Acum este Joi Mar 28, 2024 10:30 am

Articole Nikonisti.ro

Mini studio ?

Abstractul conceptualizat in imagini

Mini studio ?

Mesajde r2d2ro » Vin Aug 20, 2010 1:02 pm

salutare,
As avea nevoie de parerea unor profesionisti...
As vrea sa-mi incropesc un mini studio ... in garaj :)(acolo am eu loc...ce sa fac). Nu sunt deloc bine documentat...de asta va rog sa-mi dati o parere.
Acoperisul este din ondulina transparenta...ceea ce-l face destul de luminos in special dimineata -> pranz.
In fine... Nu as avea prea multi bani de blitzuri de studio si aparatura de specialitate...uite ce as vrea sa fac:
sa imbrac peretii pe care pica lumina in rigips, apoi sa cumpar un fundal alb si unul negru(sau sa le improvizez din ceva)pentru inceput, apoi in locul blitzurilor sa instalez 4 neoane pe tavan si cateva portabile. Ma gandesc ca astfel voi putea avea creea o lumina buna pentru poze, pe care cu ajutorul celor portabile sa o aranjez cum imi convine...
As vrea initial sa incerc sa fac stock photo...
Uneori si pe mine ma infunda rasul la ideea asta...dar, ma framanta ideea... Am un D80+tamron 17-50 + 50mm1.8 si va urma probabil un 55-200VR.
Deci...am vreo sansa? :oops:
r2d2ro
 
Mesaje: 93
Membru din: Lun Sep 14, 2009 11:32 am

Re: Mini studio ?

Mesajde ClaudiuC » Vin Aug 20, 2010 2:00 pm

Nu stiu cum o sa te descurci cu lumina de la neoane! :) In rest..ce sa zic.. bafta! Anunta-ne cand ai reusit ceva! :)
Avatar utilizator
ClaudiuC
 
Mesaje: 246
Membru din: Mar Iul 20, 2010 8:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mini studio ?

Mesajde parpa_tupac » Vin Aug 20, 2010 3:01 pm

legat de neoane...da un telefon la F64 si poate iti spun ei ce neoane au pus ei in noul lor studio
pozele ies perfect si cu Auto WhiteB
am vb cu persoana care s-a ocupat de amenajarea(constructia) studioului si spunea ca au costat o groaza de bani neoanele dar merita.in rest las pe cei profesionisti sa te indrume mai departe

succes
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Mini studio ?

Mesajde r2d2ro » Vin Aug 20, 2010 8:56 pm

Am incercat sa folosesc becuri din alea "economice" :) de puterea celor de prin studio (> 35 W), asa ca un test. In jurul lor am pus un fel de palnie (din parasolar de masina :D ) pentru directionarea spotului luminos si ajutat de inca 2 blende am reusit o iluminare relativ buna ...am sa pun in curand sa vedeti... nu stiu. Speram sa dau de cativa care chiar fac stock foto...sa-mi impartaseasca si mie din secretele studiourilor pe care le folosesc...
Anyway...o sa postez poze in curand ;)
r2d2ro
 
Mesaje: 93
Membru din: Lun Sep 14, 2009 11:32 am

Re: Mini studio ?

Mesajde Magix » Sâm Aug 21, 2010 7:12 am

ai mentionat mai devreme ca ai vrea sa faci un perete al si unul negru , eu as sugera sa il faci gri deoarece griul il poti transforma in orice culoare doresti tu cu un singur blit( alb, negru , rosu , etc) .....

Cand termini studioul sper ca ne inviti si pe noi ;) bafta in continuare
Pentru inceput Nikon D70,cateva obiective,un blit si este de ajuns
Imagine
Magix
 
Mesaje: 41
Membru din: Vin Apr 23, 2010 8:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mini studio ?

Mesajde sorinsava » Sâm Aug 21, 2010 10:41 am

Magix scrie: eu as sugera sa il faci gri deoarece griul il poti transforma in orice culoare doresti tu cu un singur blit( alb, negru , rosu , etc) .....

Si negru nu il poti face orice culoare?

@r2d2ro: merg si alea normale economice, exista si unele pt foto-video. Sunt mai scumpe dar lumina are WB controlat intre becuri diferite si CRI mai mare.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Mini studio ?

Mesajde cristiansergiu » Vin Dec 03, 2010 8:20 pm

daca folosesti kumina naturala si cea de la neoane vei avea doua temperaturi de culoare
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca


Înapoi la Fotografie conceptuala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori