Acum este Joi Mar 28, 2024 5:06 pm

Articole Nikonisti.ro

În impas cu filtrele...

Diverse despre Nikon

În impas cu filtrele...

Mesajde Ferenczi76 » Mar Feb 28, 2017 9:04 pm

Bună

Aș dorii să achiziționez un filtru pentru un nikon 28-300 f/3.5-5.6G ED VR
Am pus ochii pe acest filtru:
link magazin online
pentru că multă lume l-a lăudat (cică e printre cele mai bune filtre din lume).
Întrebarea mea este dacă are cineva acest filtru și cum se compoartă vis-a-vis de un Hoya HD Pro Slim?

Mulțumesc anticipat
Ferenczi76
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Aug 24, 2015 2:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: În impas cu filtrele...

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Mar 01, 2017 8:36 am

Ochiometric sunt si se comporta la fel; singurul avantaj al filtrelor HD este sticla ceva mai rezistenta (exista 3 serii de HD, fiecare mai rezistenta ca precedenta), dar pentru uz normal nu e nevoie de HD. (daca ai fotografia la un raliu unde exista riscul ca masinile sa improaste cu magadam spectatorii/fotografii de pe margine atunci poate ar fi util un HD).

Personal, pe 77mm, eu folosesc un Cokin Armonie care are "sticla" din plastic/policarbonat si n-am avut nicio problema chiar si in zile cu vint si praf, iar polarizarea e identica (ochiometric) cu cea facuta de un Hoya Pro1 pe care il am in versiunea de 67mm; parca si curatarea filtrului e mai facila la cele din plastic vs. filtre din sticla. Asta nu inseamna ca orice filtru din plastic e mai bun ca unul din sticla ... si nici viceversa!

Cel ales de tine e foarte bun, dar mi se pare cam scump; e posibil sa gasesti un SH la un pret mai bun ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron