Acum este Vin Apr 19, 2024 3:21 pm

Articole Nikonisti.ro

Obiectiv pentru evenimente

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Obiectiv pentru evenimente

Mesajde gladiatorul » Vin Aug 28, 2015 11:36 pm

Buna seara,
Dentin un aparat Nikon D700 si doresc sa-mi achizitionez un alt obiectiv,numai ca nu ma pot decide .

Ce imi recomandati: Nikon AF-S 35 mm FX 1.4G sau cel de 1.8 G,un 85 mm de1.8 G (cel de 50 mm il detin) sau nikon 24-70 mm f 2.8G.Ma gandeam initial sa-mi iau cel de 24-70 mm de 2.8 G ,dar dupa ce m-am consultat cu un fotograf mi-a recomanda obiectivele fixe chiar daca v-a trebui sa fac zoom-ul deplasandu-ma .Chiar merita diferenta de pret intre un 1.4 vs 1.8G ( stiu ca e vorba de luminiozitatea obiectivului ,dar vroiam sa stiu daca sunt si alte diferente ,ca diferenta e de cateva sute de euro
Mentionez ca vreau sa folosesc obiectivul la evenimente.Multmesc anticipat
gladiatorul
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Aug 22, 2015 3:48 pm

Re: Obiectiv pentru evenimente

Mesajde puiugrapy » Sâm Aug 29, 2015 4:49 pm

Daca iti iei un 35 si un 85 pe langa 50-ul care il ai ,vei avea un kit versatil pentru fotografia de eveniment.Dar sunt situatii in care ai nevoie si de un zoom.Iti recomand sigma 35 f1.4 si nikon 85 f1.8,iar daca iti raman bani poti lua si un tamron 28-75 f2.8.Pe langa toate astea iti va mai trebui si un ultrawide gen tokina 16-28 f2.8.
NIKON D90+Nikon D700+Nikon d750+Tokina 12-24 f4+50 f1.8D+85f1.8D+Nikon 28-200 f3.5-5.6D+35f1.8+80-200f2.8+SB 20+2xDBK DF-400
https://www.facebook.com/pages/Fotograf-Grapinoiu-Petru/1117832321567050?ref=hl
http://www.flickr.com/photos/42703066@N05/
puiugrapy
 
Mesaje: 308
Membru din: Mie Oct 24, 2012 8:41 pm

Re: Obiectiv pentru evenimente

Mesajde moaartea » Sâm Aug 29, 2015 9:00 pm

in primul rand ce obiecive mai ai? ai doar 50-ul? sau mai ai si altceva
in al 2-lea rand ce fel de evenimente???? una e pt nunti/botezuri, si alte e evenimente corporate gen petreceri, lansari de carti/muciza/conferinte, si altele asemenea, alta e pt concerte sau alte evenimente asemanatoare....in functie de astea it alegi ce iti trebuie...

daca la nunti si altele unde poti sa regizezi lumea si ce se intampla si sti ce se intampla,cum se intampla si cand se intampla,deci poti sa prezici multe atunci poate te vei descurca doar cu ob fixe si sa le schimbi intre ele, in alte multe cazuri de evenimente o sa ai nevoie de un zoom...

eu fac nunti si sedinte foto, si daca ar fi sa imi aleg doar 2 obiective cu care sa ma duc la o nunta intreaga as alege nikon 14-24 sau tokina 16-28 si 70-200 f2.8 de la nikon vr2 sau tamron versiunea cu VC. si poate un 50mm.poate.

daca ar fi sa aleg fixe eu as alege 20 1.8G(sau un obiectiv mai wide chiar si cu f2.8) + un 28 1.8G sau 35 1.8 G FX sau 35 1.4G + 85 1.8G sau 85 1.4G + 70-200 vr2 sau tamron VC

mie personal nu imi place 24-70-ul pt ca in multe cazuri cand vrei sa fi creativ 24mm e prea tele si ai vrea sa ai ceva ma wide, iar in alte cazuri 70mm e prea wide si ai vrea ceva mai tele sa ai alta perspectiva.... insa atunci cand nu ai ce faci si nu sti ce o sa ai nevoie si se intampla lucrurile foarte repede si haotic atunci e bun acest obiectiv. asta e parerea mea, si strict pt evenimente gen nunti.



intre obiectivele cu f1.4 si cele cu f1.8 e o diferenta...de ex intre nikon 85 1.4g si nikon 85 1.8g cgiar daca ambele fotografiezi la f1.8 sau f2.2 sau orice alta valoare vor fi diferente intre ele in modul cum reda imaginea finala, cum e contrastul si microcontrastul intre ele, cum redau culorile, cat de placut e bokeh-ul (zonele defocalizate cat de placute/neplacute ochiului sunt redate), deci diferente sunt...daca vrei cel mai bun raport calitate/pret iti iei in cazul de mai sus 85 1.8G iar daca vrei cea mai buna calitate alegi 1.4G. unii zic ca nu e mare diferenta intre ele altii spun ca e diferenta uriasa, cand ai 85 1.4G nu ai vrea sa te mai intorci inapoi la 1.8G si atunci vezi ce diferente mari ti se ar intre obiective, la imaginea finala ma refer.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Obiectiv pentru evenimente

Mesajde gladiatorul » Dum Aug 30, 2015 7:28 pm

Mai am un nikon 16-35 mm 1:4G dar nu stiu cat de mult l-as putea folosi la nuntii.Am avut si un nikon 24-120 dar recent am ramas fara : :x am reusit sa-i dau o lovitura mai zdravana incat nu mi mai functioneaza zoom-ul .Multumesc inca o data pentru raspunsuri,care ma ajuta sa ma decid
gladiatorul
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Aug 22, 2015 3:48 pm

Re: Obiectiv pentru evenimente

Mesajde andreibogdanatofanei » Mie Sep 23, 2015 3:23 pm

Salutare! Părerea mea este ca e mai dificil sa duci o nunta sau un botez cap-coada doar cu obiective fixe, chiar dacă lucrezi cu doua aparate concomitent și chiar dacă acest tip de obiective oferă o calitate mai buna produsului final și procesului propriu-zis de fotografiere. Nu sunt multi clienții care pun mai mult accent pe calitatea fotografiei și nu pe "calitatea" fotoreportajului. Zoom-ul, după părerea mea, oferă o versatilitate și o libertate ceva mai mare în timpul momentelor unui eveniment când tu,ca fotograf,depinzi de ceea ce se întâmplă în jurul tău și nu invers. Da, la ședința foto, fie ea indoor sau outdoor, fixul îl recomand pentru ca acolo subiectul - subiecții sunt la dispoziția ta. Cat despre diafragma, viteza de focus, bookeh etc., asta depinde în primul rând de ceea ce cere clientul tău țintă, clasa de consumator final a serviciilor/produselor tale. Am fotografiat/filmat nunta și cu obiective de kit și cu obiective pretențioase, fie ele de tip zoom sau nu. Important este ca cel/cea care ne plătește sa fie mulțumit/a și sa primească putin mai mult decât se așteaptă. Aceasta este părerea mea bazata pe propriile experiențe!
Avatar utilizator
andreibogdanatofanei
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Apr 07, 2012 12:03 pm
Localitate: Zaragoza


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori