Acum este Joi Mar 28, 2024 4:40 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum sa fotografiezi cu obiectivul orientat in jos

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Cum sa fotografiezi cu obiectivul orientat in jos

Mesajde Dan Pop » Mie Mai 27, 2009 2:56 pm

Nu e nimic de bricolat aici, ca solutia problemei poate fi cumparata de la orice magazin de articole foto, dar n-am gasit un forum mai bun.

Uneori vrei sa faci fotografii cu aparatul montat pe trepied si cu obiectivul orientat in jos. La unele trepieduri asta se face prin rasturnarea coloanei, la altele prin inclinarea coloanei (iar la cele ieftine, in general, nu se poate). Daca paralelismul dintre sol si senzor e important (si de obicei este, la genul asta de fotografii), constati imediat ca eventualele nivele cu bula de pe trepied rezolva, in cel mai fericit caz, jumatate de problema: orizontalitatea pe una din axe, cealalta axa raminind complet descoperita. Nici ochiometric problema nu e usor de rezolvat. Exista, insa, o solutie simpla si ieftina: o nivela cu bula circulara, plasata pe monitorul aparatului foto. Cind bula se afla in interiorul cerculetului, suprafata senzorului este perfect orizontala.

O asemenea nivela se poate cumpara cu 20 lei de la FotoHobbyShop (link magazin online) si, probabil, chiar mai ieftin de la magazinele cu articole de bricolaj, gen Bricostore. Nu ocupa cine stie ce spatiu in sertarul cu accesorii marunte si nu stii niciodata cind mai ai nevoie de ea.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa fotografiezi cu obiectivul orientat in jos

Mesajde cccornel » Lun Iun 01, 2009 12:26 am

Acea "nivela cu bula circulara" de fapt se numeste nivela sferica. Ma gandesc totusi ca este mult mai usor daca iei device-ul de aici (http://www.f64studio.ro/det.php?id=126&pid=8502) care contine 3 nivele torice orientate pe cele 3 axe. Odata montata in patina blitzului iti asigura calarea foarte precisa a camerei in orice conditii de lucru-unde mai pui ca nici nu ocupa mai mult loc decat cea sugerata anterior si nici nu este cu mult mai scumpa.
Nikon D7000/Nikon FG/18-105mm/18-55mm/ AF 50mm f1.8 D /AF 50mm f1.4 D /AF 28-70 D/macro /Pentacon auto 1.8/50 /Tamron 70-300 VC USD/ Helios 44m-4 58mm-1:2 / CZJ 135mm:f3.5 / NIKON 70-210mm F4-5.6 AF/SB 600 /Slik Pro 700DX
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

Re: Cum sa fotografiezi cu obiectivul orientat in jos

Mesajde glumetu » Lun Iun 01, 2009 4:53 am

cccornel: interesant, multumesc de link.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Cum sa fotografiezi cu obiectivul orientat in jos

Mesajde Dan Pop » Sâm Iun 06, 2009 9:02 pm

cccornel scrie:Acea "nivela cu bula circulara" de fapt se numeste nivela sferica. Ma gandesc totusi ca este mult mai usor daca iei device-ul de aici (http://www.f64studio.ro/det.php?id=126&pid=8502) care contine 3 nivele torice orientate pe cele 3 axe. Odata montata in patina blitzului iti asigura calarea foarte precisa a camerei in orice conditii de lucru-unde mai pui ca nici nu ocupa mai mult loc decat cea sugerata anterior si nici nu este cu mult mai scumpa.

Pe vremea cind cautam o solutie am dat si peste gadget-ul respectiv, dar l-am respins pentru ca mi s-a parut prea complex si prea scump (49 lei vs 20 lei nivela sferica de la FotoHobby) pentru problema mea. Pentru alte probleme de aliniere, nivelele de pe capul de trepied si/sau orizontul electronic al aparatului s-au dovedit intotdeauna suficiente.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa fotografiezi cu obiectivul orientat in jos

Mesajde cccornel » Mar Iun 09, 2009 10:10 pm

Mie unuia mi-a fost absolut indispensabila scula in fotografia panoramica unde chiar trebuie sa calezi foarte bine camera pe orizontala-altfel riscand sa pierzi mult facand crop la niste poze lipite decalat.
O nivela torica iti asigura totusi o metoda mai facila de orientare a trepiedului-cred ca stie toata lumea metoda de a cala pe rand cu ea aliniata cu doua din picioarele trepiedului si mai apoi cu cel de-al 3-lea pe directia bisectoareicare pleaca din al 3-lea picior. Sincer sa fiu am si nivele torica pe capul panoramic insa o folosesc mai mult pentru calarea grosiera initiala. Ma rog acum cu ingeniozitate se poate rezolva cu orice ai la indemana la final.

P.S.-Nu vreti sa stiti dar la F64 au si o scula cu ceva leduri pt calare (o avea giroscoape inauntru)-prefer sa nu zic si pretul aici ca sa nu ne vina rau.
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

Re: Cum sa fotografiezi cu obiectivul orientat in jos

Mesajde Dan Pop » Sâm Iun 13, 2009 2:54 pm

cccornel scrie:P.S.-Nu vreti sa stiti dar la F64 au si o scula cu ceva leduri pt calare (o avea giroscoape inauntru)-prefer sa nu zic si pretul aici ca sa nu ne vina rau.

A fost recent scumpita. Era sensibil mai ieftina la vremea cind am prospectat eu piata, in cautare de solutii pentru problema mea.

Nu e atit pentru calare cit pentru a asista fotograful la fotografia din mina. Uneori e mai greu sa nimeresti o orizontala ca lumea la cadrare si aici intervine gadget-ul cu pricina, pentru cei care n-au aparate dotate cu orizont electronic in vizor.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron