Acum este Joi Mar 28, 2024 1:02 pm

Articole Nikonisti.ro

[Galerie] Cer, nori, soare, combinatii

Cadre naturale in diverse ipostaze

Re: [Galerie] Cer, nori, soare, combinatii

Mesajde AndreasCristian » Dum Mai 24, 2015 10:28 pm

LiviuP scrie:Apreciez critica constructiva dar cuvinte precum "groaznic" nu cred ca isi au locul aici. Eu incerc sa ma abtin de la asemenea epitete, in special cand nu cunosc prea bine persoana cu care interactionez. Tine de respect, tact, diplomatie etc.


Nu fotografiile sunt groaznice ci flare-ul. Da, flare-ul ala arata groaznic. Nu-si are locul in fotografie, distrage atentia (primul lucru la care m-am uitat cand am vazut fotografia au fost flare-urile alea ciudate) si pe deasupra mai arata si ca o bacterie la microscop. Personal as fii incadrat in asa fel incat sa nu obtin flare in imagine, iar daca tu zici ca-ti place efectul respectiv, poti oricand sa il adaugi in post-procesare.

Cat despre fotografii, sunt decente, iar multe dintre ele ar fii mai bune cu o post-procesare potrivita. Majoritatea au tenta aia portocalie care...nu face altceva decat sa strice imaginea. Inteleg ce-ai vrut sa faci si anume sa dai o tenta calda imaginii, dar ai cam exagerat, totusi, nu suntem pe marte.

Cat despre faptul, "le-am editat in graba" , asta nu e o scuza. deloc. Fotografia (si tot ce tine de ea) nu e un domeniu care se face la repezeala. Totusi, daca le faci "in graba" , fotografiile nu vor trece de nivelul unui simplu snapshot facut cu un smartphone.
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford

Re: [Galerie] Cer, nori, soare, combinatii

Mesajde Just Mikey » Lun Mai 25, 2015 8:21 am

Vin si eu cu o fotografie ..
Critica constructiva?
Fişiere ataşate
 1600.jpg
Nikon D4s / Nikon D7100
Nikkor 14-24 f2.8 / Nikkor Micro 60 f2.8 / Nikkor 24-70 f2.8 / Nikkor 70-200 f2.8 / Nikkor 200-400 f4 / Nikon SB910
Think Tank, Manfrotto, Black Rapid Strap
Schneider Optics B+W Filters User
Avatar utilizator
Just Mikey
 
Mesaje: 74
Membru din: Dum Oct 13, 2013 8:08 pm

Re: [Galerie] Cer, nori, soare, combinatii

Mesajde LiviuP » Lun Mai 25, 2015 4:35 pm

E faina fotografia. Eu as fi dat mai mult rosu soarelui dar si asa e ok. Tine de gust :)
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: [Galerie] Cer, nori, soare, combinatii

Mesajde CRC » Lun Mai 25, 2015 8:09 pm

Tamron 10-24mm cu D5300
Fişiere ataşate
 DSC_0461.jpg
 DSC_0464.jpg
Avatar utilizator
CRC
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Noi 09, 2014 7:56 pm

Re: [Galerie] Cer, nori, soare, combinatii

Mesajde DannyMC » Mar Mai 26, 2015 6:42 pm

LiviuP scrie: Apreciez critica constructiva dar cuvinte precum "groaznic" nu cred ca isi au locul aici.

Imi pare rau ca te-a deranjat acel cuvant, dar a fost primul lucru care mi-a venit in minte cand am privit imaginile! :( Si mi-am permis sa-l spun prin prisma anterioarelor noastre interactiuni de pe acest forum. Si pentru ca nu inteleg cum cineva care fotografiaza cu intentii artistice de atata timp sa scoata imagini in care nu se vede aceasta intentie! Eu unul cel putin nu reusesc sa vad! :?
Imi cer scuze pentru sinceritate, dar am crezut ca e bine sa detaliez pentru a nu avea cumva impresia ca am ceva personal cu tine!

LiviuP scrie:Legat de ce s-a mentionat:
- mie imi place sa subexpun unele fotografii legate de apusuri. E un lucru facut cu intentie si tine de gust.

De obicei un lucru facut cu intentie duce la un rezultat vizibil si logic pentru ceilalti. Cazurile in care o imagine care are 50% din tonuri sub 0 sa insemne ceva sunt destul de putine si de obicei e nevoie de un grafism accentuat cu subiecte clar definite si care sa ocupe suprafete mari de cadru.
LiviuP scrie: Chiar ma intreb de ce a iesit asa, nu prea se intampla. Probabil de la niste picaturi de apa care au cazut pe obiectiv. In orice caz nu inteleg de ce lumea comenteaza atata legat de flare, de parca ar fi sfarsitul lumii cand se intampla (nu ma refer la aceasta postare ci in general).

A iesit asa pentru ca ai fotografiat cu o diafragma inchisa la f/11. Iar flare-ul devine cu atat mai bine conturat cu cat se inchide diafragma.
Flare-ul poate fi folosit in scop artistic, sa ajute la evidentierea subiectului spre exemplu, dar nu poate fi folosit ca subiect asa cum este in imaginile tale. Vezi in cele doua imagini postate de CRC mai sus, flare folosit pentru evidentierea subiectului! ;)


In incheiere as mai vrea sa subliniez ca daca tu nu acorzi atentie maxima propriilor imagini incepand de la fotografiere (unde iti poti vedea daca obiectivul are picaturi de apa sau cadrul e un pic stramb) pana la produsul final unde e normal sa corectezi defectele neobservate in teren si sa publici doar acele imagini de care esti convins ca sunt foarte bune! Pentru ca un privitor strain nu stie conditiile in care ai facut cadrul si nici nu-l intereseaza, lui trebuie sa ii transmiti un mesaj, trebuie sa-l faci sa simta ce ai simtit tu cand ai facut poza!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Cer, nori, soare, combinatii

Mesajde mihalyn90 » Sâm Iul 18, 2015 11:59 pm

Hop si eu :D

era murdar filtrul si nu am observat :D sorry

Nikon D3200
AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G II ED
AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200mm f/4-5.6G IF-ED

Sigma EF-610 DG ST
-------
Sunt afiliat F64. Cumpara prin linkul meu!
Avatar utilizator
mihalyn90
 
Mesaje: 73
Membru din: Lun Mar 02, 2015 3:55 pm

Re: [Galerie] Cer, nori, soare, combinatii

Mesajde DannyMC » Dum Iul 19, 2015 8:34 am

mihalyn90 scrie:era murdar filtrul si nu am observat :D sorry

Clone tool is your friend! :lol:
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Cer, nori, soare, combinatii

Mesajde LiviuP » Mie Aug 05, 2015 2:35 pm

Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: [Galerie] Cer, nori, soare, combinatii

Mesajde LiviuP » Sâm Iun 08, 2019 10:00 am

Cateva fotografii pe care le-am facut in ultima excursie pe varful Magura (jud. Brasov) luna trecuta. Mi s-a parut incredibila ceata prin care ne-am facut drum. Si cateva mici "descoperiri" legat de fotografierea Muntilor Cetosi :)

https://callofnatureblog.wordpress.com/2019/06/07/the-magic-of-fog-welcome-to-the-misty-mountains/
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: [Galerie] Cer, nori, soare, combinatii

Mesajde eramusic » Sâm Mar 21, 2020 7:52 pm

WoW! Sunt bestiale!
Music is a language that doesn’t speak in particular words. It speaks in emotions, and if it’s in the bones, it’s in the bones. Era Music School
eramusic
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Mar 21, 2020 6:50 pm
Localitate: Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de natura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator