Acum este Vin Mar 29, 2024 1:18 am

Articole Nikonisti.ro

Focus Automat AF-P 18-55 mm VR

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Focus Automat AF-P 18-55 mm VR

Mesajde Alex.Stefan » Vin Oct 23, 2020 10:56 am

Dragi forumiști,

Aș avea nevoie de ajutorul vostru. Dețin un aparat Nikon D5600 pe care îl folosesc extrem de rar și deseori in modul auto. Sunt extrem de putin documentat in folosirea sa. Pe aparat folosesc alternativ un obiectiv AF-P 18-55 mm VR și unul AF-S Micro 40 mm pentru fotografierea de detaliu a unor piese mici de marimea unor monede. La ultima folosire de acest fel am remarcat că obiectivul de 18-55 mm nu culisa deloc în momentul focalizarii automate, in intervalul respectiv de 18-55 mm, anume lentilele nu se mișcau deloc, dar imaginea se focaliza. În schimb, eu țineam minte ca, odată deschis, corpul obiectivului să se miște automat. Pe de altă parte, la celălalt obiectiv există o mișcare de culisare a lentilelor în momentul focalizarii automate. Întrebarea mea ar fi: există o defecțiune la obiectivul de 18-55mm sau țineam minte greșit, iar obiectivul pe care îl am nu a culisat niciodată astfel? Mulțumesc și vă cer iertare pentru o întrebare ATÂT de tâmpită...
Alex.Stefan
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Oct 23, 2020 10:34 am

Re: Focus Automat AF-P 18-55 mm VR

Mesajde figgyclosed » Lun Apr 17, 2023 11:04 am

Dețin și un Nikon D5600 pe care îl folosesc foarte rar și de obicei în modul automat. Există foarte puțină documentație privind utilizarea sa. Obiectivul poate întâmpina unele astfel de probleme de alunecare. eggy car
figgyclosed
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Apr 17, 2023 10:56 am

Re: Focus Automat AF-P 18-55 mm VR

Mesajde Jessicavi » Mie Sep 13, 2023 9:36 am

I, too, would like to draft in this fashion, dedicating the time and effort necessary to write a good article retro games.
Jessicavi
 
Mesaje: 36
Membru din: Mar Aug 01, 2023 9:55 am


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron