Acum este Joi Mar 28, 2024 5:44 pm

Articole Nikonisti.ro

editare cu ViewNX 2

Despre filmarea cu DSLR si compacte Nikon

editare cu ViewNX 2

Mesajde Adi C. » Vin Sep 23, 2016 6:38 pm

buna ziua,
pentru editarea unor clipuri proprii folosesc, ocazional, softul ViewNX 2, primit odata cu camera.
intampin o problema atunci cand vreau sa import, pt editare, clipuri realizate cu telefonul mobil in format .3gp
programul nu accepta decat clipuri in format .mov sau .avi
ok, am luat clipul in .3gp si l-am convertit atat in .mov cat si in .avi (convertoare gasite pe net)
cu toate astea, atunci cand vreau sa import, primesc mesajul: "the file format not supported or the folder cannot be added"
precizez ca ma lasa sa import clip in format .mov realizat cu camera nikon.
ma poate ajuta cineva? multumesc,
Adi C.
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Sep 23, 2016 6:09 pm

Re: editare cu ViewNX 2

Mesajde simiondaniel » Vin Sep 23, 2016 7:05 pm

Te întreb ,cine mai filmează in 3gp ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
simiondaniel
 
Mesaje: 38
Membru din: Vin Iun 17, 2016 5:21 pm

Re: editare cu ViewNX 2

Mesajde Adi C. » Vin Sep 23, 2016 8:06 pm

simiondaniel scrie:Te întreb ,cine mai filmează in 3gp ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

1.eu, pt ca am un telefon care asta stie: 3gp.
2.nu sunt profesionist in tehnica foto-video, sunt doar un amator, poate nu prea priceput. am intampinat o problema si am crezut ca aici pot primi un ajutor. inca mai cred.
Adi C.
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Sep 23, 2016 6:09 pm

Re: editare cu ViewNX 2

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Sep 23, 2016 10:04 pm

Cel mai probabil conversia nu ai facut-o in parametrii recunoscuti de VNX (incearca sa folosesti ultima versiune de ViewNX-i, care a inlocuit ViewNX2; e posibil sa-ti recunoasca fisierele .mov si .avi rezultate din conversie).

Totusi eu nu prea vad utilitatea acestor complicatii: nu poti prelucra (chiar si la modul simplist) clipurile video cu ViewNX-i. Poti face conversii (sic!) doar la format .mov sau poti lipi clipuri ... grading si alte nebunii nu poti face (daca asta ai avut in vedere). Sigur, poti converti .3gp-urile in .mov-uri in format fullHD (1080), dar calitatea va fi execrabila pentru ca inputul e extrem de comprimat ... in fine (fiecare cu nebunia lui).

Sfatul meu este sa descarci ViewNX-i se pe site-ul Nikon si sa vezi cum te descurci cu el ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: editare cu ViewNX 2

Mesajde Adi C. » Sâm Sep 24, 2016 8:23 am

Bogdan Dulgheru scrie:Cel mai probabil conversia nu ai facut-o in parametrii recunoscuti de VNX (incearca sa folosesti ultima versiune de ViewNX-i, care a inlocuit ViewNX2; e posibil sa-ti recunoasca fisierele .mov si .avi rezultate din conversie).

Totusi .....

Sfatul meu este sa descarci ViewNX-i se pe site-ul Nikon si sa vezi cum te descurci cu el ...



multumesc, am sa incerc.
deocamdata nu urmaresc cine stie ce performante; sunt doar clipuri de vacanta sau mici clipuri publicitare (personale).
cerintele mele sunt modeste... :)
doar ca nu stiu de ce imi recunoaste un mov facut cu nikon, si nu recunoaste un mov rezultat dintro conversie.
ps: si nikon-ul meu e modest, e un S6600.
Adi C.
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Sep 23, 2016 6:09 pm

Re: editare cu ViewNX 2

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Sep 26, 2016 7:39 am

Adi C. scrie:...
doar ca nu stiu de ce imi recunoaste un mov facut cu nikon, si nu recunoaste un mov rezultat dintro conversie.
ps: si nikon-ul meu e modest, e un S6600.


Fisierele video utilizeaza un asa-zis codec care comprima imaginile din care e facut; daca acest codec este diferit de cel utilizat in conversie, atunci programul ViewNX2 nu-l poate "desface" pentru ca nu stie sa foloseasca codecul utilizat la compresie. MOV-ul facut de Nikon cu aparatul are acel codec si in fisier, dar si in program, pentru decodificare.

Din pacate nu stiu exact care este codecul utilizat de Nikon in aparatul tau S6600 ca sa ti-l indic si sa-l poti folosi la conversia materialelor cu un alt soft ... cerintele video s-au modificat in ultima perioada, au aparut codecuri mai performante (care comprima mai mult si ofera o calitatea mai buna) si Nikon le-a mai schimbat ...

http://www.brorsoft.com/how-to/import-nikon-mov-into-windows-movie-maker.html ... poate te ajuta.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: editare cu ViewNX 2

Mesajde Adi C. » Mie Sep 28, 2016 3:51 pm

........
Fisierele video utilizeaza un asa-zis codec care comprima imaginile din care e facut; .......
http://www.brorsoft.com/how-to/import-nikon-mov-into-windows-movie-maker.html ... poate te ajuta.[/quote]


multumesc mult, am descarcat pana la urma windows movie maker, si am si cumparat versiunea full :) ca nu stiu sa "sparg" softuri; deci s-a rezolvat.
Adi C.
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Sep 23, 2016 6:09 pm


Înapoi la Filme cu aparate foto Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron