Acum este Mar Apr 16, 2024 7:03 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografia panoramica-manufacturare cap panoramic de vizare

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Re: Fotografia panoramica-manufacturare cap panoramic de vizare

Mesajde cccornel » Sâm Iun 13, 2009 2:44 pm

Asa am ajuns si eu la aceiasi concluzie numai ca experimentand ajungi si la alta concluzie-placutele alea trebuie sa fie destul de rigide astfel incat sa nu aiba deplasari -momente in exploatare. Apoi mai trebuie ca dispozitivul sa aiba destula flexibilitate (cel putin pentru cei care produc ca sa vanda asa ceva) astfel incat sa se potriveasca cu o multime de camere si cu o multime de obiective cu care ar vrea utilizatorul sa se joace.
Din cate am studiat eu configuratia optima pentru aceasta, la care au ajuns majoritatea producatorilor este cea si cea pe care am adoptat-o eu (configuratia si nu realizarea, realizarea mea fiind artizanala).
Ultima oară modificat de cccornel pe Sâm Iun 13, 2009 3:01 pm, modificat 1 dată în total.
Nikon D7000/Nikon FG/18-105mm/18-55mm/ AF 50mm f1.8 D /AF 50mm f1.4 D /AF 28-70 D/macro /Pentacon auto 1.8/50 /Tamron 70-300 VC USD/ Helios 44m-4 58mm-1:2 / CZJ 135mm:f3.5 / NIKON 70-210mm F4-5.6 AF/SB 600 /Slik Pro 700DX
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

Re: Fotografia panoramica-manufacturare cap panoramic de vizare

Mesajde cccornel » Sâm Iun 13, 2009 2:46 pm

Pentru o mai buna intelegere a solutiilor existente pe piata vezi lista de producatori de capete panoramice la care am dat deja link anterior.
http://wiki.panotools.org/Heads
Nikon D7000/Nikon FG/18-105mm/18-55mm/ AF 50mm f1.8 D /AF 50mm f1.4 D /AF 28-70 D/macro /Pentacon auto 1.8/50 /Tamron 70-300 VC USD/ Helios 44m-4 58mm-1:2 / CZJ 135mm:f3.5 / NIKON 70-210mm F4-5.6 AF/SB 600 /Slik Pro 700DX
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

Re: Fotografia panoramica-manufacturare cap panoramic de vizare

Mesajde Dan Pop » Sâm Iun 13, 2009 3:09 pm

cccornel scrie:Asa am ajuns si eu la aceiasi concluzie numai ca experimentand ajungi si la alta concluzie-placutele alea trebuie sa fie destul de rigide astfel incat sa nu aiba deplasari -momente in exploatare.

Categoric.
cccornel scrie:Apoi mai trebuie ca dispozitivul sa aiba destula flexibilitate (cel putin pentru cei care produc ca sa vanda asa ceva) astfel incat sa se potriveasca cu o multime de camere si cu o multime de obiective cu care ar vrea utilizatorul sa se joace.

Flexibilitatea deriva din lungimea decupajelor mentionate de mine. Iar rigiditatea chiar nu e o problema pentru pentru o firma care nu e silita sa recurga la mijloace artizanale. Se pot folosi profile speciale, iar L-ul poate fi usor ranforsat in punctul de indoire (care e calciiul lui Ahile pentru o solutie implementata in regim de bricoleur amator).
cccornel scrie:Din cate am studiat eu configuratia optima pentru aceasta, la care au ajuns majoritatea producatorilor este cea si cea pe care am adoptat-o eu.

La o solutie comerciala intervin si aspecte de ordin comercial: piata e relativ ingusta si nu poti cere prea multi bani pe bucati de tabla, asa ca trebuie sa vii cu ceva care sa justifice un pret mai consistent in ochii cumparatorului...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografia panoramica-manufacturare cap panoramic de vizare

Mesajde cccornel » Sâm Iun 13, 2009 4:22 pm

De acord cu dvs. in mai toate aspectele numai ca eu discutam despre o solutie home made (solutie artizanala cum zice si subtitlul sectiunii de forum in care suntem) care sa indeplineasca cerintele-sa fie ieftina, usor de realizat si perfect functionala. Daca aveti alta solutie mai usor de realizat as fi interesat (cu siguranta nu numai eu) sa o vad macar ca schita.

P.S. -Am un proiect de cap panoramic metalic facut in Acad 3D-asa cum cred eu ca ar trebui sa fie facut pt un optim-daca gasiti firma aia care sa execute ieftin si corespunzator va iau asociat la afacere :).
Pana atunci fac poze cu cel pe care-l am.
Ultima oară modificat de cccornel pe Lun Iun 15, 2009 1:19 pm, modificat 1 dată în total.
Nikon D7000/Nikon FG/18-105mm/18-55mm/ AF 50mm f1.8 D /AF 50mm f1.4 D /AF 28-70 D/macro /Pentacon auto 1.8/50 /Tamron 70-300 VC USD/ Helios 44m-4 58mm-1:2 / CZJ 135mm:f3.5 / NIKON 70-210mm F4-5.6 AF/SB 600 /Slik Pro 700DX
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

Re: Fotografia panoramica-manufacturare cap panoramic de vizare

Mesajde cccornel » Dum Iun 14, 2009 11:19 am

De ceva timp alidada orizontala nu se simte bine...fapt pentru care a fost inlocuita cu una noua imbunatatita ca realizare.
Wat's new:

1. Diametrul sporit de la 60 mm la 80 mm-am realizat ca suprafata mare de sprijin/frecare dintre cele doua discuri permite o fixare, pt stabilitate, mai buna a intregului ansamblu
2. S-a adaugat o scala gradata din 15 in 15 grade (hartie autoadeziva printata dintr-un model facut in AutoCAD la circumferinta discurilor) care s-a lacuit peste pentru a rezista in timp.

P.S. Presimt ca nici rigla superioara cu sania nu se simt prea bine. Le-as vrea diferite-rigla mai scurta si mai ingusta astfel incat sa se plieze perfect cand o strangi peste piciorul vertical iar sania mai mica (exact cat placuta Giottos) si cu surubelul de strangere centrat.
Fişiere ataşate
new.jpg
Alidada noua
Nikon D7000/Nikon FG/18-105mm/18-55mm/ AF 50mm f1.8 D /AF 50mm f1.4 D /AF 28-70 D/macro /Pentacon auto 1.8/50 /Tamron 70-300 VC USD/ Helios 44m-4 58mm-1:2 / CZJ 135mm:f3.5 / NIKON 70-210mm F4-5.6 AF/SB 600 /Slik Pro 700DX
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

Re: Fotografia panoramica-manufacturare cap panoramic de vizare

Mesajde radu.c » Lun Iun 15, 2009 10:14 am

Salutare.

In primul rand sincere felicitari pentru realizarea ta. Mi se pare ca ai depus un efort foarte mare in proiectare si realizare, iar rezultatele nu au intarziat sa apara; panorama pe care ai facut-o cu dispozitivul este STAS. Sunt si eu un DIY-er inrait, poate ca-mi fac curaj si eu sa-mi postez "creatiile" ... unele-s chiar utile :mrgreen:

Am o intrebare: cum determin punctul nodal al obiectivului? Ma refer, daca se poate aprecia in milimetrii de la planul senzorului.

Pe D80-ul meu este un marker pe carcasa cu un simbol ciudat si cand l-am observat a inceput sa ma obsedeze ca nu-i gaseam explicatia. Asa ca fuga-fuguta inapoi la manualul de utilizare :D (dupa un moment de melancolie cand mi-am adus aminte cu cata savoare citeam manualul cand mi-am cumparat aparatul). Pana la urma am gasit :idea: : fix in dreptul simbolului ala ciudat este planul senzorului. Banuiesc ca exact pentru asta l-au pus "injinerii" de la Nikon, ca sa poti face calcule legate de punctul nodal al obiectivului.

Merci si inca o data felicitari.
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Fotografia panoramica-manufacturare cap panoramic de vizare

Mesajde Dan Pop » Lun Iun 15, 2009 10:45 am

radu.c scrie:Pe D80-ul meu este un marker pe carcasa cu un simbol ciudat si cand l-am observat a inceput sa ma obsedeze ca nu-i gaseam explicatia. Asa ca fuga-fuguta inapoi la manualul de utilizare :D (dupa un moment de melancolie cand mi-am adus aminte cu cata savoare citeam manualul cand mi-am cumparat aparatul). Pana la urma am gasit :idea: : fix in dreptul simbolului ala ciudat este planul senzorului. Banuiesc ca exact pentru asta l-au pus "injinerii" de la Nikon, ca sa poti face calcule legate de punctul nodal al obiectivului.

Principalul motiv pentru care planul senzorului este marcat pe aparat este ca distanta de focalizare se masoara de la planul senzorului (sau al filmului, la aparatele pe film). Deci, cind fisa tehnica a obiectivului spune: distanta minima de focalizare 28 cm, cei 28 cm sint intre subiect si markerul respectiv de pe aparat, nu intre subiect si lentila frontala a obiectivului.

Aspectul este important mai ales la obiectivele macro, unde o distanta minima de focalizare de 18 cm (Micro-Nikkor 60/2.8) se traduce printr-o distanta de 5 cm intre lentila frontala si subiect.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografia panoramica-manufacturare cap panoramic de vizare

Mesajde cccornel » Lun Iun 15, 2009 12:38 pm

Draga Radu,

Multumesc pentru felicitari. Mai degraba as spune ca am depus efort in a adapta un posibil proiect la limitarile de manufacturare pe care le aveam.
In general punctul nodal este dat in mm de la lentila frontala a obiectivului (cea din fata). Desi este marcat pe corpul aparatului planul in care se afla senzorul, aceasta nu te ajuta cu nimic la deteminarea punctului nodal (http://www.photoaxe.com/wp-content/uplo ... /nodal.jpg).
Practic, pentru aceasta aplicatie poti uita complet de aceasta informatie. Gasirea acelui punct (am gasit doua terminologii pentru el "punct nodal" sau "pupila de intrare" ) se realizeaza numai in momentul cand ai camera montata pe capul panoramic.
Exista si un site (daca-l gasesc prin favorites pun aici linkul mai tarziu-uite linkul http://www.swissarmyfork.com/lens_table_1.htm) unde sunt date in mm distantele de la lentila frontala la acel punct-pe mine nu m-a ajutat cu absolut nimic.
Un site interesant care arata de ce trebuie sa gasesti acel punct in fotografia panoramica este: http://www.panoguide.com/howto/panoramas/parallax.jsp. (si uite ca mai apare o terminologie noua "No-parallax-point");
De fapt, cata vreme inveti sa-l determini corect nu vei avea nicio problema sa-l gasesti cu nicio combinatie de dispozitiv panoramic, camera sau lentila. Din punctul meu de vedere poate sa-i zica si punctul "G". :D

Metoda este dezamagitor de simpla: Incerc sa-ti explic in cuvinte si mai apoi sa gasesc un link pe care-l aveam (gasit linkul -http://www.nodalninja.com/NN3_User_Manual_Romanian.doc -capitolele 9 si 10 din manualul capului panoramic NodalNinja-in romaneste special pentru dvs.);

Pasul 1
Montezi camera cu lentila pe ea in capul panoramic. Bratul orizontal (pe care sta camera) se rabate vertical astfel incat camera sa vizeze verical-in jos. Se modifica bratul vertical al suportului astfel incat centul geometric lentilei sa fie in acelasi plan cu axul de rotatie al capului (eu unul vizez chiar cu camera piulita care este vizibilape talpa orizontala). Poti incerca chiar sa faci poza si sa te convingi ca ai acel ax in centrul pozei.

Pasul 2
Se rabate bratul culisant in pozitie orizontala (paralel cu podeaua). Se iau doua repere verticale-unul in prim plan si altul in plan secund (ideal cat mai departate). Reperele astea pot fi orice...doi stalpi de iluminat etc. etc.
Se incadreaza (miscand trepiedul de pe loc precum si camera in plan orizontal) astfel sa suprapui perfect cate o muchie verticaladin cele doua repere (vizand prin vizorul camereu sau daca ai LV pe ecran). Suprapunerea se verifica incadrand obiectele cand in stanga ecranului cand in dreapta lui (evident din cauza paralaxei vei constata ca suprapunerea aceea a muchiilor desi e valabila la incadrarea in dreapta cadrului in stanga nu mai este-aceasta este paralaxa). Din acest moment trebuie sa misti aparatul pe bratul orizontal, inainte sau inapoi, pana cand suprapunerea este perfecta atat in partea stanga a cadrului cat si in cea dreapta.

Cu stima,
cccornel
Ultima oară modificat de cccornel pe Lun Iun 15, 2009 1:13 pm, modificat de 2 ori în total.
Nikon D7000/Nikon FG/18-105mm/18-55mm/ AF 50mm f1.8 D /AF 50mm f1.4 D /AF 28-70 D/macro /Pentacon auto 1.8/50 /Tamron 70-300 VC USD/ Helios 44m-4 58mm-1:2 / CZJ 135mm:f3.5 / NIKON 70-210mm F4-5.6 AF/SB 600 /Slik Pro 700DX
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

Re: Fotografia panoramica-manufacturare cap panoramic de vizare

Mesajde radu.c » Lun Iun 15, 2009 1:01 pm

:idea: danke.
M-ai lamurit cu lux de amanunte. Tind sa cred ca ultimul reglaj (cel in care se suprapun obiectele din prim-plan si plan secund) este unul de mare finete. Daca e asa, nu te chinui tare de tot sa faci reglajul cand dispozitivul n-are nici o cale de rulare special conceputa?
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Fotografia panoramica-manufacturare cap panoramic de vizare

Mesajde cccornel » Lun Iun 15, 2009 1:11 pm

Ba chiar are, ca d-aia m-am chinuit, sania pe care sta camera are doua talpi care culiseaza pe rigla superioara si se fixeaza in final cand ii gasesti pozitia cu un surub cu cap de manevra de plastic (capul si nu surubul);
In plus piciorul vertical are si el o cale de rulare pt ca suruburile in care sta fixat in talpa inferioara culiseaza intr-un santzcu latimea egala cu diametrul suruburilor (8 mm);

P.S. vezi ca am pus si linkurile suplimentare.
Nikon D7000/Nikon FG/18-105mm/18-55mm/ AF 50mm f1.8 D /AF 50mm f1.4 D /AF 28-70 D/macro /Pentacon auto 1.8/50 /Tamron 70-300 VC USD/ Helios 44m-4 58mm-1:2 / CZJ 135mm:f3.5 / NIKON 70-210mm F4-5.6 AF/SB 600 /Slik Pro 700DX
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron