Acum este Joi Mar 28, 2024 12:16 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografiere subacvatica

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Fotografiere subacvatica

Mesajde derek » Vin Ian 21, 2011 1:45 pm

buan, as dori sa imi contruiesc o carcasa pentru un nikon d60 cu care sa pot face cateva fotografii subacvatice la o adancione de max 5-10 m. are cineva idei unde as putea gasi ceva planuri, idei, etc? multumesc anticipat.
i thought what i'd do was pretend i was one of those deaf mutes

http://www.flickr.com/photos/33459797@N05/
Avatar utilizator
derek
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Sep 24, 2009 6:35 am
Localitate: Oradea

Re: Fotografiere subacvatica

Mesajde sorinsava » Vin Ian 21, 2011 2:24 pm

E complicat ce vrei sa faci. O sa-ti fie imposibil sa adaugi controale manuale si chiar daca il declansezi cumva cu telecomanda tot e dificil. Mai bine iti cumperi un p&s rezistent la adincimi de genul ala, erau diverse modele, destul de ieftine. Sunt si unele camere de filmat mici, problema care ma deranjeaza pe mine la jucariile astea de filmat subacvatice sau de montat pe casca e ca toate sunt pe CMOS si au un rolling shutter foarte vizibil si urit, explicatia pretului mic. Multi insa, probabil majoritatea, nu sunt deranjati.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Fotografiere subacvatica

Mesajde derek » Vin Ian 21, 2011 2:35 pm

da. de aceea as opta pentru d60 meu. m-am uitat si la cele de unica folosinta si ... :(
i thought what i'd do was pretend i was one of those deaf mutes

http://www.flickr.com/photos/33459797@N05/
Avatar utilizator
derek
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Sep 24, 2009 6:35 am
Localitate: Oradea

Re: Fotografiere subacvatica

Mesajde A.Dragos » Vin Ian 21, 2011 2:41 pm

Păi ce faci cu D60 poţi face şi o compactă, sub apă. De filmat nu poţi filma cu D60, deci nu te va deranja foarte tare filmatul la compacte. Eu unul nu aş risca să fac eu o carcasă pentru un aparat de 1000lei şi încă un obiectiv, poate tot de 1000lei.

E destul de riscant. Mai bine iei o pungă subacvatică sau ceva în genul, văzusem link magazin online ceva care te-ar putea ajuta. Desigur, e destul de scumpă husa, dar probabil oferă şi o oarecare siguranţă.
Dragoş Asaftei - http://dragosasaftei.ro
Avatar utilizator
A.Dragos
 
Mesaje: 521
Membru din: Dum Ian 10, 2010 12:40 pm
Localitate: Odorheiu-Secuiesc, Harghita

Re: Fotografiere subacvatica

Mesajde Dan Pop » Vin Ian 21, 2011 3:27 pm

derek scrie:buan, as dori sa imi contruiesc o carcasa pentru un nikon d60 cu care sa pot face cateva fotografii subacvatice la o adancione de max 5-10 m. are cineva idei unde as putea gasi ceva planuri, idei, etc? multumesc anticipat.

Nu cred ca, in regim de amator, poti scoate ceva mai bun si mai ieftin decit link magazin online.

Carcasele subacvatice dedicate pentru DSLR-uri sint, adesea, mai scumpe decit aparatele carora le sint dedicate. Ma indoiesc ca asa ceva poate fi realizat cu mijloace de amator.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografiere subacvatica

Mesajde porcofon » Sâm Ian 22, 2011 8:47 pm

"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: Fotografiere subacvatica

Mesajde cristiansergiu » Vin Mar 18, 2011 8:27 pm

si eu am facut multe improvizatii (echipament de studio umbrele, softbox-uri, trepied) dar parca la carcasa subagvatica nu m-as baga.
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: Fotografiere subacvatica

Mesajde littlealien » Mar Mar 22, 2011 4:42 pm

Iei o caserola din plastic , decupezi o gaura cat unghiul de cuprindere al obiectivului si o astupi cu un geam de sticla sau un filtru UV , lipite cu silicon . Ca sa-l declansezi folosesti o telecomanda pe care o infoliezi sau o pui intr-o punga .
Setarile le lasi pe auto sau le faci inainte sa-l bagi in apa .
"Husa" fara aparat se supune intai unor teste in apa la acea adancime .
Se pot aduce si imbunatatiri : Proiectoare , manere de prindere .... sonar , gps , undita :lol:
Voila !
littlealien
 
Mesaje: 385
Membru din: Sâm Ian 23, 2010 6:54 pm
Localitate: aici aşa


Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori