Acum este Joi Mar 28, 2024 6:00 pm

Articole Nikonisti.ro

Trigger Blitz

Blituri externe de la Nikon

Trigger Blitz

Mesajde gabiu » Sâm Feb 18, 2017 5:11 pm

Salutare,
Am un blitz Speedlight SB-700 si un aparat D5300.
Ma intereseaza sa pot declansa blitz-ul remote. Am gasit ceva triggere radio de la diferiti producatori (Nissin, Yongnuo). Din cate stiu blit-ul Nikon poate fi declansat radio de catre aparatele care au trigger incorporat. Vreau sa stiu daca iau un trigger Youngnuo am nevoie si de slave, sau stie sa comunice direct cu SB-700?

Merci,
Gabriel
gabiu
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Feb 18, 2017 5:08 pm

Re: Trigger Blitz

Mesajde moaartea » Dum Feb 19, 2017 1:59 am

din cate stiu eu 5300 nu are modul commander. deci poti doar sa folosesti modul su4 de pe sb700 daca vrei sb700-le doar sa declanseze si e ok sa iti setezi tu puterea manual de pe spatele blitului.

daca vrei sa setezi puterea la blitz de pe aparat, daca ai nevoie de ttl sau hss, atunci iti recomand triggerul yn622n-tx si o sa ai nevoie si de un reciver yn622n care sa il pui la sb700.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Trigger Blitz

Mesajde StefanSC » Dum Feb 19, 2017 2:12 am

In primul rand, din cate stiu, SB-700 are mod SU-4: https://www.dpreview.com/forums/post/39393499 care ii permite sa fie declansat optic de un alt blitz. Poti incepe cu asta, fara sa dai bani (pui blitul lui D5300 pe manual, putere minima, SB-700 in SU-4 si vezi ce iese).

Mai departe, daca doresti triggere, ai mai multe posibilitati:

Radio fara TTL (expunere automata) de la Yongnuo

Radio cu TTL (expunere automata) de la Pixel King sau similare

SB-700 nu suporta declansare Radio de unul singur (doar Infrarosu). De aceea, pentru radio, vei avea nevoie de trigger si reciever.

Pentru a-l declansa cu IR, vei avea nevoie de SU-800 sau un alt blitz Nikon, minim SB-500. Sau un aparat de clasa superioara (D7000 sau mai sus).

P.S: D5300 NU este capabil de HSS. Daca e nevoie de folosire de diafragme foarte mari fara HSS, se poate folosi un filtru Vari-ND pentru a evita supra-expunerea.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Trigger Blitz

Mesajde dordeduca » Mie Iun 06, 2018 3:31 pm

iti pot spune ca am yn622n si sunt super performante, daca vrei mai multe comenzi iti trebuie yn622n-tx. Depinde pentru ce vrei sa le folosesti. Daca vrei sa lucrii in lumina multa cu declansari cu viteza mare de declansare iti trebuie hss (hiper speed sinc) adica declansari la viteaza mare. Aceste tipuri de declansari le folosesti in lumina puternica ziua.
Avatar utilizator
dordeduca
 
Mesaje: 95
Membru din: Lun Aug 15, 2011 9:17 pm


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron