Acum este Vin Apr 19, 2024 1:04 am

Articole Nikonisti.ro

Fotografia panoramica-manufacturare cap panoramic de vizare

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Re: Fotografia panoramica-manufacturare cap panoramic de vizare

Mesajde radu.c » Lun Iun 15, 2009 1:20 pm

Hop, l-am observat (ghidajul). OK, acum imi place si mai mult conceptul; e mult mai solid construit decat cel de pe DIYphotography. Apoi, vorba ta; urmatorul pas e doar comanda numerica. Hai ca-mi iau si eu inima-n dinti si-mi postez creatiile, numa sa ajung acas ca acum sunt la munca :D
Ultima oară modificat de radu.c pe Lun Iun 15, 2009 3:10 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Fotografia panoramica-manufacturare cap panoramic de vizare

Mesajde cccornel » Lun Iun 15, 2009 2:57 pm

Asteptam cu interes sa vedem manufacturile tale....poate ne inspira la ceva ...
Nikon D7000/Nikon FG/18-105mm/18-55mm/ AF 50mm f1.8 D /AF 50mm f1.4 D /AF 28-70 D/macro /Pentacon auto 1.8/50 /Tamron 70-300 VC USD/ Helios 44m-4 58mm-1:2 / CZJ 135mm:f3.5 / NIKON 70-210mm F4-5.6 AF/SB 600 /Slik Pro 700DX
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

Re: Fotografia panoramica-manufacturare cap panoramic de vizare

Mesajde radu.c » Joi Iun 18, 2009 9:27 am

cccornel scrie:Asteptam cu interes sa vedem manufacturile tale....poate ne inspira la ceva ...


Inca pregatesc materialul. Vreau sa fie la inaltime si cat mai bine explicat fiecare lucru. Pe saptamana ce vine trebuie sa fie gata :P
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Fotografia panoramica-manufacturare cap panoramic de vizare

Mesajde radu.c » Joi Iun 18, 2009 9:34 am

Uite, mi-am amintit ceva. Sti cumva de unde as putea sa cumpar o mana de suruburi in inch pentru piulita aparatului foto? Eu am cautat mai peste tot (chiar si pe net la tot felu de filme de fitingaraie) si n-am gasit nimica. Am intrebat pe strungar daca imi poate face cateva din ceva bare de otel si mi-a zis ca poate regla fara probleme avansul automat la strung insa nu are cutit pentru filet in inch (nota: filetele normale, care se folosesc la suruburi, sunt de sectiune triungiulara; unghiul la varf pentru un filet metric este 30grd, iar pentru filetul in toli este de 29grd. pentru ca un strungar sa poata face un filet trebuie nu numai sa regleze cutia de avansuri si filete a strungului ci si sa posede un cutit cu unghiul corespunzator la varf).
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Fotografia panoramica-manufacturare cap panoramic de vizare

Mesajde cccornel » Joi Iun 18, 2009 8:02 pm

Nu mai cauta ca nu ai de unde gasi...am cautat si eu de mi-au sarit capacele fara succes insa. In magazine (si nu numai in magazine) vei gasi numai suruburi si piulite filet metric-pas normal sau mai rar pas fin.
Faci o mica confuzie-la magazinele sau firmele de instalatii nu ai cum sa gasesti acele suruburi-probabil confuzia este data de faptul ca la instalatii se dau marimile tevilor in inchi ("zoli"in germana)-nu are nicio legatura.
Filetul de care zici tu este filet american in inchi cu pas normal (sau filet Witworth pt ca se potrivesc intre ele din cate stiu eu)-iar numarul de sprire al filetului se da pe lungimea de 1 inch .
Daca citesti mai jos afli cum am rezolvat eu problema.

Profit de ocazie ca sa dau raportul asupra proiectului la care am facut cele doua prototipuri si la care inca lucrez in timpul liber.

S-a gasit un profil de lemn destul de dur dar si usor din care s-a manufacturat talpa inferioara (debitari, incleieri, finisari si lacuiri) asta implica investitia in freza profi, dispozitiv de frezare, adezivi specilali cu priza rapida si rezistenta mare, lac etc.) S-a adaugat la talpa o scala gradata ca sa stii unde sa montezi piciorul vertical oricand.
S-a gasit atelier de strungarie in lemn si s-au confectionat din lemn dur alidadele cilindrice orizontale-astfel s-a ajuns la centrari perfecte si forme absolut circulare.
S-a reproiectat piciorul vertical-este mai subtire, placat cu otel zincat pe o parte (si nu aluminium ca la unele scule ieftine care se gasesc pe net) si are doua coltare care se prind in talpa-asta duce la stabilitate perfecta pentru ca stiu din experienta ca este esentiala .
S-a comanat un set de 2 tarozi de mana pentru gauri strapunse si o filiera (asta-i solutia)...tocmai din America-nu vrei sa stii cat costa transportul si produsul.
Strungarul asteapta tarozii sa execute flansa metalica pentru prinderea pe trepied. De maine execut si rigla orizontala cu sania care s-a reproiecta putin si ea. Rigla va avea si ea scala gradata.

In curand voi avea un lot de vreo 4 echipamente complete si realizate profesional (si nu in "regim de bricoleur amator")-doua sunt "maritate" in avans la prieteni iar restul libere de contract. In functie de cum cere piata poate voi mai manufactura.

P.S.-In linkul urmator gasesti datele geometrice ale filetului pe care vrei sa-l manufacturezi. http://www.britishfasteners.com/threads/unc.html
Nikon D7000/Nikon FG/18-105mm/18-55mm/ AF 50mm f1.8 D /AF 50mm f1.4 D /AF 28-70 D/macro /Pentacon auto 1.8/50 /Tamron 70-300 VC USD/ Helios 44m-4 58mm-1:2 / CZJ 135mm:f3.5 / NIKON 70-210mm F4-5.6 AF/SB 600 /Slik Pro 700DX
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

Re: Fotografia panoramica-manufacturare cap panoramic de vizare

Mesajde radu.c » Vin Iun 19, 2009 8:10 am

cccornel scrie:Faci o mica confuzie-la magazinele sau firmele de instalatii nu ai cum sa gasesti acele suruburi-probabil confuzia este data de faptul ca la instalatii se dau marimile tevilor in inchi ("zoli"in germana)-nu are nicio legatura.
Filetul de care zici tu este filet american in inchi cu pas normal (sau filet Witworth pt ca se potrivesc intre ele din cate stiu eu)-iar numarul de sprire al filetului se da pe lungimea de 1 inch .


Merci pentru rectificare. Intr-adevar fitting-uri in Romania se atribuie instalatiilor. Lucrez insa in inginerie mecanica de ceva vreme si crede-ma cand iti spun ca fitting-uri, in adevaratul sens al cuvantului, nu se limiteaza doar la instalatii (tevi, coturi, chestii, trestii). In fine, hai sa ne intoarcem la proiectul tau.

Devine foarte profi dispozitivul tau cu modificarile aduse, deci numai bun. Poti incerca niste poze cu modificarile aduse? Sunt curios cum au iesi :)

cccornel scrie:P.S.-In linkul urmator gasesti datele geometrice ale filetului pe care vrei sa-l manufacturezi. http://www.britishfasteners.com/threads/unc.html


Daca vrei sa intri in productie cu dispozitivul tau, iti recomand ca lectura suplimentara urmatoarea carte:

http://www.amazon.de/Tabellenbuch-Metal ... 3808517239

E biblia inginerilor proiectanti ;)
Ultima oară modificat de radu.c pe Mar Iun 23, 2009 2:16 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Fotografia panoramica-manufacturare cap panoramic de vizare

Mesajde cccornel » Vin Iun 19, 2009 11:32 am

Bag seama ca asta este bilblia inginerilor mecanici-din pacate insa practica ne omoara-degeaba teoria e buna daca nu ai acces la utilaje profesionale de prelucrare mecanica.
Scuze pentru fitinguri dar eu sunt inginer de instalatii (desi am lucrat vreo 6 ani in proiectare mecanica) asa ca probabil este deformatie profesionala.

Produsele sunt momentan la lacuit si asteapta sa se usuce. Azi astept si eu curierul cu tarozii si cu filiera. Cum termin noul proiect voi pune ceva fotografii cu el. Inca mai caut o solutie si mai usoara pentru prinderea camerei pe sanie.

P.S.-Ti-am lasat un mesaj pe private.
Nikon D7000/Nikon FG/18-105mm/18-55mm/ AF 50mm f1.8 D /AF 50mm f1.4 D /AF 28-70 D/macro /Pentacon auto 1.8/50 /Tamron 70-300 VC USD/ Helios 44m-4 58mm-1:2 / CZJ 135mm:f3.5 / NIKON 70-210mm F4-5.6 AF/SB 600 /Slik Pro 700DX
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

Re: Fotografia panoramica-manufacturare cap panoramic de vizare

Mesajde cccornel » Dum Iun 28, 2009 2:00 pm

Cum zilele acestea am avut timp sa mai surubaresc la proiectul deja inceput, profit de prilej sa dau raportul.
Nota: Ce urmeaza se refera la prototipul initial iar modificarile au fost facute pentru a obtine un cap panoramic mai stabil si mai usor.

1. Dupa cum probabil stiti s-a modificat alidada orizontala cu una facuta din acelasi lemn stratificat dar cu diametrul mai mare (80 mm) rezultand stabilitate perfecta si s-a adaugat scala gradata si lacuita pentru unghiuri.
2. Talpa a primit un capac de plastic care mascheaza piulita care inainte era vizibila. S-a adaugat pe ea o scala gradata in mm pentru a sti unde sa montezi piciorul vertical.
3. Bratul vertical s-a modificat fata de cel initial cu unul mai ingust (40 mm) si ceva mai scurt pentru stabilitate. S-a adaugat inca un coltar de otel fata de cel existent-pe partea opusa a acestuia. S-a eliminat un surub de prindere pe talpa astfel incat din 3 au ramas numai 2 suruburi (unul pe ficare coltar este de ajuns);
4. S-a executat o alta rigla verticala superioara- mai ingusta (40 mm) si cu un sant vertical mai mic (am micsorat surubul de blocare al saniei de la M8 la M5) rezultant aceiasi sectiune de material. S-a adaugat si aici o rigla gradata sub stratul de lac.
5. Sania s-a micsorat si ea ca dimensiuni. Talpile pe care ruleaza au fost miniaturizate iar suruburile de lemn cu care erau fixate au fost inlocuite cu tinte de otel (evident talpile saniei sunt incleiate temeinic inainte). Cum am spus mai sus surubelul de fixare al saniei a fost miniaturizat si el (M5). Am pastrat (pentru ca il aveam) dispozitivul de montare a camerei de la Giottos-posibil sa dispara in versiunea finala si sa fie inlocuit cu ceva mai simplu dar la fel de sigur.

P.S.-Inca lucrez si la produsul de serie mica. Am depasit deja multe probleme si foarte curand il voi prezenta si pe acela.
Fişiere ataşate
P1040166.jpg
Talpa orizontala
P1040167.jpg
Brat vertical
P1040168.jpg
Rigla orizontala
P1040169.jpg
Sanie
P1040171.jpg
Rigla cu sanie montata
P1040172.jpg
Vedere montaj 1
P1040173.jpg
Vedere montaj 2
Nikon D7000/Nikon FG/18-105mm/18-55mm/ AF 50mm f1.8 D /AF 50mm f1.4 D /AF 28-70 D/macro /Pentacon auto 1.8/50 /Tamron 70-300 VC USD/ Helios 44m-4 58mm-1:2 / CZJ 135mm:f3.5 / NIKON 70-210mm F4-5.6 AF/SB 600 /Slik Pro 700DX
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

Re: Fotografia panoramica-manufacturare cap panoramic de vizare

Mesajde radu.c » Dum Iun 28, 2009 5:31 pm

Classy. Se vede ca te-ai chinuit la finisaje... Asa de placuta mi se pare textura lemnului de numa. Arata foarte retro si in acelasi timp da o puternica impresie de rezistenta. "Extremely well done!" Sus cu palaria pentru efortul depus.
Avatar utilizator
radu.c
 
Mesaje: 56
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:00 am

Re: Fotografia panoramica-manufacturare cap panoramic de vizare

Mesajde aditzuBA » Dum Iun 28, 2009 7:17 pm

:shock: ...felicitari !...felictari!...felicitari!
http://www.flickr.com/photos/adibunea/

my lucky numbers : 90/16/85/900
aditzuBA
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 9:30 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron