Acum este Vin Mar 29, 2024 12:39 am

Articole Nikonisti.ro

Sony A9, primul mirrorless PRO & inceputul sfarsitului DSLR

Diverse despre Nikon

Sony A9, primul mirrorless PRO & inceputul sfarsitului DSLR

Mesajde CosminD » Vin Apr 21, 2017 5:41 pm

Nu stiu cati dintre voi ati vazut sau poate unii nu au iesit inca din starea de soc , insa acum doua zile , in 19.04.2017 (o sa fie considerata zi istorica in viitor) a iesit Sony A9 , primul mirrorless cu adevarat profesional. Adica mai exact este facut sa bata Nikon D5 si Canon 1D X II ! Si asta la un pret mai mic. Si inainte de a-mi sari tot forumul Nikon in cap va invit sa cititi despre noul OZN si o sa vedeti cat de depasite par deja dslr-urile actuale (sunt precum o masina cu carburator pe langa una din anul 2017- care consuma mult, vibreaza, nu e la fel de fiabila de multe ori etc)

https://www.dpreview.com/news/1308959313/the-sony-a9-is-a-24mp-sports-shooting-powerhouse
https://www.ephotozine.com/article/sony-alpha-a9-hands-on-preview-30857
http://www.sonyalpharumors.com/the-a9-is-the-dslr-killer-there-is-no-turning-back-now/

Internetul efectiv a explodat ! https://www.youtube.com/results?search_query=sony+a9 , incat acum chiar se vorbeste despre disparitia dslr-urile dupa anul 2020 :) http://www.fujirumors.com/end-dslrs-2020-sony-a9-vs-fujifilm-gfx-specs-comparison-answering-ultimate-x-camera-questions/

Pana la urma mie personal nu imi pare rau deloc daca Nikon si Canon ar da faliment in cativa ani , a fost alegerea lor sa nu inoveze si decat sa faca schimbari minore de la o generatie la alta (mai rau, la Nikon chiar s-a dus draq controlul calitatii), apoi sa astepte clientii ("fraierii" dupa cum probabil ne numesc ei) sa le cumpere produsele . O sa-i multumim lui Nikon in viitor (daca aceasta firma nu va mai exista) pentru ca a introdus unele dintre primele mirrorless-uri (seria 1) , o data cu Olympus , chiar daca din pacate pentru ei a fost DOA (dead on arrival) , datorita marimii senzorului mult prea mica. Canon a mai avut cate o incercare in ultimii ani , cam timida ce-i drept , cu seria M , Panasonic si Olympus sunt foarte ok, insa le-as folosi produsele mai mult pt hobby si vacante data fiind marimea senzorului si calitatea imaginii obtinuta (am zeci de foldere pe pc de la majoritatea modelelor de dslr-uri si mirrorless-uri, cu samples din cate 3-4 review-uri fiecare , deci nu vorbesc din auzite) , insa cei care au condus in lupta pentru inovatie au fost Fuji (au calitatea imaginii foarte buna, jpeg-uri si culori frumoase, obiective excelente si fac o gramada de update-uri de firmware, prin care un body aproape ca devine alt model dupa 2-3 ani!) si mai nou Sony , care are avantajul senzorului full frame (exceptam inca Fuji-ul medium format, care este scump si o raritate inca) si ca foloseste ibis, asemenea body-urilor 4/3. :)
Sa vedem ce va urma in anii urmatori , viitorul pentru noi , consumatorii suna bine. Eu personal chiar as vrea sa vad fotografi PROFESIONISTI in viitor cu aparate mici si usoare Sony , Fuji etc Nu sunt deloc de parere ca trebuie sa ai o ditamai "namila" de gat pentru a fi fotograf profesionist . Voi ce parere aveti ?

PS: nu m-ar mira sa-mi inchida Nikon topicul :)
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Sony A9, primul mirrorless PRO & inceputul sfarsitului D

Mesajde r.s. » Vin Apr 21, 2017 6:12 pm

pfff. aparatul meu are mai multe decat am nevoie. filmare, ecran rabatabil, si inca vreo 30 de functii pe care nu le folosesc niciodata. mai am cumva convingerea ca in 8 din 10 cazuri aparatul e mai destept decat posesorul. abia daca stie de unde sa-l apuce. victime sigure pt marketing si consumerism. cat despre mici si usoare, sa fim seriosi, nu e deloc asa
r.s.
 
Mesaje: 230
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 6:32 pm

Re: Sony A9, primul mirrorless PRO & inceputul sfarsitului D

Mesajde moaartea » Vin Apr 21, 2017 9:03 pm

se stia de ceva timp ca in cativa ani nu o sa mai fie dslr-uri....problema era cand se va intampla asta....pana acum cea mai mare problema cu mirorless era focusul care era MULTTTT mai lent decat la dslr, si viteza de sincronizare cu flash-urile si viewfinder-ul electronic,care nu se compara cu reflex....

ramane de vazut in practica daca autofocusul este suficient de rapid si corect, cat de bun este senzorul in conditii de iluminare mai slaba, si cat de bun(rapid si precis) e autofocusul in conditii de iluminare redusa


din punct de vedere al ergonomiei eu personal inca prefer nikon/canon, sony pt mine nu are o ergonomie prea buna,parerea mea personala.

cea mai mare problema dupa mine cu sony este .... obiectivele....care inca sunt foarte putine in comparatie cu canon/nikon....


p.s. intrebarea este cat de bine functioneaza focusul pe body-urile de la sony cu obiectivele nikon, bineinteles cu adaptorul de la Commlite....daca functioneaza bine s-ar putea in viitor cei care au deja mai multe obiective nikon/canon sa ii vedem cu body sony si obiective nikon/canon
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Sony A9, primul mirrorless PRO & inceputul sfarsitului D

Mesajde Plesoianu Marius » Sâm Apr 22, 2017 12:59 pm

O versiune intermediara A9 fara functiile sport m-ar face intr-adevar sa trec pe mirrorless. A9 e mai ieftin decat D5, as spera ca si versiunea fara 20 fps sa fie o leaca mai ieftina decat D750. :mrgreen:
Sunt constient ca obiectivele sunt mai scumpe dar in afara de un 28/35 cuplat cu un 85 nu cred ca o sa am nevoie de mai mult.
Din ce am vazut in multe videouri pe yt, a7r2 face focus singur fara probleme pe ochi, treaba asta m-ar scape de multe batai de cap fata de dslr-uri.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sony A9, primul mirrorless PRO & inceputul sfarsitului D

Mesajde CosminD » Sâm Apr 22, 2017 4:47 pm

r.s. scrie:cat despre mici si usoare, sa fim seriosi, nu e deloc asa

A9 concureaza direct cu Nikon D5 si Canon 1D X mk II , care sunt de doua ori mai mari si cantaresc mai mult decat dublu , adica 1,4 si 1,5kg . Chiar si impreuna cu grip si inca doi acumulatori Sony-ul are sub 1kg

moaartea scrie:se stia de ceva timp ca in cativa ani nu o sa mai fie dslr-uri....problema era cand se va intampla asta....pana acum cea mai mare problema cu mirorless era focusul care era MULTTTT mai lent decat la dslr, si viteza de sincronizare cu flash-urile si viewfinder-ul electronic,care nu se compara cu reflex....

pai se pare ca toate vechile neajunsuri au rost rezolvate cu noul varf de gama. Atat af-ul, care din ce am vazut in videoclipuri este senzational , cat si vizorul electronic , noul etalon in domeniu EVF . Iar cu flash-ul, toate modelele mid-high-end au HSS ...

moaartea scrie:din punct de vedere al ergonomiei eu personal inca prefer nikon/canon, sony pt mine nu are o ergonomie prea buna,parerea mea personala.

m-am jucat cu ceva modele mirrorless la F64 acum cateva luni iar ergonomia lui Fuji X-T2 , cat si lui A7 II , o parte din modelele care erau expuse, era excelenta . Chiar nu as simti deloc lipsa unul dslr folosind asa ceva. Alte modele precum A6500 da, intr-adevar. Chiar daca aparent este plin de "bunatati" are o ergonomie foarte slaba, ii lipsesc o gramada de rotite , butoane fn si functii "pro" gen dual card si weather sealing . Insa noul A9 copiaza multe de la Fuji si Nikon de exemplu (rotita din stanga sus, joysktick-ul etc) si nu este un lucru rau deloc :)

moaartea scrie:cea mai mare problema dupa mine cu sony este .... obiectivele....care inca sunt foarte putine in comparatie cu canon/nikon....

Sony a inceput sa recupereze rapid terenul pierdut fata de alte firme si a lansat in ultimul an vreo 6-7 noi obiective , astfel incat acum are o gama aproape ok http://www.sony.com/electronics/lenses/t/camera-lenses?cameramount=e-mount&sensor-lens=35mm-full-frame . Se gasesc in oferta lor atat 24-70 , cat si 70-200 , atat 2.8 , cat si F4 , plus o gramada de obiective fixe 1.4 si 1.8 , un macro si diverse. Ce le mai lipseste practic sunt inca vreo doua wide-angle(un 16-35 2.8 si inca unul mai wide de 16mm) , un fish-eye , vreo doua Tilt&Shift si vreo 3-4 super tele , pentru fotografii de sport si wildlife . Anul acesta parca vad ca o sa apara cel putin jumatate dintre ele :)

Plesoianu Marius scrie:O versiune intermediara A9 fara functiile sport m-ar face intr-adevar sa trec pe mirrorless. A9 e mai ieftin decat D5, as spera ca si versiunea fara 20 fps sa fie o leaca mai ieftina decat D750

+1 pentru un A9 cu 10 fps-uri si jumatate de pret fata de versiunea cu 20 :mrgreen:
+1 si pentru eye autofocus , care functioneaza deja bine pe modelele Sony mai vechi , https://www.youtube.com/watch?v=rc2aiR9LIx8 , https://www.youtube.com/watch?v=Yi_PyJDj98Y , iar noul model se pare ca este chiar mai bun in aceasta privinta , deci este super ;)

Concluzie :
- prin noul A9 Sony a ascultat toate criticile clientilor si a bagat in noua "bestie" toate bunatatile : af super tare , are dual card, vizorul este mare, clar si fara black-out , bateria este pentru prima data comparabila cu cea a dslr-urilor (scriau unii fotografi, care au avut aparatul pentru teste preliminare, ca i-a tinut 1500-2000 cadre cu o incarcare ! ) , filmarea este la nivelul obisnuit Sony , adica super buna https://www.youtube.com/watch?v=4RY7slunaYY . Ce minusuri are momentan inafara de pret ? Nimic din cate vad eu. Asteptam noi modele mai accesibile (inlocuitorul lui A7 II) si unele modele cu rezolutie mare, potrivite pentru fotografii de studio/portret/peisaj si noi obiective desigur. Viitorul pare ca suna mirrorless si asta o spune cineva care facea misto de cei care foloseau Sony acum 5-6 ani :lol: Sper ca si Fuji sa continue strong , imi place de ei ca au preturi mai accesibile si produse foarte bune(chiar astept o promotie buna la T20 pentru a achizitiona unul ca aparat de vacanta/iesiri in oras)
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Sony A9, primul mirrorless PRO & inceputul sfarsitului D

Mesajde moaartea » Sâm Apr 22, 2017 11:53 pm

CosminD scrie: pai se pare ca toate vechile neajunsuri au rost rezolvate cu noul varf de gama. Atat af-ul, care din ce am vazut in videoclipuri este senzational , cat si vizorul electronic , noul etalon in domeniu EVF . Iar cu flash-ul, toate modelele mid-high-end au HSS ...


sony ei au recunoscut ca din punct de vedere al fotografiei de studio, inca a7r ii este cel mai performant body pt acest gen de fotografie la ora actuala de la sony, pt gama dinamica si low light a7s ii este cel mai bun, tot a7s ii este cel mai bun la filmare in low light. intradevar a9 este cel mai bun daca vrei viteza si cat mai multe fps-uri, dar senzorul ramane de vazut ce e cu el..se pare ca in sfarsit rolling shutter nu va mai fi o problema ca la orice alt mirorless,dar si asta ramane de vazut,cat despre filmare....pacat ca au scos slog-urile si profilele din camera

oricum peste cativa ani probabil cand o sa se mai maturizeze acest tip de senzor atunci multa lume o sa treaca pe sony de la canon/nikon. de fapt inca de pe acum sunt destui care s-au schumbat
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Sony A9, primul mirrorless PRO & inceputul sfarsitului D

Mesajde StefanSC » Dum Apr 23, 2017 8:06 am

http://www.sansmirror.com/newsviews/sony-goes-further-upscale.html

Observatiile mele:

Cam multe '*' in anuntul celor de la Sony. Ma fac sa astept primele pareri mai avizate referitoare la noul aparat. Am impresia ca e un aparat de 4500$ care are specificatii ca unul de 6000 dar va performa ca unul de 3000 ;)

Inca sunt foarte multe gauri in obiectivele celor de la Sony. Iar ce obiective au sunt la fel de grele si mari ca cele pentru DSLR-uri FF. Prefer 1kg de aparat atasat la un 70-200 f2.8 de 1.5 kg decat 600g de aparat in configuratia asta. Tine de ergonomie.

Preturile la obiective in montura Sony sunt mai mari decat la Nikon. Auch.

Sony a cam ignorat obiectivele pt Sony E si s-a concentrat pe Sony FE (fix ca Nikon... si ce bine le-a mers :))

In momentul de fata sunt sigur ca inginerii de la Canikon stau si coc ce raspuns ar putea da acestei camere. Ca atare, nu m-as grabi sa ma arunc spre sistemul Sony.

Ma astept ca DSLR-urile sa ramana inca in zona high-end vreo 5-10 ani si miscarea spre mirror-less sa aiba loc la nivel low si mid-end (D3300-D7200) unde e volumul mare de vanzari si preturile sunt mici.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Sony A9, primul mirrorless PRO & inceputul sfarsitului D

Mesajde CosminD » Lun Apr 24, 2017 6:33 pm

moartea , ziceai mai sus ceva de adaptoare. Se pare ca exista destul de multe modele (mai ales pentru obiectivele Canon) , insa la A9 se reduce nr de cadre/s de la 20fps-uri la 10 si de asemenea va pierde eye af-ul.
Cat despre obiective don't worry , exista deja mai multe decat credeam pentru sistemul E link magazin online[]=Da&Marci[]=Samyang&Montura[]=Sony+E , dintre care 14 2.8 si 50 1.4 chiar au deja AF https://www.bhphotovideo.com/c/product/1296286-REG/rokinon_af_14mm_f_2_8_and.html , nu vad ce ce nu le-ar inlocui si pe cele vechi, care nu aveau af (24 1.4 , 35 1.4 , 85 1.4 , 135 2.0) :) Plus ca cei de la Sigma, daca acum 2-3 ani atunci cand erau intrebati cand vor scoate obiective pentru Sony E (fx, pt ca dx deja produc) ziceau ca probabil niciodata , de curant au spus ca probabil foarte curand ! :mrgreen: Deci pazea Canikon ! Nu mai trageti pisicul de coada si faceti ceva intr-adevar nou, inovator , nu cum v-ati batut joc de D7500 scotandu-i al doilea card de memorie si posibilitatea de a-i atasa grip !!! "Mare" update-ul lu' peste fata de D7200 ... Deci sincer, voi chiar meritati sa dati faliment. Si Canon la fel , au avut 4 ani ca sa inlocuiasca 5d MK III si ei au facut un mare fas , carduri de memorie antice (sd si cf de acum n ani) , tot nu i-au scos kktul ala de filtru AA , are anticul codec motion jpeg pt video si ditamai factorul crop, doar 1 fps in plus , aceleasi nr de puncte de focus etc etc . Pai mirrorless-ul unde a ajuns in 4 ani ? A ajuns din Trabant BMW ! :lol: In ritmul acesta sunt sigur ca in 4 ani o sa vedeti voi ca de nu or deveni DSLR-urile Trabanturile :lol: Tineti minte ce am scris aici si mai vedem dupa 2020.
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron