Acum este Joi Mar 28, 2024 1:51 pm

Articole Nikonisti.ro

Schimbare sistem?

Diverse despre Nikon

Schimbare sistem?

Mesajde Koffer » Sâm Mar 17, 2018 7:02 pm

Buna seara,

Sunt putin indecis in legatura cu achizitionarea unui full frame.

Momentan fotografiez cu un Canon 70d, care se descurca onorabil, si o trusa formata din 3 obiective (un 85mm f1.8, 50mm f1.8, un sigma zoom). Ma intereseaza un full frame, insa noul 6D mark 2 mi se pare un aparat cu specificatii din trecut si un dynamic range slab, iar primul 6D este un aparat vechi.

Voi ce spuneti merita sa fac trecerea catre un alt brand (ex: nikon)?

Multumesc anticipat!
Koffer
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Mar 17, 2018 6:42 pm

Re: Schimbare sistem?

Mesajde bv01 » Sâm Mar 17, 2018 7:23 pm

Merită să treci la alt brand, adică la Sony. Găsești inclusiv adaptoare foarte bune ca să poți folosi în continuare obiectivele Canon.


www.fotocity.ro
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Schimbare sistem?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Mar 18, 2018 8:52 am

Koffer scrie:...
Voi ce spuneti merita sa fac trecerea catre un alt brand (ex: nikon)?
...


Da, daca iti permiti sa treci la D850 ... altfel, nu prea.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Schimbare sistem?

Mesajde StefanSC » Dum Mar 18, 2018 1:16 pm

@Koffer:
Depinde ce gen de fotografie faci. Daca 6D-ul ti se pare prea slab, poti incerca un 5D III (Eventual SH).

Din ce scrii, nu ai multi bani blocati in obiective deci nu vei avea pierderi mari la revanzare.
In tabara Nikon, D750/D810/D850 sunt aparate Full Frame extrem de competente (practic 5D IV este primul FF de la Canon care tine pasul cu ele, iar FF-urile de la Sony este cam cu jumatate de pas in urma corespondentului Nikon dpdv al performantelor brute - A7II vs D750, A7rII vs D810 respectiv A7rIII vs D850). Obiectivele sunt ceva mai scumpe decat in tabara Canon dar in ultima vreme si Canon au crescut preturile.

Ce se poate reprosa aparatelor Nikon e CTC-ul mai slab fata de media pietei :(.

P.S: ordinea in care le-as aborda ar fi asa: D810 daca e la o promotie sub 10000 RON, D750, D850. As evita D610-le.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Schimbare sistem?

Mesajde moaartea » Dum Mar 18, 2018 3:33 pm

Koffer scrie:Voi ce spuneti merita sa fac trecerea catre un alt brand (ex: nikon)?


din punctul meu de vedere,da,poti sa treci pe alt brand, si nu, nu nikon.

eu daca as schimba brandul as trece pe sony pt simplul fapt ca poti sa iti iei un adaptor si la inceput nu trebuie sa cumperi alte obiective, obiectivele le poti schimba in timp.

depinde ce tip de fotografie faci, pt landscape si fotografie comerciala/fashion/de produs unde ai nevoie de cati mai multi megapixeli poate as alege a7r ii(daca nu ma deranjeaza sa am doar un singur slot de memorie), sau daca ai bani a7r iii, sau de la nikon d850 (in ordinea asta), dar la nikon trebuie tinut cont ca o sa trebuiasca sa iti schimbi si obiectivele si sa le vinzi pe cele de la canon

pt orice altceva de la evenimente,portrete si orice altceva in general (in afara de sport) as alege a7 iii.
dupa mine a7 iii este compromisul ideal, sigur mai are unele probleme/deficiente dar pt banii care costa nu exista ceva mai bun, nici macar sa se apropie de el.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Schimbare sistem?

Mesajde bv01 » Dum Mar 18, 2018 5:47 pm

StefanSC scrie:FF-urile de la Sony este cam cu jumatate de pas in urma corespondentului Nikon dpdv al performantelor brute - A7II vs D750, A7rII vs D810 respectiv A7rIII vs D850). Obiectivele sunt ceva mai scumpe decat in tabara Canon dar in ultima vreme si Canon au crescut preturile.


Cred că ai vrut să zici "sunt", dar chiar și așa nu prea e adevărat ce afirmi. De asemenea, adaptoarele pentru obiectivele Canon sunt super OK, deci pentru o migrare costurile sunt minime.


www.fotocity.ro
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Schimbare sistem?

Mesajde StefanSC » Dum Mar 18, 2018 11:37 pm

Imi cer scuze, am editat postul original in viteza si mi-a scapat un este/sunt. Voi fi mai atent pe viitor.

Tot ce pot sa spun referitor la Sony seria A vs Nikon e ca , daca vrei sa filmezi cu senzori FF, Sony sunt cam imbatabili. Dar daca vine vorba de fotografie, te vei lovi de tot felul de ciudatenii, cum ar fi lipsa intervalometrului, functii care nu merg cand ar trebui (buton de AF care nu merge cand golesti buffer-ul) samd.
Calitatea imaginii este aceeasi, iar AF-ul Nikon inca este 'best in class'', chiar si batranul CAM3500, asa ca , pentru fotografie, eu unul as merge pe Nikon. Cand tragi in paralel cu doua camere de la producatori diferiti, producatorul care are experienta si traditie va iesi in evidenta.

Chestia cu adaptoarele e cu dus si intors. De regula adaptoarele introduc o toleranta in plus care poate roti planul de focus si duce la scaderea calitatii imaginii finale. Iar un adaptor bun costa de la 2000 de lei in sus. Deja, la ce obiective are initiatorul, e mai ieftin sa le vanda si sa ia obiective native.

Si daca vorbim de obiective native, trebuie mentionat faptul ca, in general, obiectivele Sony sunt cam la fel de mari ca cele pt Nikon, ies cam la fel de bine in teste, dar sunt cam peste tot mai scumpe decat cele Nikon. Si in plus, monturii FE ii lipsesc chestii foarte misto gen Nikkor 18-35 si 200-500, care ofera ultrawide si supertele capabil pe senzorii de 36Mpx fara sa iti omoare bugetul sau un 24-85 flexibil pe senzorii de 24Mpx. Si sa nu incepem cu fixele de f1.8 de la Nikon...

Finalmente, referitor la A7 III... e nou, e interesant iar majoritatea canalelor de stiri scriu ca sa atraga click-uri. E bine sa filtram din isteria generata de media si sa privim rece ce este acel aparat. Cred ca Thom Hogan o spune cel mai bine:
"The Sony A7III is a welcome iteration that keeps it the best basic full frame mirrorless camera you can buy.
Of course, it's really the only basic full frame mirrorless camera you can buy."
http://sansmirror.com/newsviews/wind-in-the-sony-marketing.html
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Schimbare sistem?

Mesajde dordeduca » Sâm Mai 05, 2018 8:24 am

Prin trecerea la alt brand s-ar putea sa pierzi niste verzisori. Eu unu nu as trece + ca e bataie de cap cu vanzarea . Canon-ul pe care il ai e foarte bun nu merita schimbat. Decat sa iti bati capul cu schimbul mai bine investesti timpul ala cu a invata fotografie de pe net sau cursuri.
Avatar utilizator
dordeduca
 
Mesaje: 95
Membru din: Lun Aug 15, 2011 9:17 pm

Re: Schimbare sistem?

Mesajde CosminD » Sâm Mai 05, 2018 10:45 pm

https://www.olx.ro/oferta/canon-5d-mark-iv-nou-IDb0qzd.html#e3ba535d44 , nou si mult mai ieftin decat la magazin https://www.price.ro/preturi-canon-eos-5d-mark-iv-body-black-1486094 :) MK IV e singurul Canon care mi-ar face cu ochiul.
PS: prin toamna, probabil in septembrie la Photokina, ar trebuii sa apara un 7d mk III sau un 90d , poti sa astepti pana atunci sau poti lua acum 5dmk IV daca ai cu ce. De asemenea si un Sony A7 III e o solutie buna, iar daca nu esti fan adaptoare o sa iasa pentru el Tamron-ul 28-75 pentru el la 800$ https://www.dpreview.com/news/9806734239/tamron-launches-28-75mm-f-2-8-di-iii-rxd-lens-for-sony-fe-costs-800 . Mai bagi un fix de 85mm sau ceva mai lung pentru sedintele foto, poate si un ultra wide pe langa ele si nu-ti mai trebuie nimic. Poate vreun Sigma ? http://briansmith.com/sigma-fe-lenses-available-pre-order-now/
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori