Acum este Joi Mar 28, 2024 4:20 pm

Articole Nikonisti.ro

D7500 vs. D500

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

D7500 vs. D500

Mesajde LiviuP » Mar Aug 08, 2017 9:10 pm

Salutare,

Dupa mai mult de 4 ani de cand folosesc D7100 consider ca a venit momentul unui upgrade. Avand in vedere ca nu doresc sa trec la FF, variantele pe care le am la dispozitie sunt cele 2 aparate mentionate mai sus (care de altfel au multe lucruri in comun).

Upgrade-ul doresc sa il fac din urmatoarele motive:
- vreau un senzor mai bun (ISO, DR)
- mi-as dori un AF mai bun, in special in conditii de iluminare scazuta
- time lapse-uri 4K direct din aparat (au amandoua)

Ca fotograf entuziast practic in special de fotografia de natura: macro, peisaje, animale, pasari (inclusiv in zbor desi sunt constient ca la acest capitol nu pot emite foarte multe pretentii cu echipamentul actual), time lapse-uri, etc.

Intrebarile si observatiile mele sunt:
- ca amator (care practica fotografia la modul serios dar nu traieste din fotografie) are sens sa dau 500 de EUR in plus pentru D500 pentru a beneficia de un auto-focus de clasa PRO? Din ce am citit pana acum despre cele 2 aparate acesta ar fi argumentul principal care ar cantari in favoarea lui D500. Totusi daca obiectivele nu sunt de clasa pro mai poate face o diferenta sistemul AF de 153 de puncte fata de cel (deja consacrat) de 51 de puncte?
- merita sa renunt la modurile U1/U2 pentru asa-zisele bank-uri de setari pe care le are D500? Din cat am inteles nu sunt foarte usor de utilizat deci in aparenta acesta ar fi un dezavantaj.
- alte argumente in favoarea lui D500 ar fi vizorul mai mare (1x versus 0.94x), buffer mai mare si rafala mai buna (nu prea conteaza in cazul meu, folosesc rafala destul de rar), 2 carduri (la D7100 nu foloseam modul backup deci nu conteaza prea mult).
- cat de mult conteaza ergonomia mai buna a lui D500 (modul de plasare a butoanelor, AF-ON, etc)?

Inca nu m-am hotarat deci orice raspuns e binevenit. Multumesc anticipat!

Liviu
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: D7500 vs. D500

Mesajde LiviuP » Mie Aug 09, 2017 10:00 am

Nici un raspuns? Sa inteleg ca nimeni nu a cumparat sau intentioneaza sa faca upgrade la unul din cele 2 aparate? De altfel nu prea am vazut topicuri legate de ele pe acest forum, ceea ce mi se pare putin ciudat. Poate nu m-am uitat bine.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: D7500 vs. D500

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Aug 09, 2017 10:41 am

Fa upgrade la D500 sau nu fa niciun upgrade.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: D7500 vs. D500

Mesajde Plesoianu Marius » Mie Aug 09, 2017 2:26 pm

D7500 e cam acelasi lucru ca D7100 cu imbunatatiri minore, iar senzorul de D500 nu e foarte diferit fata de cel de pe D7100, probabil procesorul de imagine, dar salvezi nef banuiesc.
D500 ar merita doar pentru autofocus si constructie, daca nu ai nevoie de un AF foarte potent mai bine ramai pe D7100.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D7500 vs. D500

Mesajde petru gr » Mie Aug 09, 2017 10:32 pm

Pentru ce faci tu d7500 este perfect.cu diferenta de bani iti mai iei un obiectiv
d700+d750+35f1.8g,50 f1.8d,80-200 f2.8d,,tokina12-24f4,lensbaby twist 60+olympus m4\3
https://www.facebook.com/Fotograf-Grapinoiu-Petru-1117832321567050/
petru gr
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Apr 17, 2017 4:54 pm

Re: D7500 vs. D500

Mesajde LiviuP » Joi Aug 10, 2017 3:41 pm

Multumesc pentru raspunsuri.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: D7500 vs. D500

Mesajde LiviuP » Lun Dec 31, 2018 2:53 pm

Pana la urma (dupa inca un an si cateva luni de la aceasta postare) am achizitionat D500. Primele impresii: SUPER APARAT. Focusul este foarte precis (chiar si in lumina putina), cat despre rapiditate acest lucru depinde si de obiectiv. Cu Tamron 70-300-le meu stiu ca nu prea pot emite pretentii si cu toate acestea se poate face o treaba ok chiar si cu acest obiectiv (ma refer la subiecte dinamice, la cele statice oricum obiectivul merge conform asteptarilor mele). In orice caz stiu ca o sa imi ia ceva timp pana sa ajung sa stapanesc sistemul AF asa cum imi doresc. E mult de invatat cu acest aparat!

Rafala...parca ar fi o mitraliera nu alta. Si momentan nici nu am card XQD, folosesc doar un SDHC Sony 260/100 de 32GB (a venit la pachet cu aparatul).

Cat despre ergonomie:
- imi place pozitionarea butoanelor desi inca nu m-am obisnuit cu ele (de exemplu mai am tendinta sa umblu in partea din spate a aparatului pentru ISO)
- vizorul este clar peste aparatele din clasa 7000 (mai mare, mai putin obositor pentru ochi)
- bank-urile de setari nu sunt foarte greu de configurat doar ca trebuie multa atentie atunci cand se face switching intre ele. O sa-mi ia ceva timp sa ma obisnuiesc mai ales ca nu toate setarile pot fi memorate acolo. In principiu o sa lucrez cu shooting bank-urile si probabil o sa folosesc 1-2 custom settings banks. Atentie, urmatoarele setari nu sunt memorate in bank-uri: AF, AF area, metering (matrix/spot), compensare expunere. Ele pot fi insa usor reglate din butoane si rotite.
- imi place touch-ul de la LCD, e foarte usoara navigarea prin fotografii. De asemenea se poate configura rotita din fata (sub-comanda) sa mearga din 10 in 10 cadre ceea ce face vizualizarea fotografiilor sa devina o joaca. Nu am inteles totusi de ce nu se mai pot vizualiza cadrele pe zile (mod calendar) dar probabil este o setare de facut.
- tastatura iluminata (inclusiv pozitia curenta a rotitei de selectie mod declansare - CH, CL, Q, single shot) e un lucru mai mult decat binevenit
- ecranul rabatabil este un lucru bun, nu stiu cat de des o sa am nevoie de el dar e bine sa fie acolo
- imi place foarte mult cum sta in mana aparatul. Este un feeling foarte placut. Faptul ca e mai greu decat D7XXX-urile e un lucru bun deoarece obiectivele mari vor fi mai bine echilibrate pe aparat.

SnapBridge: inca nu am configurat/testat.

Bateria rezista foarte bine. Am fotografiat timp de 2 zile: prima zi 2-300 cadre in interior, a doua zi 4-500 cadre afara in frig. Apoi am vizualizat/facut selectia cadrelor pe LCD timp de 45 de minute (mai aveam o linie pe baterie) pana sa "moara" complet acumulatorul. Display-ul a fost folosit intens si in timpul fotografierii cadrelor pentru a verifica focusul etc.

Sper ca aceste prime impresii sa fie utile cui doreste sa achizitioneze aparatul. Daca am scris lucruri inexacte imi cer scuze anticipat, momentan sunt si eu in procesul de "descoperire"/invatare.

Voi reveni cu alte impresii (si probabil si intrebari)

Un an nou fericit tuturor! La multi ani!

PS. E greu de comparat modurile U1/U2 cu bank-urile de setari. Fiecare are propriile avantaje si dezavantaje. O sa revin cu mai multe comentarii legate de acest aspect dupa ce ma voi mai obisnui cu aparatul.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron