Acum este Vin Mar 29, 2024 1:15 am

Articole Nikonisti.ro

Prezentare Nikon AF-S DX 85/3.5 VR macro

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Prezentare Nikon AF-S DX 85/3.5 VR macro

Mesajde Dan Pop » Sâm Oct 31, 2009 10:52 pm

Pentru cei care nu au participat la ultima intilnire a nikonistilor, un rezumat al prezentarii pe care am facut-o acolo noului obiectiv macro de la Nikon (asteptat sa apara pe piata la inceputul lunii decembrie). Este vorba de o simpla prezentare, nu de un review in toata regula. Sper ca admin-ul sa puna imaginile undeva pe site, astfel incit sa poata fi vazute si altfel decit in versiunile scalate la 700 pixeli pe latura lunga.

Pentru imaginea obiectivului si specificatiile lui complete, vezi anuntul obiectivului de pe http://www.dpreview.com/news/0910/09101 ... mmacro.asp.

Spre deosebire de celelalte macrouri Nikon, acesta este primul macro dedicat exclusiv aparatelor pe format DX. Constructia este tipica pentru un obiectiv Nikon de clasa medie, cu montura de metal si corpul din plastic de foarte buna calitate, stabilizare optica si motor de focalizare rapida care permite interventia manuala peste focalizarea automata. Inelul de focalizare manuala se misca foarte lin si tot ce tine de focalizare are loc in interiorul obiectivului, pe dinafara nu se misca nimic in timpul focalizarii automate, obiectivul pastrindu-si lungimea constanta. Obiectivul vine, la fel ca toate obiectivele Nikon de clasa medie, insotit de capace, toc de protectie din material textil si parasolar (de forma tronconica).

La fel ca si in cazul celorlalte obiective macro Nikon, luminozitatea raportata de obiectiv scade la distante mici de focalizare, la distanta minima de focalizare ajungind la 1:5. La 50 cm creste la 1:4, iar de la 1 metru in sus se atinge valoarea nominala de 1:3.5. Cum nu se prea face macro la diafragme sub 1:8, acest fapt nu pune nici un fel de probleme de ordin practic.

Pentru a pune obiectivul in context fata de celelalte macrouri Nikon aflate curent in productie, am compilat un mic tabel cu principalele specificatii:


Se observa imediat ca este cel mai usor obiectiv, este evident ca Nikon a avut in vedere inclusiv utilizarea lui pe mai micile si mai usoarele aparate de clasa entry-level fara a compromite echilibrul ansamblului aparat + obiectiv.

Fata de 60/2.8, pe linga stabilizarea optica, obiectivul ofera o distanta minima de focalizare pentru raportul de marire 1:1 mult mai confortabila, 60/2.8 fiind adesea criticat pentru distanta efectiva fata de subiect foarte mica.

105/2.8 VR, montat pe aparate format DX are o focala echivalenta de 157 mm, lucru care il face cam dificil de utilizat pentru portrete in interior. Cu o focala echivalenta de 127 mm, noul obiectiv mai reduce din aceasta problema. Fara parasolar, ambele obiective ofera practic aceeasi distanta efectiva fata de subiect la raportul 1:1, lungimea ceva mai mica a lui 85 compensind distanta minima de focalizare usor mai scurta. Daca introducem si parasolarele in ecuatie, distanta efectiva fata de subiect este cu niste centimetri mai mare in favoarea lui 85, parasolarul acestuia fiind sensibil mai scurt.

Fata de alternativele de la Tamron si Tokina obiectivul ofera focalizare interna, motor de focalizare SWM si stabilizare optica, in conditiile unui pret (prognozat) marginal mai mare. Desigur, aceste obiective au meritul de a fi full frame, dar asta nu-i incalzeste cu nimic pe posesorii de aparate DX. Daca viitoare comparatii de calitate a imaginii intre aceste obiective si noul 85 VR nu vor demonstra avantaje decisive in favoarea primelor, Tamron si Tokina vor trebui sa vina cu oferte noi pentru a putea ramine competitive cu noul obiectiv Nikon pe format DX.

Citeva imagini care exploreaza diversele functionalitati ale obiectivului. Toate imaginile sint JPEG-uri scoase direct din aparat (D300), cu setarile mele uzuale, singura post-procesare fiind rescalarea la 700 pixeli pe latura lunga.

Fiind un obiectiv macro, voi incepe cu imagini ilustrative pentru capabilitatile macro ale obiectivului. Am incercat sa obtin mai mult decit clasicul 1:1, folosind tuburi de extensie Kenko si un teleconvertor 1.4x Tamron SP. De mentionat ca in cazul teleconvertorului a trebuit sa focalizez manual.

 1_1.jpg
In apropierea distantei minime de focalizare.


 kenko 20 mm.jpg
Cu tub de extensie Kenko de 20 mm.


 tamron 1.4x.jpg
Cu teleconvertorul Tamron SP 1.4x.

Pentru ca a doua vocatie a acestor obiective este portretul, am incercat si un portret fara nici un fel de pretentii artistice, profitind de amabilitatea unui coleg de serviciu care a acceptat sa-mi pozeze.

 Cornel.jpg
Portret la 1:3.5

Imaginea este prea clara pentru gusturile unora din amatorii de portret. Solutia este reducerea setarii de sharpness a aparatului.

De asemenea, se poate remarca bokeh-ul foarte placut, dar si relativ slaba putere de separare a subiectului fata de fundal, datorita luminozitatii insuficiente. Motiv pentru care e bine ca fundalul la portret sa fie ales cu multa atentie.

Eficacitatea stabilizarii optice este greu de determinat "stiintific", de aceea am recurs la citeva imagini facute din mina noaptea, in lumina disponibila, ajustind sensibilitatea astfel incit timpul de expunere sa fie mai lung de 1/10 sec. Teoria spune ca timpul de expunere limita cu care se poate fotografia din mina cu acest obiectiv este de 1/125 sec, iar Nikon promite 4 trepte de timp de expunere gratie sistemului VR II, ceea ce inseamna un timp limita de 1/8 sec. Din testele facute de mine, sansele de a obtine o imagine clara la 1/8 sec (in conditiile unui subiect static) sint rezonabil de mari. Citeva exemple, timpul de expunere fiind mentionat la fiecare in parte:

 1_1.3.jpg
1/1.3 sec.


 1_2.5.jpg
1/2.5 sec.


 1_2.jpg
1/2 sec.


 1_6 - 4.jpg
1/6 sec.


In incheiere, as vrea sa mentionez ca obiectivul folosit de mine a fost unul pre-productie, deci nu este exclusa posibilitatea ca versiunea finala sa mai sufere usoare imbunatatiri.

Daca fluctuatiile cursului valutar vor permite punerea obiectivului in vinzare la pretul prognozat de 2000 RON, amatorii de macro pe format DX vor fi pusi in fata unei oferte greu de neglijat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Prezentare Nikon AF-S DX 85/3.5 VR macro

Mesajde GabrielC » Dum Noi 01, 2009 12:47 am

Multumim pentru prezentare, pentru mine personal acesta era primul punct de interes al intalnirii. Ramane sa vedem cum va arata in realitatea si ... la ce pret!
Nikon D600/ Nikon AF-S 16-35 f/4, Nikon AF-S 85/1.8 f/4, Nikon AF-S 300 f/4, Sigma 150 f/2.8 OS Macro
Blitz NissinDi866, Velbon Ultra Rexi L
GabrielC
 
Mesaje: 370
Membru din: Dum Mar 01, 2009 12:52 am
Localitate: Bucuresti

Re: Prezentare Nikon AF-S DX 85/3.5 VR macro

Mesajde aind » Dum Noi 01, 2009 1:35 am

thx, interesant !
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Prezentare Nikon AF-S DX 85/3.5 VR macro

Mesajde Stepler716 » Vin Mar 26, 2021 12:57 pm

Fine information, many thanks 99papers review to the author
Stepler716
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Mar 26, 2021 12:34 pm

Re: Prezentare Nikon AF-S DX 85/3.5 VR macro

Mesajde meganfox19 » Vin Mai 06, 2022 9:35 am

Important information, thanks for providing. wordle game
meganfox19
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mai 06, 2022 9:32 am

Re: Prezentare Nikon AF-S DX 85/3.5 VR macro

Mesajde BaileyDaugherty » Mar Noi 29, 2022 6:41 am

In terms of volume, cement accounts for about 10%-15% of a typical concrete recipe. Hydration is the process by which cement and water transform the aggregates into a rock-like mass, hardening and binding them together. geometry dash
BaileyDaugherty
 
Mesaje: 14
Membru din: Mar Noi 29, 2022 6:38 am

Re: Prezentare Nikon AF-S DX 85/3.5 VR macro

Mesajde Nestor Hernandez » Mie Ian 25, 2023 12:57 am

I think this is one of the best cam/lens combination I've ever seen! you took some great macro photos with it and the quality of the image is top tier! I will tell about this combo to my favorite air conditioning repair in jacksonville fl in case anyone there needs this kind of camera!
Nestor Hernandez
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 20, 2022 8:38 pm


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron