Acum este Joi Mar 28, 2024 11:49 pm

Articole Nikonisti.ro

Pareri despre RAW

Diverse despre Nikon

Pareri despre RAW

Mesajde cristone » Dum Iun 04, 2017 3:05 pm

Salutare!

Ma intereseaza o parere avizata pe urmatorul subiect, dar care sa nu vina de la admini ci de la utilizatori.
Care este probabilitatea ca pe doua imagini raw facute la intervale mari de timp, de ordinul lunilor, sa apara pete in acelasi loc? Ma interseaza sa aflu faca petele aparute in acelasi loc, cu aceeasi consistenta si dimensiuni ar putea fi altele in fotografia recenta decat sunt in fotografia veche.
Parerea mea este aceea ca daca sunt identice ca dimensiune si forma si apar in aceeasi pozitie, sunt aceleasi pete. Dar m-ar ajuta mai multe pareri. Poate nu am dreptate cu presupunerea asta si chiar m-ar ajuta sa aflu daca am sau nu.

Multumesc frumos.
cristone
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Iun 04, 2017 2:49 pm

Re: Pareri despre RAW

Mesajde Merlin » Dum Iun 04, 2017 5:26 pm

Pai e simplu! Ai praf sau ulei pe senzor ... probabil ai D 600 sau D7000 .. insa nici pentru alte modele nu bag mana in foc! ;)
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Pareri despre RAW

Mesajde cristone » Lun Iun 05, 2017 12:01 pm

:) Alte modele, da. :) Asta le ziceam si eu. Insa service-ul n-a auzit ca un client poate sa dovedeasca faptul ca au existat acolo (in cazul petelor de ulei, pentru ca praful nu ma deranjeaza) inainte de expirarea garantiei. Astia recheama in service milioane de masini, si baietii de la Skin sau Restart cum se numesc acum, fac pe habarnistii. :)
cristone
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Iun 04, 2017 2:49 pm

Re: Pareri despre RAW

Mesajde ajdajddlek123 » Mie Mai 31, 2023 3:41 am

The content is so positive, I feel that my heart is warming every moment I read it. Even if you read the article about twice or three times, it's not a waste of time at all. 안전놀이터
ajdajddlek123
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 31, 2023 3:27 am


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron