19, 2024 5:42 am

Articole Nikonisti.ro

User MMC

Note pentru userii de la care ati cumparat sau carora le-ati vandut
Reguli forum Regulament Vânzare/Cumpărare
1. Anunţurile listate în una din secţiunile de Vânzare sau Cumpărare trebuie să prezinte date de contact rapid – e-mail sau telefon pentru a complementa posibilitatea folosirii mesajelor private de pe forum.
2. Pentru anunţurile listate la categoria Vânzare, este necesară prezenţa unui preţ, fix sau negociabil pentru fiecare produs sau pentru întreg pachetul. De asemeni, este obligatoriu de menţionat oraşul din şi în care se face livrarea.
3. Starea produselor se va menţiona în anunţ, descriind pe cât posibil orice fel de probleme ce ar fi putut apărea pe parcurs (dacă acesta a fost prezent sau nu în service), dar şi durata posesiei produselor şi garanţia rămasă la zi (dacă este cazul). Imaginile pot complementa anunţul, dar nu sunt obligatorii.
4. Sunt interzise anunţurile ce nu au legătură cu vânzarea directă a produselor Nikon sau compatibilie cu acestea.
5. Deoarece nu dorim transformarea forumului în magazin de desfacere, este interzisă postarea a mai mult de 3 produse la vânzare în acelaşi timp. Singurele excepţii de la această regulă sunt trusele foto.
Abaterea de la regulament va fi penalizată mai întâi cu un avertisment şi ulterior cu banarea activităţii utilizatorului pe forumul nikonisti.ro.

Sugestii:
1. Cereţi cât mai multe detalii legate de produsul dorit şi recomandaţi ca achiziţia să se facă în persoana.
2.Verificaţi feedback-ul altor useri în legătură cu userul ce pune produsul la vânzare pe forumul dedicat: viewforum.php?f=72
3. Dacă o tranzacţie s-a realizat cu succes şi sunteţi mulţumit de calitatea produsului şi a modului în care s-a desfăşurat vânzarea, postaţi în categoria menţionată mai sus.
4. Dacă suspectaţi o activitate aparte din partea unui user, sau au existat probleme pe parcurs, folosiţi butonul Report Post/Raportează acest mesaj sau mesaj privat către administrator/moderatorul forumului.

A fost reintrodus regulamentul pe secţiunea Vânzare/Cumpărare datorită abuzurilor ce au apărut în ultima perioada. Începând din acest moment, regulamentul este obligatoriu inclusiv pentru anunţurile actuale.

User MMC

Mesajde sender78 » Lun Mai 04, 2015 9:20 am

Subiect: Vand Nikon D7100 si bonusuri

Lipsit de seriozitate, nu-si respecta cuvantul dat si se prea poate sa va treziti ca dupa ce ati negociat si ati vb la tel stabilind inclusiv adresa de livrare, va transmite un SMS 2 ore mai tarziu ca l-a vandut altcuiva. Fara cuvinte.
sender78
 
Mesaje: 60
Membru din: Dum Aug 25, 2013 1:08 pm

Re: User MMC

Mesajde MMC » Mar Iul 21, 2015 11:39 am

LOL.
Acum am vazut mesajul.
Userul minte ordinar.
Dupa ce m-a negociat zile intregi si s-a kkt pe el pt 50 de ron nu a spus nicio clipa ca il va cumpara.
D500/Nikkor 200-500 f5.6/Nikkor 300 F4 PF/
https://www.facebook.com/mihai.cazacincu.54
MMC
 
Mesaje: 347
Membru din: Mie Mai 11, 2011 11:38 am

Re: User MMC

Mesajde sender78 » Sâm Iul 25, 2015 12:45 pm

MMC ar fi cazul sa tii cont de doua aspecte:

1. daca nu incetezi cu acuzele puerile si nu iti asumi modul tau de a "vinde", ma voi vedea nevoit sa pun pe forum o copie a mail-urilor tale. Asta ca sa vada toata lumea cata onestitate rezida in cuvintele tale si cine ce a spus in negocierea noastra. Cred ca ar fi cazul sa te mai uiti inca o data peste mail-ul pe care l-ai primit de la mine in data de 18 martie, ora 14.19, in care ti-am spus, vorba aceea, negru pe alb, "cumpar aparatul". In aceeasi ordine de idei mai uita-te si peste mail-ul trimis de tine in 18 martie la ora 14.40 in care ma intrebai daca imi convine sa trimiti aparatul printr-o cunostinta de-a ta, mesaj la care ti-am raspuns doua minute mai tarziu si ti-am spus ca e perfect.

2. incearca sa ai un limbaj din care sa excluzi cuvintele ce nu tin de cei 7 ani de acasa

P.S. cineva mai intelept ca noi a spus mai demult, "daca taceai, filosof ramaneai".

P.P.S nu recomand user-ul nici daca ar vinde produse noi
sender78
 
Mesaje: 60
Membru din: Dum Aug 25, 2013 1:08 pm

Re: User MMC

Mesajde MMC » Sâm Iul 25, 2015 4:35 pm

Mai baiete tu poti sa sustii tot ce iti doresti tu. Realitatea este ca mintea probabil iti joaca feste si nu suporti atunci cand altii au alta parere.

Nimeni care a cumparat de la mine nu a spus niciodata ca a fost inselat cu nimic. Intotdeauna ceea ce am vandut a fost exact asa cum am spus. Niciodata nu am facut business din ceea ce vand aici, tot ceea ce am vandut aici au fost numai produse cumparate pt mine.

In concluzie poti sa postezi orice mail iti inchipui ca ai tu pentru ca eu nu ti-am promis niciodata ca iti vand acel aparat.

In concluzie din punctul meu de vedere minti. Ordinar sau nu poti sa alegi.

Faptul insa ca iti permiti sa vii si sa faci un post public despre mine aici pe forum in conditiile in care nu te-am inselat cu nici un ban si cu nici un produs, ci doar esti tu nemultumit ca nu ti-a iesit "afacerea" cu mai scade 50 ron ca nu il poti vinde, denota faptul ca esti un om mic si demn de dispret.

Sa arunci cu noroi e simplu. Eu astept pe cineva care chiar a cumparat de la mine sa vina sa spuna ca l-am inselat.

In rest ...
D500/Nikkor 200-500 f5.6/Nikkor 300 F4 PF/
https://www.facebook.com/mihai.cazacincu.54
MMC
 
Mesaje: 347
Membru din: Mie Mai 11, 2011 11:38 am

Re: User MMC

Mesajde sender78 » Sâm Iul 25, 2015 9:08 pm

Mda, sincer eu cred ca iti lipsesc destui anisori din cei 7 pe care ar fi fost frumos sa ii ai.

1. Eu am spus ca nu esti de cuvant si ca ai vandut aparatul altcuiva dupa ce ai fost de acord sa mi-l vinzi mie
2. Nu arunc nicio alta imagine asupra realitatii decat ceea ce ai spus tu si ce am spus eu.

Sa exemplificam daca tot spui ca sunt "ordinar"
Pentru cine nu stie personajele, eu sunt Bogdan iar MMC este Mihai

Pentru a intelege istoria, intre mail-urile de mai jos, eu si MMC, cei doi protagonisti, am avut si discutii telefonice si cine crede ca dadeam adresa de livrare fara sa fie un acord intre mine si MMC, credeti-ma ca nu as fi ajuns sa trimit detaliile de livrare si sa discutam despre masini, prieteni sau cumnati care sa imi aduca aparatul, daca nu ne-am fi inteles si telefonic ca imi vinde aparatul la 2100 de lei.

MMC, daca vrei si mail-urile prin care imi trimiteai poze cu shutter count-ul sau poze facute cu aparatul pentru a-mi arata ca functioneaza bine, te rog sa imi spui si le postez si pe acelea, ca poate asa imi mai faci o "caracterizare" in stilul "distins" care se pare ca te defineste.

On Mar 18, 2015 2:19 PM, "......... Bogdan" <.........@gmail.com> wrote:

Nu are cum sa ajunga la tine cumnatul meu in zilele astea, fiind plecat, asa ca, bazandu-ma pe o incredere care voi vedea mai tarziu daca e buna sau nu :), cumpar aparatul la pretul de 2100.

In pachet te rog sa pui si factura de la F64, o copie de pe buletinul tau ca in caz de garantie trebuie sa prezint buletinul celui care a inregistrat aparatul pe Nikonisti si un print screen cu inregistrarea aparatului pe Nikonisti, unde apare seria aparatului sa nu am discutii cu service-ul in cazul in care am nevoie de ei.

Nu te-am intrebat dar presupun ca ai la el incarcatorul de baterie, curea si alte accesorii asa cum vine el la cutie cand l-ai cumparat.
__________aici am scris detaliile de livrare pe care mi-am permis sa le sterg pentru a nu aparea aici pe forum__________
>
> Daca ai nevoie si de alte detalii te rog sa imi spui.
>
> O zi placuta,
> Bogdan



În data de 18 martie 2015, 14:22, Mihai .......<.......u@gmail.com> a scris:

Nu am vorbit de pretul transportului si rambursul banilor ?


On Mar 18, 2015 2:38 PM, "....... Bogdan" <........@gmail.com> wrote:

Nu am vb nimic, e drept.

In mod normal e 30 de lei coletul cu ramburs.

Facem 50-50 fiecare? In cazul asta platesc eu cei 30 de lei la livrare si pretul de vanzare e 2085 de lei.



În data de 18 martie 2015, 14:40, Mihai ....... <........@gmail.com> a scris:

Nu stiu cat este ma interesez. Poate gasesc o masina care pleaca la Buc si sa te deplasezi tu sa il iei ? Iti convine ?


On Mar 18, 2015 2:42 PM, ".......Bogdan" <........@gmail.com> wrote:

E perfect si asa.
sender78
 
Mesaje: 60
Membru din: Dum Aug 25, 2013 1:08 pm

Re: User MMC

Mesajde MMC » Dum Iul 26, 2015 8:33 am

Sa stii ca poti fii tratat. Si dupa mesajul de sus chiar ar trebui sa incerci.
D500/Nikkor 200-500 f5.6/Nikkor 300 F4 PF/
https://www.facebook.com/mihai.cazacincu.54
MMC
 
Mesaje: 347
Membru din: Mie Mai 11, 2011 11:38 am

Re: User MMC

Mesajde sender78 » Dum Iul 26, 2015 11:35 am

OK, daca tu crezi ca eu trebuie sa fiu tratat, hai sa incercam si cateva poze cu SMS-urile transmise de tine, macar sa stie cei de pe forum ce "ordinar" mint eu si cat de "onest' si "cinstit" esti tu, MMC.

Ai spus despre mine ca mint ordinar si ca, citez, " Dupa ce m-a negociat zile intregi si s-a kkt pe el pt 50 de ron nu a spus nicio clipa ca il va cumpara".

Sa vedem cum mint eu:

1. in mail-ul mau am scris clar ca il cumpar la 2100 de lei - dar tu spui ca nu am spus ca il cumpar si ca mint

2. in sms-uri am scris clar, citez, "trimite-l"

Uite si o poza a sms-urilor, primul fiind al tau, al doilea al meu si tot asa.

Din SMS-uri am scos nr tau de tel iar daca vei continua sa spui ca sunt mincinos il postez si pe acesta sa nu mai existe discutii.

Imagine

Am rugamintea sa inveti ceva din toata intamplarea asta, mai precis ce inseamna cuvantul dat iar pe viitor nu te arunca sa spui despre cineva ca este mincinos cand tu minti la fel de des precum respiri.

Concluzia, stimate Domn Mihai, este ca unul dintre noi doi este un mincinos cu siguranta, iar acela nu sunt eu.

Asa cum spuneam, nu recomand vanzatorul sub nicio forma si cred ca cei care vor citi aceste mesaje vor intelege clar de ce.
sender78
 
Mesaje: 60
Membru din: Dum Aug 25, 2013 1:08 pm

Re: User MMC

Mesajde MMC » Dum Iul 26, 2015 11:56 am

LOL

Deci daca ai inceput sa fabrici documente eu zic ca esti intr-o situatie mai grava decat am crezut. Minciuna patologica draga baiete are multe forme.
Analizeaza-te poate le recunosti si scrii un nou tratat.

Pentru ultima data : nu am inselat niciodata pe nimeni cu nici un leu. Daca tie nu ti-a iesit mica afacere ghinion.

Si ma repet. Pt binele tau, trateaza-te.
D500/Nikkor 200-500 f5.6/Nikkor 300 F4 PF/
https://www.facebook.com/mihai.cazacincu.54
MMC
 
Mesaje: 347
Membru din: Mie Mai 11, 2011 11:38 am

Re: User MMC

Mesajde sender78 » Dum Iul 26, 2015 4:50 pm

Eu sunt atat de lamurit cu tine incat nu am ce sa mai "tratez" din aceasta perspectiva.

Pentru mine, te regasesti la rubricile " vorba multa saracia omului" si " daca taceai filosof ramaneai".

Ai aruncat cu atatea jigniri si m-ai facut in fel si chip, iar cand ai vazut ca posetz mail-urile tale si sms-urile pe care le-ai trimis ai inceput sa faci "gargara" despre tratamente.

"Stimate" Domn MMC, "mare" om ai fost in negocierea pe care am avut-o si "mare" domn ai ramas si acum.

Eu am spus ce am avut de spus si nu voi adauga decat un singur lucru, mai precis, cei care citesc acest post vor avea libertatea sa isi faca o impresie despre cine a mintit si cine a fost marlan cu obrazul gros.
sender78
 
Mesaje: 60
Membru din: Dum Aug 25, 2013 1:08 pm

Re: User MMC

Mesajde nycko » Mar Iul 28, 2015 3:55 pm

Am vandut / cumparat de mai multe ori de la persoana respectiva (MMC) si pe scurt pot sa afirm ca este o persoana foarte corecta si de incredere!!! Fara ezitare recomand cu cea mai mare placere atat ca vanzator,
cat si cumparator!!!
Avatar utilizator
nycko
 
Mesaje: 456
Membru din: Mar Mai 11, 2010 6:44 pm


Înapoi la User Rating

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori