Acum este Joi Mar 28, 2024 10:09 am

Articole Nikonisti.ro

inlocuire trusa DSLR - sfaturi va rog.

Diverse despre Nikon

inlocuire trusa DSLR - sfaturi va rog.

Mesajde bogdas78 » Lun Feb 13, 2017 1:41 pm

Buna ziua,

Sunt in posesia unei truse foto DSLR Nikon continand urmatoarele:

- Nikon D7100
- Obiectiv 17-55 f2.8 si 70-300 f4 - 5.6
- blitz SB-700

Mai am un trepied solid si niste filtre high end. Toate astea le-am achizitionat crezand ca imi va place fotografia si va deveni hobbyul meu preferat. Nu s-a intamplat asa si daca scot aparatul la lumina de doua ori pe an e mare lucru.

Va rog sa-mi dati un sfat: cu ce aparat compact sau bridge sa schimb aceasta trusa care sa-mi ofere calitate cat mai apropiata de DSLR dar fara bataia de cap (schimb obiective, ajustari non stop, spatiul enorm ocupat, timpul pierdut cu postprocesarea in Lightroom or photoshop, etc...)

Va multumesc.
bogdas78
 
Mesaje: 130
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 8:06 pm

Re: inlocuire trusa DSLR - sfaturi va rog.

Mesajde Tachodiag » Lun Feb 13, 2017 1:59 pm

Prima data vinde tot ce ai . Cu banii obtinuti nu-ti va fi greu sa te hotarasti ce sa iei. Ramane si pentru o vacanta dupa aia...
Profitul e moartea pasiunii...
Tachodiag
 
Mesaje: 51
Membru din: Joi Ian 26, 2017 7:09 pm

Re: inlocuire trusa DSLR - sfaturi va rog.

Mesajde CosminD » Lun Feb 13, 2017 5:20 pm

este bine ca ai ajuns din timp sa-ti dai seama ca nu ai nevoie de ceva mare, greu si scump. Eu a trebuit sa ajung la o geanta de 6kg si muuulti bani ca sa-mi dau seama ca nu am nevoie de asa ceva (pt vacante cel putin, nu zic aici de utilizare profesionala). Iti recomand cu cea mai mare caldura Panasonic LX15 sau Canon G7X mk II pentru vacante si iesiri in oras. Il vei lua mult mai des cu tine crede-ma . Si eu am avut un Olympus XZ-2 si mi-a placut foarte mult, il luam deseori cand nu aveam chef sa iau "namila" :) Trebuie sa apara insa si Panasonic LX 200 si Canon G1X mk III , poate mai poti astepta putin.
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: inlocuire trusa DSLR - sfaturi va rog.

Mesajde Georgescu Vlad » Lun Feb 20, 2017 9:09 pm

Eu am trecut la Fujifilm si ti-as recomanda cu caldura un Fuji X-E2 cu obiectivul de "kit" 18-55mm 2.8-4. Ca si calitate a imaginii o sa fie cel putin la fel de bun ca D7100, pentru ca senzorul este tot APS-C ca la DSLR-uri, kit-ul va fi mult mai usor, obiectivul si camera sunt amandoua construite din metal, iar obiectivul este printre cele mai sharp pe care le-am folosit. Si am folosit cateva.

Jpeg-urile direct din camera vor fi mult mai bune decat cele produse de D7100, deci nu vei avea nevoie de procesare daca chiar nu iti doresti. Poti sa cumperi kit-ul asta pentru banii pe care ii primesti doar pe D7100, deci cu ce mai iei si pe obiective poti sa faci o vacanta, cum zicea cineva mai sus. Va trebui sa cumperi 2-3 baterii extra, pentru ca vizoarele astea digitale consuma mult, dar sunt multe optiuni "third party", chiar si la f64.

Cateva exemple facute cu XE2. Eu acum il car cu mine cam peste tot.
Fişiere ataşate
 XE21855.jpg
 XE21855-2.jpg
 XE21855-3.jpg
http://www.vladgphoto.com

Fuji X-T2 & X-E2, Fujinon 10-24mm f4 OIS, Fujinon 14mm 2.8 R, 35mm f2 WR, 90mm f2 WR
Avatar utilizator
Georgescu Vlad
 
Mesaje: 105
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 1:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: inlocuire trusa DSLR - sfaturi va rog.

Mesajde CosminD » Mar Feb 21, 2017 12:58 pm

si eu ma gandisem la Fuji pentru mine Vlad. La un T20 mai ales. Insa pe urma m-am gandit ca poate iar ma apuca nebunia si o sa mai vreau 2-3 obiective, un flash etc :lol: Asa ca strict pentru vacante si iesiri in oras, diverse aniversari o sa merg pe un aparat compact. Mai ales Panasonic LX 200 si Canon G1X mk III suna foarte, foarte interesant si ambele o sa apara in curand (am fost mai demult pe punctul de a cumpara un LX100 , dar parca ii mai lipseau unele lucruri pentru a fii compactul "aproape" perfect, asa ca am decis sa astept modelul urmator ) :)
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: inlocuire trusa DSLR - sfaturi va rog.

Mesajde Georgescu Vlad » Mar Feb 21, 2017 1:45 pm

Stiu ce zici :lol: Eu acum am un XT2, XE2 si 3 obiective, iar tot echipamentul Nikon e la vanzare, pentru ca am vrut sa reduc din greutatea si dimensiunea echipamentului. Deocamdata mai am nevoie de un obiectiv de portret pentru kit-ul Fuji, dupa care ar trebui sa fiu ok, dar parca vad ca nu o sa ma opresc acolo..ca daca stau eu asa sa ma gandesc, obiectivul de 27mm e atat de mic ca poti sa il iei in buzunar, oriunde mergi, si nici nu e asa scump. Si parca ar fi super sa am si un 55-200 atunci cand sunt in vacanta pe undeva si am nevoie de ceva mai lung....si uite asa ma intorc de unde am plecat :shock:
http://www.vladgphoto.com

Fuji X-T2 & X-E2, Fujinon 10-24mm f4 OIS, Fujinon 14mm 2.8 R, 35mm f2 WR, 90mm f2 WR
Avatar utilizator
Georgescu Vlad
 
Mesaje: 105
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 1:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: inlocuire trusa DSLR - sfaturi va rog.

Mesajde CosminD » Mar Feb 21, 2017 2:43 pm

da, pai un 56 1.2 n-ar fi rau intr-adevar pentru portrete, iar cel Fuji e deja legendar. Iar pentru vacante mi se pare suficient 18-55 si 55-200. Poate doar in unele locatii ar merge si un 10-24 in completare pe partea de wide. Vezi, deja se ajunge din nou la o greutate apreciabila... , poate de aia pare o idee mai buna folosirea unei compacte performante in vacante si iesiri in oras. Macar cu aia nu te mai poate tenta nimic. Poate doar un mic flash de buzunar :lol: Stiu un fotograf care face fotografii pentru reviste si ghici cu ce se duce in vacante ? Doar cu iphone-ul ! :) Este satul pana peste cap de scule , ca si mine de altfel. Eu de la un varf de 6kg (abia puteam sa-l iau ca bagaj de mana), plus ca ma durea spatele, gatul, umerii tot tot carand atatea ore/zi timp de cate o saptamana , facut anul trecut downgrade si am ajuns la 3kg in ultimul concediu (apropo, cine vrea un 18-140vr sa-mi dea PM ;) ) si a fost mult mai ok. Insa tot cam mult mi s-a parut sincer asa ca acum vreau neaparat sub 1kg. Never mai mult de atat , in vacanta omul trebuie sa se distreze , nu e la job :mrgreen: Din fericire exista solutii in ziua de astazi (1", 4/3 sau mirrorless), pentru a nu reduce prea mult calitatea imaginii.

PS: apropo, cum sta T2-ul comparativ cu D750 ? Ca si calitatea imaginii am vazut ca pare foarte ok in review-uri , numai ca nu stiu cum sta cu af-ul , mai ales in low light. Crezi ca ar face fata in conditii de eveniment in restaurante si biserici intunecate ?
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: inlocuire trusa DSLR - sfaturi va rog.

Mesajde Georgescu Vlad » Mar Feb 21, 2017 4:09 pm

Hai ca iti raspund in privat ca sa nu ii deturnam topicul omului :D
http://www.vladgphoto.com

Fuji X-T2 & X-E2, Fujinon 10-24mm f4 OIS, Fujinon 14mm 2.8 R, 35mm f2 WR, 90mm f2 WR
Avatar utilizator
Georgescu Vlad
 
Mesaje: 105
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 1:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: inlocuire trusa DSLR - sfaturi va rog.

Mesajde f3br4 » Lun Feb 27, 2017 9:25 pm

Off topic: Poti raspunde aici...ca e interesant.

On topic: Aceeasi problema o aveam si eu: ajunsesem la 4kg +, asa ca am luat pentru concedii si street un Fuji X-T10 + 27 mm si sunt foarte fericit. Singurul inconvenient e ca nu ma pot baza pe af-c, dar nici nu-l folosesc prea des.
f3br4
 
Mesaje: 454
Membru din: Vin Iul 27, 2012 10:42 pm

Re: inlocuire trusa DSLR - sfaturi va rog.

Mesajde Georgescu Vlad » Lun Feb 27, 2017 11:49 pm

Pai concluzia mea era ca XT2 este destul de bun ca si autofocus ca sa faca fata la evenimente. Acum depinde mult si de stilul fiecaruia. Sunt fotografi care folosesc XT1 la evenimente si fac poze splendide, dar stilul pe care il au le permite sa lucreze eficient cu autofocusul mai slab.
Am facut un test de autofocus, nimic stiintific, in casa, de pe hol, am focalizat in living room care era la vreo 12m distanta, iar XT2 a reusit fara nicio problema sa blocheze focusul pe un colt de perete (cu destul contrast, o parte luminata una in umbra), pe cand D750 nu a putut, vana in continuu si pana la urma a trebuit sa fac focusul pe o planta de langa acel perete. Pana acum nu am simtit nevoia sa scot Fuji-ul din modul 'normal' si sa il trec pe 'boost', care face focalizarea si mai buna.
Ca si calitate a imaginii, este foarte bun, aproape la fel de bun ca D750. Diferenta este ca XT2 are un pic mai mult zgomot la ISO ridicat, dar in ciuda acestui lucru, are o textura placuta iar imaginile vor fi mai sharp, deoarece focusul este mai precis. O alta chestie care imi place este ca spre deosebire de Nikon, Fuji nu produce 'colour noise', care la Nikon este pronuntat la ISO ridicat.
Ce nu imi place la XT2 este ca si cu acest senzor nou de 24mpx detaliile fine sunt compromise si primesc textura aia ca de ceara...Cel putin cand tragi Jpeg. Maine dimineata plec la mare si vreau sa fac niste peisaje cu XT2, pe care le voi trage RAW, tocmai ca sa studiez cum se comporta cu detaliile precum textura nisipului, iarba, valuri, etc.

Oricum, per total sunt multumit si am observat ca imi face mai mare placere sa fotografiez cu Fuji decat cu Nikon. Este un proces mai 'distractiv'
http://www.vladgphoto.com

Fuji X-T2 & X-E2, Fujinon 10-24mm f4 OIS, Fujinon 14mm 2.8 R, 35mm f2 WR, 90mm f2 WR
Avatar utilizator
Georgescu Vlad
 
Mesaje: 105
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 1:57 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori